Kdekdo se ptá, jestli má smysl si pořídit chytrý kuchyňský spotřebič. Zajímavější otázkou spíš ale je, proč takovou věc vůbec testovat. Odpověď je jednoduchá – od vzniku rubriky Tech na HN.cz píšeme i o netradičních záležitostech. Už jsme se zabývali chytrým zubním kartáčkem, elektrokolem v ceně automobilu, svého času jsme pak dokonce v rámci testování drobností k iPadu pekli lívance na kameru.
Horkovzdušná fritéza s wi-fi si o otestování řekla v podstatě sama – třeba svou popularitou na TikToku. A protože se do chytré domácnosti pouští pomalu každý, kdo vyrábí elektroniku, není od věci se podívat, co všechno se dá prodat se slovem Smart v názvu.
Air Fryer neboli horkovzdušná fritéza není žádná horká novinka – první moderní zařízení tohoto typu začal prodávat Philips už před dvanácti lety a v podstatě jde o troubu s větrákem, ovšem zmenšenou do podoby, která velikostí i tvarem připomíná fritézu. A protože Philips svůj produkt propagoval od začátku jako náhradu nezdravého smažení v oleji, ujal se název air fryer, tedy horkovzdušná fritéza.
A i když to může být pro někoho překvapení, horkovzdušná fritéza funguje v podstatě stejně jako horkovzdušná trouba, akorát topné těleso i větrák, který zajišťuje oběh horkého vzduchu kolem připravovaného pokrmu, jsou ve vrchní části zařízení, zatímco trouba má většinou zdroj tepla na spodní i horní straně a větrák na zadní stěně.
Čekat od horkovzdušné fritézy skutečnou náhradu friťáku je tak marné a kdokoliv, kdo tvrdí, že třeba vdolky a koblihy udělané v Air Fryeru chutnají stejně jako ty opravdové, nejspíše hodně dlouho neměl jejich dobře osmaženou variantu. Ale to je podružné. Nás zajímá, proč by člověk měl nebo neměl chtít fritézu s wi-fi a mobilní aplikací.
Appka na doma
Xiaomi Smart Air Fryer se od většiny konkurentů liší tím, že nemá na čelním panelu hromadu čudlíků s programy. K ovládání je k dispozici kruhový ovladač s integrovaným OLED displejem, který slouží k výběru programů nebo k ručnímu nastavení teploty a času přípravy pokrmu.
Při prvním spuštění si fritéza řekne o propojení s mobilem, ke kterému slouží aplikace Xiaomi Home. Mít úplně samostatnou aplikaci pro každé zařízení s počítačovým čipem by bylo dost otravné, Xiaomi proto podobně jako Apple nebo Samsung sází na to, že ovládne co největší část domácnosti. Propojení je jednoduché a po jeho dokončení se stanou dvě věci: z mobilu lze spustit recepty uložené v aplikaci a fritéza do mobilu pošle zprávu, když dokončí nastavený program – a to včetně programů, které spustíte ručně. Případně můžete malou stolní horkovzdušnou troubu ovládat i hlasovým povelem.
Z pohledu chytré domácnosti musím říct, že přínos wi-fi ve fritéze, která smaží bez oleje, není moc velký. To je ostatně společná vlastnost většiny chytrých zařízení. Ta nejlepší z nich ale nemusí změnit člověku život, stačí, když běží i bez chytrého telefonu. A Xiaomi Smart Air Fryer sám o sobě funguje dobře. Ovládací kolečko je praktické, přehledné a celý systém otáčení a stisknutí pochopí i dítě na prvním stupni základní školy.
Uživatelské prostředí je sice v angličtině, ale přímo na fritéze je jen pár receptů, přičemž french fries, tedy hranolky, jsou skoro mezinárodní pojem. Xiaomi Home však umí česky, a s připojením k internetu si navíc lze prohlížet a spouštět desítky připravených receptů. Aplikace obsahují jednoduchého průvodce přípravou pokrmu s textem a fotografiemi a automatické nastavení správné teploty a doby přípravy vybraného pokrmu.
Od receptů připravených výrobcem jsem čekal interaktivnější podobu, ale i tak jsem využil příležitost a zkusil ve fritéze věci, které normálně neděláme – včetně churros z odpalovaného těsta. V aplikaci si lze vytvořit i vlastní „recepty“, ale tam mě Xiaomi zklamalo – nenašel jsem možnost nastavit si pečení s různou teplotou. Chtěl jsem začít na 200 stupních a po deseti minutách snížit teplotu na 150, jako se to dělá normálně, když pečete v troubě a potřebujete nejprve, aby vyběhlo těsto, a po nějaké době jeho dopečení skrz. Asi jsem moc náročný.
Fritéza v praxi
Zařízení od Xiaomi není úplně standardní. Má sice běžný, relativně malý objem 3,5 litru, ale možná i díky chytrým čipům uvnitř nabízí větší kontrolu nad topným tělesem. Díky tomu zvládá rozsah teplot 40–200 stupňů, takže „friťák“ umí vyrábět jogurt, může se v něm dělat kvásek a zároveň zvládne upéct i kus masa, nebo dokonce pizzu.
Průměrná je bohužel kapacita, což je zásadní omezující faktor – 3,5 litru znamená kvádr s poměrem stran 19 x 19 x 10 cm, což jsou vnitřní rozměry „koše“, ve kterém se jídlo připravuje. Reálně jde ale najednou tepelně upravovat materiál ve dvou vrstvách, ne v celém objemu. Součástí balení je jen grilovací rošt, který slouží jako druhá vrstva a funguje na přípravu hranolků nebo třeba řízků, ale na měkčí věci se úplně nehodí.
Kapacita realisticky stačí pro jednoho, maximálně dva lidi. Během tří týdnů používání se Xiaomi Smart Air Fryer perfektně osvědčil k přípravě jídel, která jsou při ohřevu v mikrovlnce hnusná – hranolky nebo pizza udělané v chytré fritéze byly chutné a ne příliš odlišné od čerstvého pokrmu, jen trochu sušší, což platí i pro ohřívání řízků.
Samotné vaření ve fritéze je podobné jako použití horkovzdušné trouby – stačí jídlo postříkat olejem ve spreji nebo jej v oleji obalit v míse, a pak naskládat s dostatečnými mezerami do koše fritézy. Zkoušeli jsme vyrobit pizzu (nemístně malá i pro jednoho, ale slušná), řízky z panenky pro celou rodinu (šťavnaté a jen o trochu pomaleji hotové než na pánvi), zapečený chleba (stejný jako z trouby), churros (výborné), koblihy (v podstatě vdolky, ale chutné) nebo smažený květák z mraženého polotovaru (mňam).
Jediné, co bránilo většímu využití, byla právě malá kapacita. O to více jsme „friťák“ používali k ohřívání zbytků pro jednoho nebo dva členy rodiny. Proti horkovzdušné troubě má však tato fritéza i objektivní výhody – je mnohem rychlejší a často spotřebuje méně energie.
Při přípravě menšího množství jídla, kdy stačí jedna nebo dvě várky, je Air Fryer pohodlnější, protože se do dvou minut rozehřeje na maximální teplotu, zatímco klasické troubě to trvá třeba čtvrt hodiny. U horkovzdušné fritézy jsem naměřil největší odběr 1650 wattů, horkovzdušná trouba má příkon kolem 4000 W. Oba typy zařízení však mohou být úspornější podle toho, kolik jídla zrovna potřebujete upéct – a dost možná dává smysl mít obojí, pokud na to je v kuchyni místo.
Air Fryer má samozřejmě svá omezení, třeba tresku v pivním těstíčku nebo japonskou tempuru nezvládne. Osobně jsem si ovšem toto zařízení skoro zamiloval, pro jednoho (když je žena v kanceláři a děti ve škole) je dostatečné, šikovné a úsporné, „koš“ pokrytý nepřilnavým materiálem se navíc dá mýt v myčce.
Líbila se mi i cena. Xiaomi svůj chytrý systém, který jsem vlastně používal minimálně, nabízí téměř bez příplatku proti „hloupým“ horkovzdušným fritézám. Nejlevnější model se stejnou kapacitou se prodává asi za 1500 korun, ale důvěryhodné značky se pohybují právě kolem dvou tisíc korun, takže Xiaomi Smart Air Fryer s elegantním designem za 2199 korun je fér nabídka. Zvlášť když vám do telefonu pošle upozornění, že se další dávka churros už upekla a potřebuje prohodit skořicovým cukrem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist