Každý rok ve stejnou dobu proti sobě stojí dva argumenty: 1) Telefony patří k nejžádanějším vánočním dárkům. 2) Zúžit Vánoce na drahé dárky je nezodpovědné. Konzumní přístup k oslavám zimního slunovratu možná není ten nejvhodnější, ale udělat někomu radost kvalitním telefonem, to nemůže být úplně špatné. A protože výběr je obrovský a plný svodů, připravili jsme zevrubný návod i konkrétní tipy, které nezklamou ani před Štědrým večerem, ani v povánočních výprodejích.

Pokud není překážkou omezený rozpočet, není výběr tak složitý. Fanoušci Applu si mohou vybrat menší nebo větší iPhone XS a neudělají chybu. Menší a levnější model se liší jen velikostí displeje, zbytek je shodný, až na výdrž – Max má větší baterii, ale menší XS se lépe drží. U Androidu má smysl se bavit jen o dvou telefonech. Galaxy Note 9 má vše, co si lze přát, včetně slušné výdrže. Huawei Mate 20 Pro ale vydrží ještě více, má o širokoúhlý fotoaparát navíc a k tomu modernější procesor, jen mu chybí kousek displeje a zdířka na sluchátka.

Nejlevnější z nejlepších telefonů stojí 25 tisíc korun, skoro průměrnou mzdu. Za svou cenu špičkové mobily nabízejí proti levnějším kusům hlavně lepší fotoaparát, ochranu proti živlům a také určitou prestiž, byť je to povrchní. Podle našich informací Samsung sníží na přelomu listopadu a prosince cenu Note 9 na týden o 10 procent, takže se dostane ještě pod tuto hranici. Drobné slevy se dají také čekat u starších modelů iPhonů mimo oficiální on-line obchod Applu. 

Jaký mobil pod stromeček? Tech News vám pomůže vybrat dárek

Výběr na druhém konci spektra, tedy u těch nejlevnějších smartphonů, je také jednoduchý – všemu, co stojí méně než tři tisíce, je lepší se vyhnout. I ty nejdostupnější chytré telefony toho sice umí hodně, ale jsou příliš pomalé a uživatele budou jen frustrovat. Vlastně jimi můžete potrápit děti, ale i pro ně je v této cenové hladině vhodnější tlačítkový telefon, byť za něj Ježíškovi nepoděkují. O kousek výše už to ale začíná být mnohem zajímavější.

Při výběru telefonu je pak nutné hlídat několik základních parametrů. Vedle výkonu procesoru záleží spokojenost uživatele telefonu v běžném provozu na množství operační paměti. Pro spoustu uživatelů je ještě důležitější kvalita fotoaparátu, která už i u modelů ze střední třídy může mile překvapit. Zásadní je také výdrž baterie. Telefon, který člověk může intenzivně používat, je lepší než ten, který už po obědě křičí po nabíječce.

Určující kategorií pro výběr může být i jen design. To, že se někomu líbí telefon s průhlednými zády nebo červenou barvou, je naprosto legitimní. I ten nejhezčí nebo nejdrsnější telefon na světě by ale měl splňovat alespoň určité povinné minimum. Mimochodem, není třeba zatím přemýšlet o podpoře sítí páté generace – ta nebude nutností nejméně dva tři roky, ale možná i déle.

Paměť nepotřebuje jen děd Vševěd

První a zásadní filtr je jednoduchý – čím více operační paměti, tím lépe. Díky operační paměti je telefon svižný, nezavírá samovolně aplikace, které uživatel spustí, a rychle reaguje na povely. Z výběru rovnou odstraňte cokoliv, co nemá alespoň 3 GB RAM a s těmi se smiřte maximálně u telefonu kolem čtyř tisíc korun. Při výběru telefonu si potom dávejte pozor; spousta výrobců nabízí několik různých verzí stejného telefonu, které se liší právě kapacitou operační paměti a úložiště.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Tipy na nejlépe fotící telefony, které splňují všechny základní požadavky na kvalitní mobil.
  • Přehled toho důležitého, na co si dát pozor při výběru nového mobilu. Které jsou letos ty nejlákavější?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se