Do obchodu s aplikacemi pro mobilní zařízení Android Google Play proniklo šest dalších falešných bankovních aplikací, které okrádaly uživatele o údaje o platebních kartách a přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví.
Na rozdíl od předešlé aplikace QRecorder ale necílily primárně na české uživatele. I celkový objem instalací byl podstatně nižší. Uvedla to v pondělí antivirová firma Eset.
Falešné aplikace byly do Google Play nahrány v červnu 2018 a do doby, než je společnost Google odstranila, byly více než tisíckrát staženy a nainstalovány. Aplikace byly do oficiálního obchodu nahrány pod různými jmény vývojářů a každá z nich vypadala jinak, nicméně podobnost jejich kódu naznačuje, že jsou dílem jednoho útočníka.
Aplikace se vydávaly za legitimní nástroje pro přístup k účtům bank z Nového Zélandu, Austrálie, Spojeného království, Švýcarska, Polska a rakouské směnárny kryptoměn Bitpanda.
Jediným účelem těchto škodlivých aplikací je získat citlivé informace od nic netušících uživatelů. Některé z nich využívají absence oficiální mobilní aplikace pro danou službu, zatímco jiné se pokouší oklamat uživatele tím, že se vydávají za pravé a oficiální. Nemají shodný obsah, ale všechny po spuštění zobrazují formulář, v němž požadují vyplnění informací o platební kartě nebo přihlašovací údaje k účtu v dané bance či peněžní službě.
Pokud uživatel formulář vyplní, data se odešlou na server útočníka. Aplikace pak oběti zobrazí zprávu: "Gratulujeme" nebo "Děkujeme".
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist