Apple se 10 let tváří jako společnost, pro niž je extrémně důležitá ochrana přírodních zdrojů. Ještě déle však Apple vyvíjí produkty, které je těžké opravit. Firma navíc bránila veřejnosti v přístupu k informacím o možnostech oprav a případné opravy schválně komplikovala.

Nedávno vyšlo najevo, že iPhonům 13 nebude možné vyměnit displej mimo autorizované servisy Applu bez toho, aby uživatel přišel o funkci FaceID. Apple své rozhodnutí na konci minulého týdne zrušil a nyní úplně změnil svůj přístup.

Může za to tlak aktivistů, který ovlivnil i amerického prezidenta. Joe Biden už v červenci vydal výkonný příkaz, kterým dal Federální komisi pro obchod za úkol přimět silné výrobce, aby přestali lidem bránit v používání nezávislých opraven či ve vlastních pokusech o opravu zařízení. Kromě technologických firem se tento příkaz týká například i výrobců zemědělské techniky v USA.

Apple od ledna umožní i koncovým zákazníkům přístup k náhradním dílům, nástrojům a servisním manuálům svých produktů. V první řadě bude program Self Service Repair dostupný pro iPhony řady 12 a 13. U nich je podle specialistů ze serveru iFixit výměna displeje nebo baterie relativně snadná a Apple díky tomu získal v hodnocení opravitelnosti svých telefonů lepší skóre než produkty od Huaweie, Xiaomi, Samsungu nebo Microsoftu. Apple chce v blízké době nabídnout také možnost vlastní opravy pro počítače Mac s čipy M1.

Program Self Service Repair bude dostupný od počátku příštího roku v USA a během roku se rozšíří do dalších zemí. Zákazníci podle Applu získají v první fázi programu přístup k nejčastěji používaným náhradním dílům: displejům, bateriím a fotoaparátům. Jde přibližně o 200 jednotlivých součástek a nástrojů. Další možnosti chce Apple přidávat postupně.

Apple v rámci požadavku na opravu zařízení mimo oficiální síť servisů, primárně se to týká mimozáručních oprav, kam patří i mechanické poškození telefonu, nejprve vyzve uživatele ke studiu servisního manuálu, aby se zákazník seznámil s celým procesem opravy. Poté bude možné objednat ve specializovaném e-shopu odpovídající součástky a nástroje. Apple nabídne i možnost vrátit rozbité součástky k recyklaci, za to uživatelům poskytne kredit pro další nákupy.

Firma také upozorňuje na to, že program „samo-domo opravy“ je určený zákazníkům, kteří mají znalosti a zkušenosti potřebné pro opravu elektronických zařízení, nikoliv běžným uživatelům – pro ty je jistější návštěva servisu. Díky dostupnosti manuálů, náhradních dílů a zrušení obstrukcí, které softwarově blokují funkce telefonu po výměně součástek, ale budou mít uživatelé k dispozici větší volnost při výběru opraváře a potenciálně nižší ceny těchto služeb.

Právo na opravu na vzestupu

Díky aktivitě kutilů a opravářů i ochránců přírody se problematika oprav elektroniky dostala mezi politická témata, protože opravené zařízení znamená, že není nutné vyrábět nové a čerpat tak zbytečně zdroje – ty přírodní i ty z peněženek uživatelů. Kritici současné situace porovnávají výrobce spotřební elektroniky s automobilkami nebo výrobci bílé techniky, u které je standardem zajistit dostupnost náhradních dílů.

Od března platí v Evropě nová legislativa práva na opravu, kterou EU přijala už v roce 2019. Už nyní musí výrobci chladniček, praček nebo sušiček a televizí nabízet náhradní díly a prvky potřebné pro provozní údržbu zařízení. Kromě toho musí výrobci těchto zařízení poskytnout servisní manuály všem opravářům s odbornou způsobilostí a s pojištěním zodpovědnosti za škody. Domácí kutilové se tak k náhradním dílům ani manuálům nedostanou, v tom je program Applu výrazně vstřícnější. Náhradní díly pak budou muset být k dispozici delší dobu než doposud, osm až deset let od ukončení prodeje.

Hlavní problém je ale v tom, že nová legislativa nezahrnuje „drobnou“ elektroniku – počítače, telefony, audiosystémy. Proti zahrnutí mobilů lobbují výrobci. Evropská pravidla totiž mimo jiné požadují snadnou výměnu baterií bez poškození výrobku a za použití běžně dostupných nástrojů, což je u kompaktních telefonů plných součástek obtížné. I výměna baterie v notebooku nebo výměna disku je často obtížná kvůli použití spousty lepidel nebo kvůli plastovým západkám, které je i při opatrném postupu snadné ulomit.

Díky jednoduššímu designu a standardním součástkám přitom i dnes fungují desítky let staré počítače nebo herní konzole pro nadšence do retro elektroniky. Specifickou oblastí, kde opravářský étos žije, je vintage audio plné klasických tranzistorů a cívek místo integrovaných obvodů. I v této oblasti jsou ale servisní manuály cennou komoditou, oficiálně je výrobci neposkytují a jejich šíření tak je často v rozporu se zákony na ochranu autorských práv. Právě s odkazem na autorská práva mimochodem Apple dříve odstraňoval z internetu servisní návody pro své produkty, jak na Twitteru připomíná zakladatel serveru iFixit Kyle Wiens