Acer nepochybně nemá rád, když se jeho notebooky srovnávají s Macbooky. Někdy to ale jinak nejde. Společně s Applem se dlouho drží stejného vnějšího designu, jen mění vnitřní výbavu. Některé generace tak jsou zaměnitelné – jiné však mohou zavinit, že vám spadne brada na stůl.

Apple to zvládl s přehledem u aktuální generace s procesory M1. Acer vlastní čipy nevyrábí ani nenavrhuje, ovšem dokázal do starého známého těla dostat úplně jinou třídu počítačů. Místo normálního kancelářského stroje nabízí v hliníkovém těle 1,4 kilogramu vážící pracovní stanici, která se nebojí ani videoher. Na rozdíl od Maců.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek
Acer Swift X dostal do tenkého těla nečekaný výkon
Acer Swift X dostal do tenkého těla nečekaný výkon
Foto: Otakar Schön

Vzhled v tomto případě nehraje roli. Acer řadu notebooků Swift mírně upravuje, ale základy jsou pořád stejné. Jde o relativně tenký a kompaktní notebook, který nemá tak výrazné rysy jako ThinkPady, Macbooky nebo Zenbooky. Nejvýraznějším prvkem designu je stříbrné logo Acer uprostřed víka displeje. Bohužel i u tohoto modelu se Acer spokojil s menším maximálním  rozevřením displeje – obrazovka, kterou lze položit do roviny s klávesnicí, je minulostí.

Průměrná vnější výbava

Z boků má Swift X svou tradiční nabídku konektorů – vlevo je napájecí konektor, USB Type-C s podporou standardu USB 3.2 Gen, 1, 5Gbps přenosovou rychlostí a možností připojení dokovací stanice, plnohodnotný HDMI konektor a klasický velký USB konektor typu A. Na pravé straně už je jen druhý velký USB konektor a zdířka pro sluchátka. Více se nevešlo a asi ani nebude potřeba. Ethernet je pro běžnou potřebu passé, zvlášť s wi-fi 6, která v případě Aceru bez problémů vytíží plně datovou propustnost HDD v mém NAS.

Acer Swift X dostal do tenkého těla nečekaný výkon
Foto: Otakar Schön

Po otevření notebooku se můžete sami se sebou dohadovat o tom, jestli tenký plastový rámeček kolem obrazovky znamená, že konstrukce není celokovová, ale nemyslím, že by to něco měnilo na výsledku. Displej si zaslouží více pozornosti, takže se zatím podíváme nad něj a pod něj. Acer u tohoto modelu ještě nechal tradiční mizernou webkamerku s HD rozlišením, která patří k nejslabším prvkům notebooku.

Pod displejem je to lepší. Klávesnice je typická ultrabooková. Odezva není tak zřetelná jako u herních notebooků nebo mechanických klávesnic, ale s trochou zvyku se na ní dá psát bez problémů. Trochu nepříjemné je podle mě sladění barev. Klávesy jsou stříbrné a podsvícení bílé, takže označení kláves není zrovna dobře čitelné. Pro dítě, které ještě nemá představu, kde je jaké písmenko, to určené není. U psaní všema deseti nekontrastní popisky logicky roli nehrají.

Acer Swift X dostal do tenkého těla nečekaný výkon
Foto: Otakar Schön

Touchpad je standardní – má skleněný povrch a je čistě dotykový bez oddělených tlačítek. Na případné hraní nebo precizní práci je potřeba myš, ale ta by měla být v každé aktovce s notebookem. Ovšem ani klávesnice, ani touchpad nejsou důvody, proč si pořizovat tenhle laptop.

Totéž platí pro kvalitu zvuku. Notebooky až na výjimky mají zabudované ozvučení v podstatě jen nouzové, neumí hrát hluboké tóny – a platí to i pro Acer Swift X. Integrované reproduktory se ozývají až kolem 300 Hz, hrají naplno od 800 Hz, ale pak mají pěkně vyrovnaný zvuk, i když nijak zvlášť hlasitý. Poslouchat techno na takovém notebooku není ono, ale na podcasty nebo videa na YouTube to stačí.

Nebojte, od teď už to bude jen velmi dobré až výborné.

Acer Swift X neumí hrát hluboké basy, ale v notebookové zvukové bídě to ještě není nejhorší
Acer Swift X neumí hrát hluboké basy, ale v notebookové zvukové bídě to ještě není nejhorší
Foto: Otakar Schön

A začít můžeme už jen tím, že se k notebooku člověk nemusí přihlašovat heslem nebo PIN, stačí přiložit prst na čtečku otisků vedle touchpadu. Stejně jako vždy musím podotknout, že čtečka integrovaná do vypínače by byla ještě o něco praktičtější, ale ta ve Swiftu X je spolehlivá a rychlá, takže není moc na co si stěžovat.

Matný displej i solidní jas

Skvělý displej pro pracovní počítač má být matný, nebo musí mít extrémně vysoký jas, který odlesky okolí přesvítí. A i když to vypadá, že letos bude hitem displejů v laptopech OLED, kvalitní LCD panel s matným povrchem může být praktičtější, zvláště když je dostatečně jasný.

Acer použil IPS panel, který mile překvapil na pohled i při měření. Samotná obrazovka má úhlopříčku 14“ a Full HD rozlišení, což jsou pro malý notebook, který váží 1,4 kilogramu, standardní parametry. Měření s mou oblíbenou kombinací nízkonákladové kalibrační sondy X-Rite i1 Display Pro a profesionálního softwaru Calman od společnosti Portrait Displays ukázalo maximální jas na hranici 360 nitů, což je na notebook tohoto typu nadprůměrná hodnota. Naprosto nečekané je ale to, že displej v maximu svítí o pětinu jasněji, než kolik inzeruje výrobce.

Acer Swift X má matný displej, solidní jas i podání barev
Acer Swift X má matný displej, solidní jas i podání barev
Foto: Portrait Displays

Podání barev pak podle měření nabízí hodnoty odpovídající profesionálnímu použití při práci s videem a grafikou. Monitor skutečně plně pokrývá barevný prostor sRGB a průměrná odchylka barev DeltaE měla v průměru hodnotu 2,6, což je přijatelné i pro profesionální práci, největší odchylka 4,61 pak není nic strašného. Profesionální displeje se musí vejít do odchylky DeltaE 5 a to Acer zvládá s rezervou, takže prezentované zaměření na youtubery a jiné poloprofesionální tvůrce obsahu dává smysl.

Displej je povedený i ve chvíli, kdy si chcete na notebooku jen pustit video. Nadstandardní jas v kombinaci s kontrastním poměrem 1946:1, lepším, než jaký nabízí nedávno testovaný monitor Philips Momentum i manažerský Surface 8 Pro, jednoduše znamená hezčí obrázky. Ve tmě na OLED panelu v Zenbooku Flip 13 bude sledování Netflixu samozřejmě ještě působivější, ale kdybych si měl vybrat, zůstanu u notebooku s matnou obrazovkou.

Acer Swift X dostal do tenkého těla nečekaný výkon
Foto: Otakar Schön

Výkon i výdrž

Acer v testovaném notebooku spojil dvě značky, které se obvykle tolik nemusí, ale skvěle spolu fungují – AMD poskytuje procesory, Nvidia grafické čipy. V tenkém a docela lehkém notebooku tikají Ryzen 7 5800U od AMD a GeForce RTX 3050 Ti od Nvidie a to je i po představení nové generace čipů od Intelu silná kombinace. Kapacita operační paměti (16 GB) a SSD úložiště (1000 GB) pak jen doplňují funkční stroj, na kterém se dá dělat v podstatě cokoliv od střihu videa přes 3D modelování až po hraní videoher v podstatě bez kompromisů, přitom jde o notebook, který zvenku vypadá jako solidní psací stroj, ale ne moc víc. V plné zátěži se hliníkové šasi zahřívá, delší herní seance na klíně nelze doporučit, ale stačí nechat počítač na stole nebo ideálně na chladící podložce, a nahradí i konzoli, když na to přijde. 

O pracovních vlohách Swiftu X svědčí jak samotné papírové parametry, tak výsledky v testech, z nichž úplně stačí uvést jeden. V PCMarku 10, tedy testu moderní kanceláře, je Swift lepší než 73 procent všech testovaných strojů s výsledkem 6085 bodů. Ještě lepší hodnoty přinesl test baterie – 13 hodin a 10 minut je nejlepší výsledek notebooku od Aceru a jeden z nejlepších v tomto testu vůbec. Výdrž baterie pak při reálné práci s větším množstvím záložek a výrazně menším množstvím prostojů, než jaké test simuluje, přesahuje deset hodin – u stroje, který má tolik výkonu, je to milé překvapení.

Acer Swift X dostal do tenkého těla nečekaný výkon
Foto: UL Procyon, PCMark 10

Nejzajímavější součást výkonu tvoří grafický čip, který netrhá rekordy, ale stačí na hraní všech moderních her se středním či vysokým nastavením detailů a s podporou moderních technologií, jako je DLSS 2.0 a Raytracing. Speciálně první možnost dává notebooku potenciál hrát s lepší grafikou i v budoucnosti díky přepočítávání obrazu do vyššího rozlišení s využitím umělé inteligence.

Halo Infinite běží jako po drátkách, stejně jako PC verze Horizon Zero Dawn. O Fortnite a dalších populárních hrách nemluvě. Pro srovnání může posloužit výsledek v testu 3DMark (skóre 3724 bodů), což je na „ultrabook“ parádní výsledek. Není to čistě herní stroj, ale ideální zařízení pro studenty, kteří potřebují mobilní počítač.

Testovaný model se prodává za 31 999 korun, což je odpovídající cena. Za stejné peníze se dá pořídit třeba tenčí počítač, ale stejně výkonný notebook s tak kvalitním displejem v tolik kompaktním těle prostě neexistuje. A protože jde o unikátní stroj, dá se mu odpustit i to, že si Acer opět neodpustil přemíru předinstalovaných aplikací ve Windows 11. Zbavit se jich dá snadno.