Ponořte se hlouběji do legendárního zvuku. Tak láká Sennheiser k poslechu s novými sluchátky HD 660S2. Původně německá firma tím mnohé naznačuje. Dost napřímo vlastně prozrazuje největší změnu, kterou S2 přináší.

Oficiální popis vlastností velkých otevřených sluchátek se chlubí dvojnásobnou hlasitostí těch nejnižších tónů. Pro puristy by to mohlo znít až děsivě, protože nic nedokáže zkazit dojem z hudby jako basy, které přehluší zbytek zvuku. Jenže Sennheiser tak školácké chyby nedělá. A my jsme si to mohli ověřit na vlastní uši ještě před oficiálním zahájením prodeje v nejtěžším možném testu.

Sluchátka HD 660S2 nemusela uspět jen sama o sobě, ale musela se porovnat se sluchátky, která mají na kontě pravděpodobně největší počet pochvalných recenzí v historii.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

První dojem z druhé generace sluchátek řady HD 660 byl mírně zmatený. Když je dáte vedle legendárních HD 600, budete těžko hledat rozdíly. Velikost a tvar mušlí je v podstatě identický, stejně jako konstrukce hlavového mostu. Asi největším optickým rozdílem je použití bronzové barvy v logu s označením sluchátek a přítomnost prolisu s logem Sennheiser přímo na mřížce mušlí – to lze použít i pro rychlou orientaci, kterou stranou patří sluchátka na hlavu.

Sluchátka Sennheiser HD 660S2
Sluchátka Sennheiser HD 660S2 (vpravo) a jejich předchůdce (a vzor) HD 600
Foto: Otakar Schön

V podstatě shodné rozměry i hmotnost a konstrukce hlavového mostu znamenají, že HD 660S2 patří k velmi pohodlným sluchátkům, i když si na ně možná budete muset chvíli zvykat. Díky své konstrukci a velkým prostorným mušlím totiž sluchátka řady HD od Sennheiseru nespočívají tolik na temeni hlavy, jako spíše na prostoru kolem uší. Je to jiný pocit, než když si na hlavu dáte třeba herní sluchátka SteelSeries, která patří k těm nejpohodlnějším na trhu. S HD 600 vydržím na hlavě celý den, s HD 660S2 je to stejné, a žádný problém nejsou ani brýle, což je docela zásadní výhoda.

Podrobnější zkoumání ukáže rozdílů více, i ve výbavě. Zatímco na obnovené legendě HD 600 výrobce šetří a drží tím cenu hodně nízko, novinka je velkorysejší. Největším rozdílem je přítomnost dvou variant kabelu. V balení je klasický kabel s 3,5mm jackem a vyvážený kabel s konektorem 4,4 mm pro použití s těmi nejlepšími hudebními přehrávači a sluchátkovými zesilovači. Vyvážený kabel sice nezlepší kvalitu zvuku jako takového, ale ve spojení s odpovídajícím zdrojem zvuku dokáže eliminovat šum, který by mohl vzniknout po cestě zvukového signálu od zdroje k měničům ve sluchátkách.

Sluchátka Sennheiser HD 660S2
Sluchátka Sennheiser HD 660S2
Foto: Otakar Schön

V balení je kromě kabelů ještě adaptér s „velkým jackem“ s průměrem 6,3 mm pro připojení ke starším hi-fi přístrojům, a také látkový pytlík, který má sluchátka chránit před prachem či případným poškrábáním.

Sennheiser, respektive švýcarská společnost Sonova, která spotřební divizi Sennheiseru koupila před necelým rokem, vyrábí nová sluchátka v Irsku, vývojové centrum přitom zůstalo a zatím zůstává v Německu.

Otevřená radost

Velká vizuální podobnost se sluchátky HD 600 naznačuje, že podobná budou i uvnitř. A protože jde o sluchátka stejné modelové řady, tak to můžeme potvrdit. Platí to nejen v úplném základu, totiž v tom, že HD 660S2 jsou audiofilská otevřená sluchátka s 38mm dynamickým měničem, ale i ve zvukovém projevu. Sennheiser je se svým laděním zvuku jen těžko zaměnitelný.

Původní 660 se snažily jít vstříc použití s chytrými telefony, ale to byla i jejich slabina. Měly trochu méně analytický zvuk než HD 600 a nevyžadovaly striktně použití sluchátkového zesilovače nebo alespoň kvalitního DACu, ale k použití venku se stejně nehodily. Otevřený design sluchátek od Sennheiseru posílá do okolí skoro stejné množství zvuku, jako do uší posluchače. A otevřený design zároveň nedokáže zabránit pronikání okolního hluku do reprodukce.

Vnitřní konstrukce sluchátek HD 660S2
Vnitřní konstrukce sluchátek HD 660S2
Foto: Sennheiser

Nový model se proto vrátil ke „standardní“ impedanci 300 Ohmů a díky tomu má lehčí kmitací cívku měniče, již je potom snazší ovládat, a to ve výsledku znamená přesnější reprodukci a menší (neslyšitelné) zkreslení i při vysoké hlasitosti. Citlivost sluchátek je nadstandardních 104 dB a zkreslení je při hlasitosti 100 dB nižší než 0,04 procenta.

Spolu s úpravami zavěšení měniče se inženýrům Sennheiseru podařilo skutečně zlepšit reprodukci zvuku v sub-basovém pásmu. Podle oficiálních údajů sluchátka hrají ve frekvenčním pásmu 8 až 41 500 Hz. S obrovským přehledem tak překonávají hranice schopností lidského sluchu. Ono zdvojnásobení hlasitosti nejnižších tónů pak neznamená, že by hluboké basy přehlušily vokály. Znamená to, že sluchátka naplno zahrají frekvence, které člověk vnímá spíše tělem než ušima.

Lepší než HD 600?

Zásadní otázkou samozřejmě je, jak dobře sluchátka s výbornými technickými parametry hrají a jestli hrají lépe než referenční sluchátka v podobě legendárních HD 600. Odpověď je trochu složitější. Při zběžném poslechu i při pohledu na naměřené křivky frekvenční odezvy obou sluchátek je zřejmé, že nový model v nabídce Sennheiseru citelně lépe basuje.

Srovnání frekvenční odezvy sluchátek HD 660S2 (červená linka) a HD 600
Srovnání frekvenční odezvy sluchátek HD 660S2 (červená linka) a HD 600
Foto: REW, Otakar Schön

Nejde ani tak o to, že HD 660S2 hrají naplno od deseti herzů. Při poslechu hudby je nejlépe slyšet plnější zvuk skutečných nástrojů kolem 40 Hz, kde hrají bicí, basová kytara nebo hluboké tóny klavíru. Varhany se dostanou i na 16 Hz, ale kdo dneska poslouchá varhanní díla od Bacha, navíc na CD se ani těch 16 Hz nedostane. Zato basová linka ve skladbě Dreams od Fleetwood Mac na albu Rumours zní s novými sluchátky živěji a to platí pro spoustu skladeb klasického roku, není třeba sahat po nahrávkách techna nebo si pouštět Royals od Lorde. U sledování filmů nebo při hraní her je schopnost hrát ultra nízké tóny s plnou intenzitou také jasná výhoda.

HD 660S2 jsou sluchátka, která jsou proti HD 600 o 25 let mladší, modernější. Zvuk mají líbivější, aniž by se ale podbízela, prostě sebevědomě hrají i extrémně nízké tóny. O tom, jestli mají také lepší podání výšek, by se mohly vést spory, střední, to nejdůležitější, pásmo je v podstatě identické…

Sluchátka Sennheiser HD 660S2
Sluchátka Sennheiser HD 660S2
Foto: Otakar Schön

Ve výsledku se to dá říct jednoduše: kdybych měl před sebou oba páry sluchátek, sáhl bych pro pohodový poslech nebo při hraní po novince. Když jsem se z HD 660S2 vrátil ke staršímu modelu, něco mi chybělo. Zároveň ale po pár dnech vzpomínky trochu vybledly a zvykl jsem si zase zpátky, z HD 600 se nestal „nemožný odpad“.

Největší rozdíl mezi sluchátky Sennheiser HD 600 a HD 660S2 totiž není v kvalitě zvuku, ale v ceně. Nový model stojí 14 990 korun a to je dvojnásobek ceny starší legendy a také o polovinu více než u předchozí generace HD 660S. Je to trochu nefér porovnání. Šestistovky jsou nejprodávanější sluchátka historie ve své kategorii, jejich vývoj a náklady na uvedení na trh se musely zaplatit alespoň desetkrát… HD 660S2 si na sebe musí teprve vydělat a basy mají skutečně luxusní. 

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.