Středeční zprávu o spuštění služby Android Pay doplnila informace o možném brzkém spuštění Apple Pay. Brzké rozšíření plateb v iPhonu do Česka slibuje údajná odpověď šéfa Applu Tima Cooka na e-mail uživatele Aleše z Česka. Banky o Apple Pay zájem mají, včetně ČSOB, která nestojí o Android Pay, na iOS se jinak nedostanou. 

udajny dopis tima cooka

Tim Cook několikrát prokazatelně odpověděl na e-maily fanoušků, aktuální zpráva ale vzbuzuje pochybnosti, a čekáme tedy na potvrzení její pravosti ze strany Applu. Odpověď přišla pouhých třináct minut po odeslání dotazu. Navíc obsahuje informaci, která je poměrně zásadní z pohledu produktové nabídky Applu. Takové informace Apple podobným způsobem nezveřejňuje.

Poslední rozšíření Apple Pay (do Dánska, Finska, Švédska a Spojených arabských emirátů) například oznámila viceprezidentka Applu pro Apple Pay Jennifer Bailyová na konferenci Money Money 20/20 na konci října. Neoficiální informace hovoří také o rozšíření Apple Pay do Nizozemí a Polska. Tato zpráva ale uváděla jako možné datum spuštění 2. listopadu, Apple Pay ale v Nizozemí ani Polsku zatím není k dispozici. iPhony nelze platit ani ve spojení
s platebními kartami vydanými v Německu.

Banky zájem mají, informace o Applu nemají

Pokud se pravost e-mailu potvrdí, uživatelé iPhonů budou mít podle všeho k dispozici platební službu u většího počtu bank než uživatelé Androidu. Hlavním důvodem je fakt, že zatímco NFC čip v telefonech s Androidem mohou vývojáři používat podle svých potřeb, Apple stejný přístup nenabízí.

Zájem o Apple Pay na dotaz HN potvrdila například ČSOB, která odmítla Android Pay ve prospěch vlastní aplikace NaNákupy. "Apple Pay chceme pro naše klienty spustit. Časování však záleží na Applu, kdy bude chtít do ČR vstoupit," uvedl Patrik Madle, tiskový mluvčí ČSOB.

Hana Wasserburgerová, manažerka pro platební karty Monety Money Bank, pro HN uvedla: "Usilujeme o to, přinést Apple Pay do Česka jako první, a to co nejdříve. Naším zájmem je poskytnout možnost platit mobilním telefonem všem našim klientům." 

Jako indikace stavu příprav spuštění služby Apple Pay zní odpověď mBank: "Pokud by služba Apple Pay byla v ČR dostupná, tak bychom možnost jejího nasazení určitě analyzovali. V tuto chvíli ale bližší informace o jejím možném příchodu nemáme." mBank zároveň oznámila, že za první den si její zákazníci ve službě Android Pay aktivovali více než 2500 platebních karet.

Air Bank podobně jako ČSOB plánuje pro Android vlastní aplikaci, Apple Pay by ale nabídla. "Tato služba není v Česku ještě dostupná, proto na těchto platbách zatím nepracujeme. Bude záležet také na podmínkách, které Apple pro český trh stanoví." 

UniCredit má se službou Apple Pay zkušenosti ze zahraničí, v Česku ale zatím nic nechystá: "Službu Apple Pay v České republice v současné době nezvažujeme zavést. Ve skupině UniCredit jsme však v Itálii letos v květnu nabídli Apple Pay šesti milionům držitelů platebních karet," odpověděl Petr Plocek z Unicredit Bank.

Odpověď České spořitelny doplníme, až ji největší česká banka poskytne.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist