Podobné informace citlivě vnímají hlavně investoři. Akcie Googlu už od začátku roku citelně oslabily, čímž reagovaly na lednové oznámení firmy, že zváží odchod z Číny. Od té doby Google nemá s tamními úřady nejlepší vztahy a z Číny se z větší části i stáhnul. Podle některých pozorovatelů proto, že nedokázal porazit svého čínského rivala Baidu, firma ale takové vysvětlení odmítá.
Google v lednu uvedl, že už nehodlá dodržovat čínské zákony, které vyžadují filtrování výsledků internetového vyhledávání. Zdůvodnil to tím, že chce všem nabídnout volný přístup k internetu. Čínské úřady naproti tomu tvrdily, že filtrováním chrání internet před šířením pornografie a dalšího nežádoucího obsahu.
Google zůstává v Číně. Spor o cenzuru ukončil kompromis - čtěte ZDE
Sony představila první televizor, který podporuje platformu Google TV - čtěte ZDE
Sporadické výpadky přístupu na svůj čínský web Google hlásí prakticky od začátku roku, kdy se vystupňoval jeho spor s tamními úřady. V minulosti už firma také oznámila, že jí Čína blokuje služby na tamním internetu, později se ale ukázalo, že na vině byla jen změna programování v Googlu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist