Nejžádanější konzole letošních Vánoc je stejně jako před rokem PlayStation 5, ale poprvé za dva roky je skladem ve všech velkých e-shopech. Na druhé straně je Microsoft s Xboxem Series S a Series X. Letos kolem Vánoc se podle dostupných dat od obchodníků ještě lépe prodává levnější verze Series S.

I Microsoft na ní postavil svou vánoční kampaň a přinesl první slevu u moderních konzolí. Xbox Series S oficiálně stojí 5990 korun a koupit se dá ještě o deset procent levněji. To už stojí za druhý pohled na konzoli, které se při jejím představení internet hlasitě smál kvůli nižšímu výkonu a designu elektrické plotýnky.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Cena nicméně rozhoduje a smát se Xboxu Series S je jako smát se levnějším počítačům a říkat, že jediný správný počítač je Macbook Pro s procesorem M2. Ještě důležitější než zaplatit málo je ovšem to, čeho se zákazník kvůli jednorázové úspoře vzdá.  

Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry
Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry.
Foto: Otakar Schön

Přímo na krabici Microsoft slibuje hraní se 120 snímky za sekundu a podporu nativního rozlišení 1440p, které je na půl cesty mezi Full HD a 4K a s přimhouřenýma očima zvládne oboje. Jen je po dvou letech zřejmé, že malá konzole má limity a sliby rozhodně nenaplní ve všech hrách. Většina her má pro menší konzoli jen jeden grafický režim a rozlišení obrazu i snímková frekvence jsou většinou nižší než u „dospělých“ verzí konzolí.

Zároveň je ale dobré připomenout, že obnovovací frekvence 120 snímků za sekundu je i na dospělých konzolích výjimkou, kterou mají hry většinou jen u online režimů pro více hráčů. A ani velké konzole nezvládnou vždy rozlišení 4K. Tvůrci her dávají většinou přednost množství detailů, rozsáhlým herním mapám a rozlišení je pro ně podružné, protože moderní konzole umí dobře schovávat, že pracují s nižším rozlišením, než ho pošlou na obrazovku.

Xbox Series S bez předsudků

Xbox Series S jsme poprvé recenzovali přesně před dvěma lety, k dispozici jsme ho měli jen pár týdnů a potom nic. Tehdejší dojmy přitom byly vlastně pozitivní. Menší Xbox Series S sice nemá tak výkonný grafický čip jako nové konzole, je v grafickém výkonu dokonce slabší než Xbox One X, ale kombinace výkonnějšího procesoru a rychlého úložiště fungovala lépe, než by se dalo z papírových předpokladů čekat.

Se dvouletým odstupem a tlakem na hry nové generace, které už ani nebudou vycházet na Xbox One nebo PlayStation 4, se dá počítat s tím, že u Xboxu Series S budou vývojáři dělat větší a větší kompromisy, aby náročnější hry na slabší zařízení dostali. A něco na tom je. Zároveň se ale i na konzolích daří vývojářům z dostupného hardwaru dostávat více za použití optimalizace i strojového učení. Některé hry tak po dvou letech od svého vydání a vydání samotné konzole fungují výrazně lépe.

Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry
Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry.
Foto: Otakar Schön

Ideálním příkladem takové proměny k lepšímu je Cyberpunk. Už při komplikovaném vydání zatíženém obrovským množstvím technických chyb a nedostatků na Xboxu Series S fungoval futuristický titul CD Projectu dobře, byl v podstatě bez problémů hratelný. Po poslední aktualizaci se ale na malé konzoli ještě zlepšil.

Kromě původního režimu se 30 snímky za sekundu do hry přibyla i varianta se 60 snímky za sekundu, po které fanoušci volali. Rozlišení hry je viditelně nižší, ale pohybuje se kolem 1080, což není nijak strašné. Autoři hry snížili také množství postav na chodnících a je horší kvalita stínů, ale fakt, že jedna z nejnáročnějších her funguje na konzoli za šest tisíc korun takhle dobře, je parádní.

Další velkou zkouškou Xboxu Series S je Microsoft Flight Simulator, který je na o generaci starším Xboxu dostupný pouze prostřednictvím cloudové služby. Více než dva roky od vydání na PC a rok a půl od vydání na konzolích je hra také ještě lepší – obsahuje stíhačky a vrtulníky a na Xboxu Series S funguje překvapivě dobře. Při zkoumání detailů jsem úplně zapomněl na čas a jen se kochal. Okolí domova, Praha, let prvním letadlem těžším než vzduch… Jen v New Yorku se ukázalo, že Series S má limity – nenačetla se nejdetailnější varianta budov, takže Manhattan vypadal poněkud pomačkaně. Zkuste si ale zahrát Flight Simulator na počítači za šest tisíc korun…

Další hrou, která se dočkala vylepšení od svého vydání, je Fortnite. Vývojáři hru převedli na novou verzi herního enginu Unreal Engine, který přinesl i na Xbox Series S realističtější osvětlení a věrohodnější svět, i když hra staví na komiksové grafice. Verze pro slabší konzoli má omezení, nenabízí například odrazy na lesklých površích, takže voda vypadá divně, ale zato hra běží ve stabilních 60 snímcích za sekundu. Předchozí verze trpěla poklesy snímkové frekvence.

Asi nejhůře z testovaných her paradoxně vypadal nejjednodušší titul – Rocket League, online „fotbal“ s auty místo lidských hráčů. Neostrý obraz, kostičkované okraje… to všechno je daň za snahu vývojářů nabídnout hru, která vykresluje na obrazovku každou sekundu 120 snímků. V praxi to znamená, že hra běží v HD rozlišení, čtvrtinovém ve srovnání s FullHD. Stačilo ale hru přepnout do režimu s vyšší kvalitou obrazu a pak se už na auta na fotbalovém hřišti dalo koukat, přitom se v 60 snímcích za sekundu dá normálně hrát. I pár gólů jsem během deseti testovacích zápasů dal.

Rocket League je v každém případě jediná hra, u které jsem viděl propastný rozdíl v kvalitě obrazu proti Xboxu Series X. O to raději jsem si spravil chuť hraním Forzy Horizon 5. Výchozí režim kvality obrazu vypadá krásně, ale hra pracuje jen ve 30 snímcích za sekundu. Hrát se takhle dá, i v online závodech, ale v režimu výkonu se 60 snímky za sekundu vypadá stále velmi dobře a auta přece jen reagují o zlomek sekundy rychleji, což se při závodech v supersportovních vozech hodí.

Testoval jsem i další populární hry. Třeba NHL 23 je v podstatě NHL 22, co se týká hratelnosti a režimů, ale přibyl ženský hokej – a hlavně se hra dočkala citelného vylepšení grafiky. To se dotklo i Xboxu Series S. Všechno je ostřejší, detailnější a plynulejší. Na výkonnější konzoli Xbox Series X je vidět vyšší rozlišení, ale nejde o dramatický rozdíl. Na „Esku“ je méně detailů, ale hra vypadá pořád skoro jako přenos v televizi, někdy i lépe. Někdy je to až škoda, třeba v případě nových Golden Knights, zlaté třpytky se k Vegas hodí, ale bolí z nich oči.

Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry
Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry.
Foto: Otakar Schön

I s Kingdom Come: Deliverance si Xbox Series S poradí bez problémů. Hrálo se mi stejně dobře jako na Xboxu Series X, i když grafika nebyla tak detailní. Mimochodem za pár dní se velké dávky vylepšení dočká i třetí díl Zaklínače – a nový pohled kamery a vylepšená grafika budou dostupné i na Xboxu Series S. 

Rychlé, ale malé úložiště

Xbox Series S je jednoduše moderní stroj. Obrovský přínos je už jen v rychlém úložišti a odpovídajícím procesoru. Díky nim se hry načítají extrémně rychle, někdy i rychleji než na Xboxu Series X, protože menší Xbox načítá méně dat. S úložištěm se ale pojí největší slabina Xboxu Series S – jeho malá kapacita. Prostor pro hry je pouhých 364 GB, protože část z 512GB disku si vezme operační systém a prostor potřebný pro (skvělou) funkci Quick Resume, která hru obnoví z uspaného stavu během jednotek sekund.

Při testování jsem na kapacitu SSD narazil rychle, hry jsem musel instalovat po částech, protože jen kombinace her Forza Horizon 5 a Microsoft Flight Simulator dokážou zabrat téměř všechno místo. No, maličko přeháním, s dvojicí her od Microsoftu se nakonec na disk vešlo i pár dalších titulů, ale majitelé Xboxu Series S musí počítat s tím, že budou hry muset odmazávat. Nebo je tu lepší varianta – možnost hry odsunout na externí disk, aby je uživatel nemusel znovu stahovat přes internet.

Tato možnost funguje dobře a je to ekonomicky smysluplnější řešení než kupovat externí paměťovou kartu pro Xboxy. Microsoft se Seagate sice verzi s kapacitou 512 GB zlevnily, koupit se dá za 3299 korun, ale to je pořád drahé. Verze s kapacitou 1 TB stojí přes šest tisíc a 2TB varianta skoro dvanáct, což je smutné ve srovnání s cenami standardních SSD disků, které se dají strčit do PlayStation 5. Pokud se ale dokážete smířit s trochou domácích prací při přesouvání her mezi interní pamětí Xboxu Series S a externím diskem (klidně pomalým HDD), není to tak strašné. Stejně tak to nebude problém pro hráče, kteří mají jen pár titulů.

Vlastně je tu ještě jedna věc. Series S nemá optickou mechaniku. To je věc, která reálně může prodražit vlastnictví konzole. Hry na fyzických nosičích se rychleji dočkávají slev a dají se kupovat z druhé ruky. Series S je odkázaný na digitální distribuci, kde Microsoft a vydavatelé her mají mnohem větší kontrolu nad cenami. Slevy jsou také běžné, ale spíše na starší nebo méně úspěšné tituly.

Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry
Xbox Series S je malý, ale ještě dalších alespoň pět let na něj budou vycházet moderní hry.
Foto: Otakar Schön

Protipólem k nákupům her v digitální podobě je předplatné Game Pass. Verze pro Xbox stojí 259 korun a v ceně jsou všechny hry od Microsoftu v den vydání i spousta dalších her i s nabídkou titulů od Electronic Arts včetně loňských ročníků sportovních her, jako jsou FIFA nebo NHL.  S Game Passem ale přijdete o vlastnictví her.

Navíc existuje i hromada online her, které nepotřebují ani předplatné, ani nic jiného. Jejich vydavatelé sází na příjmy z mikrotransakcí a vlastních variant předplatného – a jde o nejpopulárnější hry na trhu: Roblox, Fortnite i Call of Duty s bezplatným režimem Warzone 2.0, který na Xboxu Series S podle mé krátké zkušenosti funguje bez problémů také.

Jednoduché počty s bonusem

Sony PlayStation 5 podražilo v srpnu o čtvrtinu na 17 490 Kč, takže patnáctiprocentní sleva na levnější Xbox láká zákazníky, kteří jsou na cenu citlivější. Při zahájení prodeje před dvěma lety stál malý Xbox dokonce 7990 korun, takže Series S je dnes o 28 procent levnější. Když se započítá cena se slevou na Alze, kde Xbox Series S nabízí za 5391 korun, je Series S s odstupem nejvýhodnější herní zařízení na trhu a nemohou mu konkurovat ani bazarové konzole předchozí generace.

Xbox Series S k nižší ceně přidává i úsporu do budoucna, alespoň co se týká spotřeby. V zátěži má menší Xbox téměř třetinovou spotřebu ve srovnání s PlayStation 5 a poloviční ve srovnání s Xboxem Series X.  Při třech hodinách používání denně tak Series S spotřebuje za rok elektřinu přibližně za 700 korun (6 Kč za silovou elektřinu, 2 Kč za distribuci), Series X za 1600 korun a PlayStation 5 potřebuje elektřinu za 1900 korun.

Nakonec je tu otázka toho, jak se malý Xbox po dvou letech na trhu vyrovná osobním počítačům. Ceny grafických karet sice klesají, ale postavit počítač srovnatelný s Xboxem Series S přijde přibližně na 12 tisíc korun, tedy na dvojnásobek. Na počítači samozřejmě můžete pracovat… Ale to s trochou dobré vůle a snahy můžete i na Xboxu Series S.

Připojíte myš a klávesnici a Office si pustíte v prohlížeči Microsoft Edge. Editovat dokumenty jde i jen s herním ovladačem díky virtuální klávesnici, ale to bych nikomu nedoporučoval. Jinak se ale Xbox Series S dá použít jako počítač, pro sledování videí má nativní aplikace Netflixu, HBO Max, Disney+ i Apple TV… No dobře, počítač s Windows Xbox Series S nahradí jen v nejvyšší nouzi, ale i tak je dobré vědět, že se k něčemu takovému dá donutit.

Ve výsledku má nicméně Xbox Series S po dvou letech výjimečnou pozici. Jen se vyhněte verzi „Gilded Hunter“, kterou Microsoft prodává za 6990 korun, přitom za tisícovku navíc nabízí jen tretky do „free to play“ her. Mnohem lepší je tu přidanou tisícovku utratit za druhý ovladač a hrát doma ve dvou na jednom stroji, i když to podporuje jen menší část her.