Apple přišel s podporou nových mobilních sítí dvakrát později než konkurence. První iPhone neměl 3G. Na LTE si majitelé iPhonů počkali do roku 2012, dva roky déle než majitelé telefonu HTC Evo 4G. A historie se podle dostupných informací bude opakovat. Apple údajně plánuje první iPhone s podporou sítí 5G na rok 2020, Qualcomm láká havajské představení sítě 5G do mobilních telefonů, kterou plánuje zprovoznit už v první polovině roku 2019.

Qualcomm, který s Applem vede řadu právních bitev, se soustřeďuje na příchod nové generace mobilních sítí jako na svou spásu – největší výrobce mobilních čipů na světě totiž přišel o zakázky od Applu a hrozí mu další finanční ztráty spojené s licenčními poplatky, které podle Applu vyžadoval neoprávněně. Spor s Qualcommem je navíc podle zdrojů agentury Bloomberg důvodem pozdějšího prodeje iPhonů s podporou sítí 5G – Intel, který nahradil Qualcomm na pozici dodavatele modemů pro přístup k mobilním datům, nebude mít včas k dispozici potřebné čipy.

Qualcomm si na představení produktů a služeb spojených s fenoménem 5G vyčlenil na Havaji tři dny, to hlavní ale ukázal už první den. Jde o novou čipovou sadu Snapdragon 855 a prototypy telefonů, které se umí připojit k fungující síti postavené na standardech 5G, kterými spolupracující američtí operátoři pokryli okolí hotelového komplexu, kde akce probíhá.

Technické podrobnosti o nové čipové sadě si Qualcomm zatím nechal pro sebe, odtajní je v průběhu týdne, láká však na umělou inteligenci, špičkové zpracování obrazu a zvuku i na videohry a rozšířenou realitu. Vedle nové čipové sady láká Qualcomm i na lepší čtečky otisků prstů schované v displeji - díky ultrazvuku budou spolehlivější a nerozhodí je špinavé sklo ani použití bezpečnostní fólie.

Prototyp telefonu připojeného k 5G síti od Qualcommu má větší rámečky než většina normálních mobilů. Zařízení je také "tlustší", ale Qualcomm i na těchto prototypech ukazuje za poslední rok obrovský pokrok. Ještě na veletrhu Mobile World Congress byla testovací zařízení pro 5G sítě násobně větší. Velký pokrok přináší referenční design od Qualcommu u antén, které jsou po celém obvodu telefonu a mobil umí reagovat na to, jak uživatel mění úchop zařízení, aby si zachoval optimální spojení s vysílačem mobilního signálu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se