Veletrh CES 2019 se dočkal ostudy. Zakladatelka společnosti, která vyrábí erotické pomůcky, přišla o již udělené ocenění za inovace a nemůže svůj produkt v Las Vegas vystavovat.

Organizace Consumer Technology Association (CTA), která pořádá veletrh CES, už v říjnu vyhlásila nominace na ceny pro nejinovativnější produkty. V kategorii roboti a drony získala ocenění "CES Innovation Awards Nominee" společnost Lora DiCarlo za vibrátor plný pokročilých technologií, díky kterým má věrohodně simulovat působení prstů a úst.

Produkt vznikl za spolupráce s univerzitou v Oregonu a zakladatelka firmy Lora Haddock zažádala o registraci osmi patentů v oblasti robotiky a biomimetiky (napodobení živých organismů).

Lora diCarlo dostala zprávu, že se produkt firmy dostal mezi vybrané produkty v kategorii robotiky, CTA ale ocenění pro masážní přístroj Osé vzala po dvou týdnech zpět a znemožnila firmě na veletrhu vystavovat. Jako důvod uvedla, že produkty, které jsou nemorální, obscénní, nevhodné, vulgární nebo neodpovídají imagi CTA, budou ze soutěže diskvalifikovány. Zákaz vystavování pak CTA vysvětluje tím, že prezentovaný produkt nespadá do žádné z kategorií představovaných na CES.

Zakladatelka společnosti Lora DiCarlo se proti rozhodnutí CTA ohradila v otevřeném dopisu, ve kterém asociaci výrobců spotřební elektroniky obviňuje ze sexismu a argumentuje tím, že erotické hračky a erotické firmy na veletrhu CES vystavují. Letos je na CES aktivní například společnost Naughty America, která propaguje snímky natočené pro prostředí virtuální reality, nebo společnost OhMiBod, která svůj vibrátor doplnila o možnost ovládání z chytrých hodinek nebo prostřednictvím asistentky Alexa od Amazonu.

CTA aktuálním vyjádřením pro Vice.com opakuje, že produkt nespadá do kategorie, ve které byl přihlášen, a přihláška proto neměla projít schválením.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist