„Poslech gramofonových desek je jako čajový obřad, jako ikebana,“ říká Michiko Ogawa, jazzová pianistka a ředitelka projektu Technics. Mohlo by se zdát zvláštní, že někdo se čtrnácti vydanými alby plnými elegantních jazzových melodií takhle mluví o deskách ve spojení se zařízením, které se proslavilo na diskotékách a hiphopových bitvách. To je ale paradox, na kterém stojí legendární status gramofonů Technics.
Návrat značky Technics přišel jako dárek pro fanoušky k půlstoletí od jejího založení. Mezi prvními produkty byly luxusní reprosoustavy, ale návrat ikonického gramofonu na sebe nenechal dlouho čekat. Testovaný Technics SL-1200GR je dokonce už třetí model obnovené značky. Firma nejprve nabídla pouze 1200 kusů modelu SL-1200GAE s hořčíkovou slitinou použitou na šasi místo hliníku. O něco dostupnější model 1200G se zbavil hořčíku, ale nechal si všechna ostatní vylepšení včetně dvou motorů. Jak je na tom zatím nejlevnější verze SL-1200GR?
Gramofon Pro-Ject Essential III těží z komunistického paradoxu, starý koncept stále funguje
Majestátní kousek
Milovníci gramofonů mají různé preference. Skuteční audiofilové utrácejí statisíce za gramofony zasazené do mramorových bloků s motorem pohánějícím talíř nepřímo, umístěným ideálně do vedlejší místnosti. Proti tomu stojí fanoušci industriálního designu. Už první pohled na gramofony Technics prozrazuje, že první kategorii fanoušků osloví jen těžko.
Co se dočtete dál
- Jaké nahrávky se podle Technicsu hodí nejlépe k poslechu na nejznámějším gramofonu pro DJs?
- Co stojí za skvělým zvukem a proč je to dobrá zpráva i pro lidi, kteří nechtějí tak luxusní gramofon?
- Proč se za mixážní pulty nový gramofon jen tak nedostane, alespoň ne bez úprav?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.