Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) spustil ve spolupráci s firmou Microsoft nové interaktivní webové stránky s názvem Buď Marťan (Be a Martian!) pro fanoušky vesmírného bádání, které zajímá průzkum planety Mars.

Podle NASA mohou zájemci prostřednictvím stránek pomáhat expertům třeba tím, že na základě dostupných poznatků ze zkoumání Marsu budou spolupracovat na zlepšování map Rudé planety.

"Nacházíme se v bodě historie, kdy může být průzkumníkem každý," uvedl Doug McCuistion z NASA. "Lidé na celém světě mohou pomoci snaze několika stovek členů týmu, který má na starosti mise na Mars," dodal.

V půdě Marsu jsou stopy vody

Lidé tak mohou pomoci vědcům třeba spočítat krátery na Marsu nebo snažit se pomoci s rozpoznáváním složení povrchu Rudé planety.

Mars má pevný horninový povrch pokrytý krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary. Sonda Phoenix loni prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody, i když spíše z doby minulé.

Kromě toho ale sonda také odhalila v marsovské půdě přítomnost perchlorových solí, které jsou silně jedovaté. To podle vědců značně snižuje šanci narazit na Marsu na stopy života.

 

Interaktivní stránky NASA najdete ZDE.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru