Máte konzoli nebo počítač, do kterých teď nemá smysl kupovat nový procesor nebo grafickou kartu, ale chtěli byste si užít hraní o něco víc? Bez trhání obrazu. S přesnějším ovládáním. V pohodlí. S nejlepší možnou kvalitou obrazu a zvuku?

S tím se dá snadno něco udělat, stejně jako se dá pohnout s trochu zvláštním designem PlayStation 5. Na některé věci nepotřebujete ani moc peněz, jiné zase mohou přijít dráž než GeForce RTX 3090. Podívali jsme se na nejlepší obrazovky, ovladače, nejrychlejší SSD úložiště, zdroje zvuku i na spoustu drobností. A jako vždy platí, že doplňky pro hráče jsou často to nejlepší i na práci.

Jak vylepšit konzole, a vlastně i počítač. Tipy na příjemnější hraní

Více paměti, více her i rychlejší práce

Aby to nevypadalo, že titulek je jen laciná léčka, začneme skutečným upgradem, který je dostupný pro nové herní konzole i pro osobní počítače: kvalitní rychlé úložiště. Přínos technologie SSD je jasně patrný při práci na PC i hraní na počítačích i konzolích – rychlé spouštění her, minimální prostoje při načítání nových map nebo poslední uložené pozice v případě herního neúspěchu šetří čas a pomáhají člověka udržet v zóně.

PC a PlayStation 5 jsou na tom lépe než Xbox díky tomu, že používají stejný standardizovaný systém – další disk lze přidat jednoduše vložením běžného SSD s konektorem M.2. V případě staršího notebooku takový krok nejenže zvýší kapacitu dostupného prostoru, ale může také zrychlit celý systém, pokud původní disk nebyl tak rychlý jako moderní SSD.

Xboxy Series X a S proti tomu vsadily na řešení v podobě speciální paměťové karty, která je aktuálně až dvakrát dražší než kvalitní SSD se stejnou kapacitou. Z tohoto důvodu je těžké vůbec doporučit koupi rozšiřujícího úložiště pro Xbox. Pro část náruživých hráčů to bude asi nezbytný krok, aby mohli hrát více her bez jejich opakovaného stahování, ale je těžké překousnout ten cenový rozdíl.

Xbox používá pro rozšíření paměti speciální kartu, je jednodušší ji použít, ale dražší ji koupit
Xbox používá pro rozšíření paměti speciální kartu, je jednodušší ji použít, ale dražší ji koupit.
Foto: Microsoft

V PlayStation 5 i v PC jsme po dřívějších testech špičkových SSD Samsung 980 Pro a WD_Black SN850 vyzkoušeli nejrychlejší SSD od Kingstonu – Fury Renegade, rovnou s kapacitou 2 TB.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se