Call of Duty, Overwatch, Diablo či World of Warcraft patří mezi nejznámější herní značky na světě. Jejich tvůrci nyní čelí žalobě kvůli diskriminaci, obtěžování, porušování pravidel spravedlivého odměňování a dalším přečinům, které mají jeden společný jmenovatel – obětí byly zaměstnankyně firmy. Nejméně jedna z nich si kvůli sexuálně motivovaným úkonům vzala život.

Žalobu na Activision Blizzard podalo po dvouletém vyšetřování Kalifornské státní ministerstvo pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení (California Department of Fair Employment and Housing). Jako oficiální důvod ministerstvo uvádí právě diskriminaci zaměstnanců kvůli pohlaví, protiprávní odvetné kroky, připuštění diskriminace, obtěžování na pracovišti a nespravedlivé odměňování.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Podle žaloby tvoří ženy a dívky téměř polovinu hráčů videoher, v herním průmyslu je však stále běžný sexismus a diskriminace zaměstnankyň. Activision Blizzard a další firmy patřící do stejné skupiny přitom ženy odměňují citelně hůře než muže na srovnatelných pozicích a stále podporují machistickou pracovní kulturu. Jako příklad žaloba uvádí „kancelářské tahy“, kdy zaměstnanci pijí v práci, jdou od stolu ke stolu a obtěžují kolegyně. Kromě hodnocení jejich vzhledu dochází při těchto tazích i na fyzické obtěžování.

Žalobci uvádí, že je běžné, že muži chodí do práce s kocovinou nebo opilí a místo práce hrají hry a své povinnosti delegují na kolegyně. Přitom se otevřeně baví o ženských tělech a vtipkují o znásilnění. Kalifornie má přitom velmi přísné zákony na ochranu zaměstnanců před obtěžováním, i tím verbálním.

Vysoce postaveným manažerům podle žaloby procházelo i jednoznačné sexuální obtěžování. Jako nejvýraznější případ žalobci uvádí situaci, kdy si zaměstnankyně Blizzardu vzala život na služební cestě, na kterou si její nadřízený přibalil lubrikant a anální kolíky.

Vedení firmy přitom ignorovalo i oficiální stížnosti na osobní oddělení i ty, které se dostaly až k nejvyššímu managementu. Žaloba uvádí, že stížnosti kvůli sexuálnímu obtěžování nereflektoval prezident společnosti Blizzard Entertainment J. Allen Brack. Vyšetřování kalifornského ministerstva pak ukázalo, že HR neplnilo svou úlohu a že vůči němu mají zaměstnanci nedůvěru. Ženy, které si na chování kolegů a nadřízených stěžovaly, místo pomoci čelily odvetným krokům včetně ukončení pracovního poměru.

Activision Blizzard na zveřejnění obžaloby reagoval vyjádřením připsaným tiskovému oddělení: „Ceníme si rozmanitosti a snažíme se vybudovat pracoviště, které je otevřené všem. V naší firmě ani oboru, nebo v jakémkoliv oboru, není místo pro sexuální obtěžování a přečiny jakéhokoliv druhu. Bereme uvedená obvinění velmi vážně a vyšetřujeme všechny případy. V případech porušení pravidel jsme zasáhli.“

Firemní vyjádření pak pokračuje: „Žaloba ministerstva obsahuje pokroucený a v mnoha případech nepravdivý popis minulosti Blizzardu. S vyšetřovateli jsme maximálně spolupracovali v celém průběhu vyšetřování včetně poskytnutí rozsáhlého souboru dat a dokumentů, ale oni nás odmítli informovat o objevených problémech. Obrázek vykreslený žalobou neodpovídá realitě Blizzardu v současnosti.“

Žalobci požadují po firmě, aby zaplatila poškozeným odškodné, nevyplacené mzdy a další náklady a škody způsobené porušováním platných zákonů Kalifornie.

Případ Activision Blizzard není ojedinělý. Riot Games, tvůrci her League of Legends a Valorant, uzavřeli dohodu o vyplacení 10 milionů dolarů zaměstnankyním, které firma krátila na výplatách. Soudní pře přitom pokračují, kalifornské ministerstvo pro spravedlivé zaměstnávání totiž dospělo k závěru, že odškodnění by mělo být až 400 milionů dolarů při započítání odměn ve formě akcií a růstu jejich hodnoty.

Vyšetřování a vynuceným odchodům vysoce postavených manažerů čelí také Ubisoft. Ve Francii firmu minulý týden zažalovala zaměstnanecká organizace Solidaires Informatique kvůli systematickému sexuálnímu obtěžování. Žalovanou stranou jsou přímo nejvyšší manažeři firmy včetně jejího výkonného ředitele Yvese Guillemota. Žaloba přišla rok poté, co se na veřejnost dostaly stížnosti řady zaměstnankyň.