Když máte v ruce telefon ve fialkovém odstínu, svět je hned veselejší, a to vzhledem k tomu, že univerzálními a nejprodávanějšími barvami jsou černá nebo stroze bílá. Trocha odstínů je fajn. Stejně jako telefon, který sice nemá ve výbavě vodotrysk, zato má přiměřenou cenovku. 

Test Galaxy S23+ měl odpovědět hlavně jednu otázku – dokáže Samsung i v menším těle telefonu nabídnout stejný skok dopředu ve výdrži baterie, jako to zvládl u Galaxy S23 Ultra? A nebojte, nemá cenu si to příjemné zjištění nechávat nakonec. Galaxy S23+ je telefon, který na jedno nabití zvládne celý den, celou noc a ještě další dopoledne.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Odbýt jeden z nejlepších telefonů na trhu jen tím, že mu chybí druhý teleobjektiv, že je dostupný i ve fialové barvě a má výbornou výdrž baterie, by ale bylo hloupé. Kdyby na test dorazil před svým dražším kolegou, byla by recenze plná superlativů doplněná o kritiku designerských rozhodnutí.

Galaxy S23+
Galaxy S23+.
Foto: Otakar Schön

Podobnost Galaxy S23 a S23+ s iPhony je větší, než by si telefony od Samsungu zasloužily. Pohled na iPhone vedle S23+ navíc vyvolává vzpomínky na dávné soudní spory o kopírování designu, který se táhnul šest let a skončil v roce 2018 tím, že Samsung zaplatil Applu 539 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun).

To samozřejmě neznamená, že by Galaxy S23+ a moderní iPhony vypadaly identicky. Samsung jen vsadil na podobnou siluetu telefonu se zakulacenými rohy, navíc se letos zbavil kapličky kolem fotoaparátů, které dva roky dávaly telefonům od Samsungu lehce cyberpunkový vzhled. Alespoň že Samsung zaoblil hrany telefonu. Nejenže to poskytuje vizuální odlišnost oproti konkurenci, mobil se také trochu příjemněji drží v ruce.

Galaxy S23+
Galaxy S23+ (napravo) vedle iPhonu 12.
Foto: Otakar Schön

Se zapnutým displejem jsou rozdíly mezi telefony od Samsungu a Applu samozřejmě větší. Malý průstřel místo dynamického ostrova vypadá lépe. Sympatická je i ikonka otisku prstu sloužící k přihlášení uživatele. Popravdě k tomu ale není moc důvodů, protože rozpoznání obličeje funguje na jedničku. Ovšem možnost volby je vždy výhodou.

Další velký rozdíl ve vnitřním designu je v tom, že Samsung stále umožňuje vložit do mobilu dvě fyzické telefonní karty a k tomu přidat eSIM. Pro spoustu lidí to nepředstavuje reálnou výhodu, ale někteří z nás mají stále dvě fyzické SIM a nemohou jednu z nich snadno převést do čistě elektronické podoby.

S pomocí Qualcommu

Galaxy S23+ hodně těží z povedeného procesoru – stejně jako Ultra. I když stále méně lidí baví rýpat se ve specifikacích, tentokrát je změna opravdu výrazná. Qualcommu se s čipem Snapdragon 8 Gen 2 povedl solidní generační skok, který je v případě telefonů od Samsungu zvýrazněný tím, že si korejská firma objednala mírně upravený výkonnější model čipu. A pro nás v Evropě je samozřejmě skok o to větší, když jsme dosud měli Galaxy řady S se slabšími procesory Exynos.

Snapdragon 8 Gen 2 doplňuje 8 GB operační paměti a 256 nebo 512 GB prostoru pro data. Nejde o rekordní hodnoty, bohatě to ale stačí. U výkonu není vlastně tolik o čem mluvit, protože i dva roky starý telefon řady Galaxy S má pořád dost výkonu na cokoliv, co v mobilu můžete chtít dělat. Jen nejnáročnější hry nepoběží tak dobře jako na novince, která je pro mobilní hraní jako dělaná i tím, že podporuje hraní s napájením kabelem – během zátěže se nesnaží dobíjet baterii, a tak telefon zůstává chladnější. Poměrně jednoduchá věc, ale někdo na ni nejprve musel přijít.

Galaxy S23+
Foto: Otakar Schön

Hraní je také jediná věc, která dokáže rychle baterii vybít. Při standardním provozu vydrží telefon celý den a v noci hlásí mezi 50 a 60 procenty zbývající baterie. Ono i to hraní náročnějších titulů, jako je Diablo Immortal, bere jen asi deset procent baterie za hodinu, takže na jedno nabití lze hrát po celou pracovní dobu nebo školní den. To není doporučení, ale konstatování. Ve srovnání se Switchem nebo třeba s přenosným PC Steam Deck je to vlastně skvělý výsledek. I schopnost přehrávat video kolem dvaceti hodin na jedno nabití je neskutečná, byť nejde o moc praktickou záležitost.

Dobíjení baterie je typické „samsungovské“. V balení není nabíječka, a i zvlášť dokupovaný adaptér nabízí maximální výkon 45 W, což je jen asi třetina toho, co zvládají čínští konkurenti. V praxi to ale není nijak výrazný nedostatek. Když telefon vydrží s velkou rezervou i dlouhý pracovní den, může se v klidu pomalu dobíjet na noc. Případně jde mobil v průběhu dne dobíjet bezdrátově. Mít na stole (nebo v autě) nabíjecí podložku a telefon dávat na ni je pro spoustu lidí druhá přirozenost.

Pro oči i uši

Samsung nabízí u svých telefonů parádní displeje – a u druhého nejvyššího „neskládacího“ telefonu to logicky platí také. Proti Galaxy S23 Ultra je displej o pár milimetrů menší s úhlopříčkou 6,6“ (necelých 17 cm), je plochý, bez zahnutých okrajů. Rozlišení je také nižší, 2340 x 1080 bodů. Displej podporuje vysokou obnovovací frekvenci 120 Hz pro plynulejší pohyb obsahu na Twitteru a samozřejmě i v dalších aplikacích.  

Na sluníčku se umí Galaxy S23+ rozsvítit jasem až 1700 nitů, aby byl čitelný i v létě na pláži. Samsung zvýšení čitelnosti v jasném prostředí pomáhá i automatickou úpravou obrazu – mění barvy a kontrast s cílem zajistit co nejvýraznější obraz. Při sledování videa s HDR efekty pak maximální jas dosahuje 1200 nitů, což je stále vysoký nadstandard. Málokdo má doma televizi s lepším obrazem.

Galaxy S23+
Foto: Otakar Schön

Docela velká obrazovka je dostatečná na sledování seriálů i hraní her – vnímání velikosti obrazu beztak závisí hlavně na vzdálenosti obrazovky od očí. Pokud nebudete mít po ruce sluchátka, oceníte slušný zvuk s náznakem stereo separace díky tomu, že sluchátko telefonu funguje jako druhý reproduktor. Jen basů je logicky málo, protože v telefonu není dost místa. Na podcasty a YouTube to ale stačí.

Fotoaparát bez nadšení

Zatímco výkon a výdrž telefonu proti loňskému modelu představují obrovské zlepšení, Galaxy S23+ neumí zopakovat stejný kousek jako vyšší model Galaxy S23 Ultra. Ten mile překvapil novým hlavním fotoaparátem s extrémním rozlišením 200 Mpx a samozřejmě luxusním teleobjektivem s desetinásobným přiblížením.

U fotek od S23+ mám pocit, jako bych měl v ruce loňský model. Zadní fotoaparáty mají stejné parametry – 50 Mpx pro hlavní objektiv, 12 Mpx pro ultraširoké sklo a 10 Mpx pro tři teleobjektivy. Změnila se selfie kamerka, která stejně jako u modelu S23 Ultra zachycuje svět ve dvanácti milionech bodů.

Snímky v interiéru mají tendenci šumět – a ani ostření není tak precizní jako u Galaxy S23 Ultra. To ale neznamená, že Galaxy S23+ fotí špatně, jen je znát, že Samsung vědomě vytvořil propast mezi svým nejlepším telefonem řady S a dalšími dvěma modely použitím jiného hlavního fotoaparátu.

Hvězdný software

Stejně jako Galaxy S23 Ultra se i prostřední model může opřít o hodnotu, kterou představuje nejlepší softwarová podpora mezi telefony s Androidem. Pět let aktualizací na novou verzi operačního systému je více, než kolik nabízí Google pro své telefony Pixel. Samsung zaostává jen za Applem, který si sám vyrábí i operační systém.

Samsung navíc spolupracuje s Microsoftem na propojení telefonů a počítačů s Windows. To možná nevyužijete, ale jak nabídka funkcí v aplikaci Propojení s telefonem, tak funkce Samsung Dex a propojení telefonu s televizemi Samsung nemají konkurenci. To platí i pro nahrávání 8K videa a jeho přehrávání na odpovídajícím hardwaru.

Galaxy S23+
Foto: Otakar Schön

Jediné, co dobrý dojem z Galaxy S23+ trochu kazí, je cena. Třicet tisíc korun za telefon, který není nejlepší v nabídce výrobce, je dost odvážné. Ale Samsung stále nabízí zpětné vyplacení tří tisíc korun „navíc“, když S23+ vyměníte za svůj starší telefon, jehož bazarovou cenu firma také proplatí. Nejlepší opodstatnění tohoto kroku ale nabízí konkurence – je na tom s cenami podobně, ať už se nám to líbí, nebo ne.  

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.