Zlá Evropská unie nutí hodné české operátory snížit ceny. Takový titulek by se mohl klidně objevit ve spojení s novou zprávou Českého telekomunikačního úřadu. Ten s velkým překvapením zjistil, že trh s mobilními daty v Česku nefunguje.

Zatímco se díky rozšíření „neomezených“ tarifů a aktuálních úprav ceníků velké trojky cena za data snížila (ale ne útrata, operátoři přidali data a ceny jemně zvedli), své konkurenci prodává oligopol data stále draze. To ve výsledku znamená, že žádný alternativní mobilní operátor nemůže nabídnout výhodnější datové tarify.

Jak by také mohl, když velkoobchodní cena 1 MB dat přenesených v mobilní síti stojí alternativního operátora dvakrát tolik, co zaplatí koncový zákazník u O2, T-Mobilu nebo Vodafonu. Tento rozpor mezi velkoobchodní a maloobchodní cenou je zásadní, očividně nefér, a jen potvrzuje pokřivenost mobilního trhu.

Aby mohl národní regulátor přinutit operátory ke změně velkoobchodních podmínek, potřebuje k tomu schválení návrhu regulace ze strany Evropské komise. Je jasné, že operátoři se budou bránit, co to půjde, protože jim jde potenciálně o miliardy – hrozby konkurence čtvrtého plnohodnotného operátora se přitom už zbavili.

Vypadá to, že tahanice kolem velkoobchodních cen dat budou hlasité a zábavné, alespoň pokud můžeme soudit podle vyjádření Vodafonu pro server Lupa. Stojí v něm například: „Nejistota, kterou ČTÚ na trh vnáší, představuje riziko pro budoucí investice. Přitom loňský a letošní rok ukázaly, jak je kapacitní a odolná telekomunikační infrastruktura potřebná. Vodafone nyní výrazně investuje do pokrytí, signál nejmodernější sítě 5G aktuálně pokrývá 35 % populace.“ I laik pozná, že jde o korporátní newspeak, který v daném kontextu nedává smysl.

Vodafone ale i smysluplněji připomíná, že ČTU neřeší sdílení sítí mezi T-Mobilem a O2, které je podle Evropské komise protisoutěžní. Ale nijak to neodpovídá na rozpor mezi maloobchodními a velkoobchodními cenami mobilních dat. Naopak zdůrazňování nižších cen pro koncové uživatele a balíčkování jen ukazuje na ten velký nepoměr. Přitom Vodafone, ale i T-Mobile radostně využívají regulovaných velkoobchodních cen XDSL připojení od Cetinu pro poskytování pevného připojení pro domácnosti tam, kde nestačí mobilní technologie nebo kam nedosahují kabely bývalého UPC.

Na druhou stranu právě evropská legislativa stojí za řadou změn na českém telekomunikačním trhu, tou největší zůstává změna datového roamingu, kdy uživatelé v zahraničí v rámci EU mohou používat data jako doma. A narovnání trhu u mobilních dat by mohlo být podobně užitečné. Nikdo rozumný si totiž teď nemůže pořídit mobilní tarif od alternativního operátora, když v něm má dražší data. A do budoucna bude význam dat ještě růst, zatímco na hlasových službách a SMS se rentabilní byznys moc postavit nedá.

Krátce ze světa

Začaly se prodávat nové iPhony a iPady, a hned jsou fuč. Třeba iPhone 13 Pro už má při objednávkách dnes přímo od Applu měsíční zpoždění, základní iPhone 13 by měl novým zájemcům dorazit za dva až tři týdny. Je to vlastně klasika a je to mnohem lepší než celou noc bez záchodu v dosahu čekat na zahájení prodeje v Drážďanech. Tahle část jablíčkového kultu mi vůbec nechybí. Do Vánoc by nové iPhony dorazit měly a u prodejců mimo web Apple.cz ještě nějaké zásoby jsou. Horší to bude s hodinkami, u těch Apple zatím neoznámil datum zahájení prodeje.

Nejlepší zprávou ale je, že iPhone 13 Pro se svým cinematickým režimem natáčení videa už dorazil na test, za což děkuji Alze, tentokrát bude recenze možná zajímavější o to, že jsem s iPhonem 12 strávil mnohem více času než s jakýmkoliv jiným iPhonem od modelu 5s. První dojmy ale říkají, že i menší výřez v displeji je stále obří výřez v displeji a že nový systém fotoaparátů na zádech telefonu znamená, že mobil na stole neleží rovně, což je pro Apple snad poprvé.

 

iPhone 13 (uprostřed) má menší výřez v displeji než iPhone 12, ale telefony s Androidem proti tomu staví už několik let miniaturní „průstřely“
iPhone 13 (uprostřed) má menší výřez v displeji než iPhone 12, ale telefony s Androidem proti tomu staví už několik let miniaturní „průstřely“.
Foto: Otakar Schön

U Applu můžeme zůstat, bude totiž podle všeho muset nabídnout iPhony s konektorem USB-C, žádá si to Evropská unie v rámci sjednocení nabíječek. O iPhonu s USB-C se spekuluje dlouho, Apple tento univerzální konektor nasadil u iPadů i MacBooků, u iPhonu na něm trvá nejspíše jen kvůli licencování příslušenství, moc jiných důvodů není. Problém ale není jen v samotném konektoru, na trhu je spousta různých variant rychlého nabíjení, a některé telefony si s některými nabíječkami nerozumí. Třeba Samsung se odmítá nabíjet z rychlonabíječek Huawei.

Nové Windows 11

Microsoft zveřejnil finální verzi Windows 11, i když ji oficiálně pustí do světa 5. října. Pokud jste nedočkaví, můžete si stáhnout instalační soubory na webu programu Windows Insider, nebo se v nastavení počítače s Windows 10 v záložce Aktualizace můžete zapojit do programu Windows Insider a zvolit variantu „Kanál pro verze Preview“.

 

Stačí se na chvíli přidat k programu Windows Insider, a z Windows 11 lze snadno přejít na novou verzi ještě před oficiálním uvedením na trh
Stačí se na chvíli přidat k programu Windows Insider a z Windows 11 lze snadno přejít na novou verzi ještě před oficiálním uvedením na trh.
Foto: Microsoft, snímek obrazovky HN

Až se nainstaluje aktualizace na Windows 11, pak stačí zase z programu Windows Insider vystoupit a zůstane vám finální verze, která pak bude dostávat aktualizace, až je Microsoft zpřístupní veřejnosti. Pro jistotu to ale nedělejte, pokud máte jen jeden počítač a potřebujete na něm nutně pracovat, občas se může něco pokazit. 

Update čeká i majitele Xboxu, Series X dostává novou verzi webového prohlížeče Edge, tu, která běží na stejném jádru jako Chrome. Díky tomu by měl Xbox fungovat jako cloudové PC, pokud na něm budete chtít pracovat ve webové verzi Microsoft Office nebo třeba v Google Docs. Prohlížeč samozřejmě podporuje klávesnici a myš.

Z naší zahrádky

V redakci jsme si po dlouhé době mohli vyzkoušet televizi od LG. Dorazila výborná verze C1, která podporuje všechny moderní funkce od vysoké obnovovací frekvence až po automatické rozpoznání připojených zařízení. O2 pro WebOS navíc konečně vydalo i aplikaci O2TV. Bylo to příjemné a zajímavé testování.

Kromě změny prohlížeče v Xboxu se toho v herních konzolích během posledních dní změnilo mnohem více, a tak jsme se podívali na změny i u PlayStationu 5 a Nintenda Switch, a všude je nějaký důvod k radosti. Tedy alespoň v případě, že se vám novou konzoli povedlo koupit.

Vyzkoušeli jsme také nový tablet od Xiaomi, který se k nám dostal o týden dříve než nové telefony Mi 11T, na ty dojde řada až příští týden. A dopadlo to překvapivě dobře, Android už konečně není ve srovnání s iPadOS takový otloukánek. A Xiaomi Tab 5 je zajímavý, i když se výrobce stal obětí politických sporů Litvy a Číny. Odemčeno.