Mluvčí firmy Martha Wangová konstatovala, že uváděcí akce Nexus One plánovaná na středu byla zrušena. Odmítla však toto rozhodnutí zdůvodnit, a ani nesdělila, na jaký termín by akce mohla být přeložena.

Nexus One vyrábí pro Google společnost HTC. Mobil je stejně jako řada konkurentů ve vyšší třídě vybaven nejnovější verzí operačního systému Android, pětimegapixelovým fotoaparátem s automatickým ostřením a diodovým bleskem a další běžnou výbavou v podobě Wi-Fi, GPS a podpory sítí třetí generace. Telefon byl na americký trh uveden počátkem ledna na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas.

Odklad uvedení smartphonu na čínský trh by mohl souviset s kontroverzí mezi Googlem a čínskou vládou. Google minulý týden upozornil, že by mohl odejít z čínského trhu, pokud bude vládou dále nucen spolupracovat na cenzuře internetového vyhledávání.

Firma navíc oznámila, že se v polovině prosince stala terčem útoku hackerů z čínského území. Google naznačil, že za útokem by mohly stát čínské úřady. E-mailové účty, které byly napadeny, patřily čínským disidentům.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí v úterý prohlásil, že Google musí stejně jako ostatní zahraniční firmy respektovat čínské zákony a zvyklosti. Dodal, že vláda pro Google žádnou výjimku z nařízení o provozu na internetu nedovolí.

Byl to první komentář vlády přímo ke Googlu od oznámení firmy z minulého týdne.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru