Nový Macbook Air představený před dvěma týdny je možná poslední počítač Apple pro běžné spotřebitele osazený procesory Intel. Podle analytika Petera Miseka ze společnosti Jefferies & Co. se Apple chystá sloučit operační systém pro počítače a mobilní zařízení, Mac OS X a iOS do jednoho prostředí. Velkou roli v přerodu Apple má hrát iCloud.

První výsledky sbližování mobilních zařízení a počítačů ukazuje již nový operační systém Mac OS X Lion, který se oprostil od kompatibility se staršími programy původně vytvořenými pro procesory PowerPC, a který zavedl nové prvky ovládání převzaté z iPhone a iPadu.

 

Peter Misek je přesvědčený, že k přechodu na nový jednotný systém Apple sáhne v roce 2012 nebo 2013 s příchodem čtyřjádrového procesoru A6, který bude několikanásobně výkonnější než současný dvoujádrový procesor A5 v iPadu 2. Výkon procesoru a grafického čipu v iPadu 2 je přitom dostatečný i pro náročné 3D videohry.

 

 

První testovací čtyřjádrové procesory Apple pak podle analytika nabízejí výkon srovnatelný s dnešními uživatelskými PC. Pro profesionální využití (notebooky Macbook Pro a stolní počítače Mac Pro) prý Apple zachová tradiční Intel architekturu o něco déle, až do roku 2016.

 

 

Pro Apple je podle Miseka sjednocení nabídky výhodné díky snížení nákladů a potenciálu pro zvyšování tržního podílu. Zprávy o plánu opustit platformu Intel se objevovaly i dříve, například v květnu ji přinesl server semiaccurate.com.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist