Vánoce jsou svátky, které oslavují spoustu různých věcí. Mají kořeny v pohanském uctívání slunovratu, jsou křesťanskou oslavou zrození Ježíše z Nazaretu, pro někoho jsou svátkem jídla a dárků a pro spoustu lidí časem, který se v klidu tráví u televize. Ideálně u nové obrazovky, protože televize jsou populární vánoční dárek pro celou rodinu.

Koukat se ale na televizi v klasickém slova smyslu je mrhání časem. Nechat si dramaturgy TV vysílání plánovat čas štědrovečerní večeře je strašidelná realita, které je snadné se vyhnout. Stejně jako je snadné se vyhnout zbytečným reklamám a upoutávkám, i když to od června neplatí pro televize rodiny Prima TV – ale i tam se najdou výjimky.

Internetová televize je v roce 2022 jediný rozumný způsob, jak konzumovat televizní obsah.  IPTV proti terestrickému vysílání nabízí vyšší kvalitu obrazu – většina stanic už vysílá ve vysokém rozlišení. V nízkém „standardním“ rozlišení jsou hlavně dětské a hudební kanály. Příjemci bezplatného digitálního vysílání se musí spokojit s mizernou obrazovou kvalitou, v HD vysílá pouze Česká televize. Jde o peníze, za distribuci „vzduchem“ televize platí, zatímco u IPTV provozovatelé platí televizním stanicím.

FTV Prima ale nestačilo, že svůj obsah dostane k milionu domácností bez placení, a letos na IPTV platformách zakázala přetáčení reklam. To přitom patří k největším výhodám „internetové“ televize. Kvůli této změně se letos objektivně snížila kvalita internetových televizí jako celku, i když jen okrajově.  Někde je možné zaplatit si za Primu bez reklam, někde dlouhý blok reklam a self proma nahrazuje jen několik kratších spotů a jinde nezbývá než prostě trpět.

Ukazuje se také, že IPTV zůstává úzce spojené s televizními obrazovkami. I když desítky procent uživatelů mají aplikaci i v telefonu nebo koukají přes webový prohlížeč na PC, objem zhlédnutého obsahu je na velké obrazovce řádově vyšší. „Zhruba polovina zákazníků si občas pustí video na mobilu nebo tabletu, ale v počtu zhlédnutých titulů mají mobilní zařízení podíl jen čtyři procenta,“ uvedl pro HN Ondřej Luštinec, tiskový mluvčí Vodafonu, který televizní služby nabízí díky akvizici kabelové televize UPC.

Mimo zájem provozovatelů jsou bohužel moderní technologie. Rozlišení 4K je vyhrazené pár kanálům, HDR nikdo nenabízí, protože tyto technologie vyžadují velké investice do vybavení televizních štábů i postprodukce.

IPTV operátoři navíc ve srovnání s Netflixem či Disney+ a HBO Max škrtí datový tok. Někteří i 4K obsah zmáčknou do 7 Mbps, tedy do stejného množství dat, v jakém distribuují Full HD obsah. Běžnou realitou je také vysílání obsahu v SD kvalitě i na kanálech s označením HD.

To nejlepší ze současných televizí tak dostanou jen majitelé nových herních konzolí a výkonných PC a předplatitelé streamovacích služeb v čele s Netflixem, které porovnáme v samostatném textu. Množství obsahu v českém jazyce, který je každý den k dispozici v televizním vysílání, ale Netflix jen tak nevyrovná. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.