Kdyby nebylo Taylor Swift, prodeje gramofonových desek by po sedmnácti letech dvouciferného růstu narazily do zdi. Ještě předloni se jich ve Velké Británii a ve Spojených státech prodalo meziročně o 50 procent více, loni už ale tempo růstu bylo desetkrát pomalejší. Britové koupili oproti předchozímu roku jen o 5,6 procenta více desek a v Americe stouply prodeje o pouhá čtyři procenta. 

Taylor Swift přitom se svým albem Midnights jen v USA prodala během prvního týdne půl milionu vinylů v různých variantách obalu a barvy samotných desek. Možná ale za zpomalením stojí nedostatečné výrobní kapacity. Nejvíce vinylů na světě přitom vyrábí česká společnost GZ Media. 

Úspěch alba Taylor Swift ukazuje, že renesance gramofonových desek nesouvisí jen se samotnou hudbou, ale také s touhou vlastnit fyzické objekty spojené s oblíbenými umělci – prostě česky jsou různobarevné desky jen další „merč“.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, který do téměř pravidelného pátečního e-mailu dostane to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.