Podle NASA mohou zájemci prostřednictvím stránek pomáhat expertům třeba tím, že na základě dostupných poznatků ze zkoumání Marsu budou spolupracovat na zlepšování map Rudé planety.
"Nacházíme se v bodě historie, kdy může být průzkumníkem každý," uvedl Doug McCuistion z NASA. "Lidé na celém světě mohou pomoci snaze několika stovek členů týmu, který má na starosti mise na Mars," dodal.
V půdě Marsu jsou stopy vody
Lidé tak mohou pomoci vědcům třeba spočítat krátery na Marsu nebo snažit se pomoci s rozpoznáváním složení povrchu Rudé planety.
Mars má pevný horninový povrch pokrytý krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary. Sonda Phoenix loni prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody, i když spíše z doby minulé.
Kromě toho ale sonda také odhalila v marsovské půdě přítomnost perchlorových solí, které jsou silně jedovaté. To podle vědců značně snižuje šanci narazit na Marsu na stopy života.
Interaktivní stránky NASA najdete ZDE.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist