Každý rok je větší a větší, ale několik posledních let čeká na nový velký hit. Nejdůležitější veletrh spotřební elektroniky CES začne v Las Vegas oficiálně v úterý 8. ledna, ale první nové produkty se prozrazují už s předstihem. Alespoň něco málo ukazují i velké značky jako Samsung nebo LG, ještě více se snaží představit menší a začínající firmy, které lákají třeba na lepší sexuální zážitky nebo levnější kávu.

Výstaviště v Las Vegas se na pár dní stane místem s největší koncentrací zařízení s podporou nových mobilních sítí 5G, oblastí s největším počtem hlasem ovládaných hraček a největší plochou TV obrazovek na kilometr čtvereční. Vedle tradičního soupeření výrobců elektroniky se budou o pozornost přetahovat výrobci automobilů, zejména těch chytrých, mobilní operátoři i celé země a ideologie.

Vegas ovládne Google a sítě 5G

CES 2019 totiž bude stejně jako poslední ročníky zároveň místem s největší koncentrací čínských firem a kapitálu mimo Šen-čen a Peking. To vše v okamžiku, kdy se mezi USA a Čínou hovoří o obchodní válce i obavách ze špionáže. V Číně ale fyzicky vzniká drtivá většina všeho, co se na veletrhu představí.

Místo politiky ale většina návštěvníků i vystavovatelů dává přednost produktům a službám. Letošní trendy jsou jasně nastavené a CES bude pro západní novináře například první reálnou příležitostí, jak se pořádně podívat na telefony s ohebnými displeji, s dírami v obrazovkách nebo na novou generaci elektrických koloběžek, které ukáže Segway – což je oficiálně americký výrobce, ovšem vlastněný čínskou společností Ninebot –, jehož velkým investorem je Xiaomi.

Po loňské premiéře se na CES opět ve velkém vrátí Google, který loni ovládl pozornost návštěvníků velkým pavilonem postaveným před samotným výstavištěm i armádou "Hey Google!" promotérů v bílých montérkách, kteří na stáncích partnerů předváděli funkce produktů s podporou Google Asistenta. Letos má Google pronajatou ještě výrazně větší plochu a jeho souboj s Alexou od Amazonu pokračuje. Možná existuje i mizivá naděje, že se dočkáme oznámení dostupnosti Asistenta i v češtině – Google slíbil spuštění své populární služby v Česku už na loňský rok, ale nestihl to.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete:
  • Co představí v Las Vegas dvě české firmy?
  • Co na festivalu ukáže Google?
  • K čemu slouží nové zařízení s názvem Pivo?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se