Google právě v San Franciscu představil nové funkce svých mapových služeb, které měsíčně používá miliarda uživatelů z celého světa. Nové mapy od Googlu nabídnou trojrozměrné modely celých měst včetně vegetace a mapy půjde uložit do telefonu a používat bez internetu.

Google s oznámením 3D map a dostupnosti map bez internetového připojení o několik dní předběhl Apple. Ten podle spekulací nahradí mapy od Googlu v nové verzi operačního systému iOS6 vlastní aplikací. Oznámení se očekává v pondělí 11. června na konferenci Apple WWDC.

3D mapy od Googlu nebudou první, před Googlem už 3D mapy nabídla finská Nokie, která má ve 3D zpracovanou i Prahu. Novinku prezentoval vedoucí vývoje Google Maps Brian McClendon, spoluzakladatel společnosti Keyhole. Tuto firmu proslavily 3D mapy používané CNN v průběhu Války v Zálivu.

Google získal 3D data speciálním leteckým snímkováním pod úhlem 45° a jejich následným počítačovým zpracováním s kombinací různých fotografií pro dosažení co nejvěrnějších textur.

New 3D imagery for Google Earth for mobile

Aplikace ještě není hotová, výsledek se na prezentačním tabletu nejprve trhal, následně aplikace opakovaně spadla, model San Francisca však působil impozantně. Podobně jako Nokia chce Google nabídnout také virtuální procházky městy s předem stanovenou trasou a informacemi.

Mapy bez internetu

Google Mapy pro Android budou dostupné bez připojení k internetu po několika měsících omezeného testování. Google zatím neuvedl, kdy se nová funkce dostane mezi uživatele, ale ukázal fungující prototyp. V aplikaci Google Mapy pro Android je pak možné tažením prstů po obrazovce vybrat oblast, která se má uložit k lokálnímu použití.

Systém stáhne data i pro nejjemnější úroveň s názvy ulic. V ukázce prostor kolem Londýna, odhadem 15x15 km zabral 2,9 MB místa na paměťové kartě. I v offline režimu pak funguje základní navigace s určením polohy uživatele. V telefonu je možné mít uložených několik různých oblastí.

Další novinkou v mapách od Googlu je pokrok ve StreetView – Google po tříkolce a vozíku pro snímání vnitřku budov ukázal přenosný model pro chodce. Celé zařízení váží 20 kilogramů a Google plánuje pokrýt americké národní parky a další automobilem nedostupná místa.

Lepší mapy díky komunitě

Google se v průběhu prezentace chlubil zmapováním 75 procent zemského povrchu a 8 milionů kilometrů ulic ze StreetView. Právě snímky ze StreetView a z dat uživatelů navigace v Google mapách firma využívá ke zkvalitňování mapových podkladů. Ze StreetView například odečítá informace o omezení rychlosti nebo upozornění na tunely a podjezdy.

K úpravám slouží funkce MapMaker, která je dostupná i uživatelům v téměř dvou stech zemích a dává uživatelům možnost opravovat nedostatky na mapách a doplňovat informace podobně jako v projektu OpenStreetMap. V Česku tato funkce zatím není dostupná. Důvodem je stejně jako v případě Slovenska chybějící lokalizace.

New 3D imagery for Google Earth for mobile

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist