Počátkem května by se měl začít prodávat Xbox, který ukazuje, jak se za posledních pět let změnil svět. Model Xbox One S All-Digital Edition nebude mít mechaniku na optické disky s hrami. Jediný způsob, jak získat nové hry, bude stáhnout je ze serverů Microsoftu. Důraz na digitální prodej her a zamýšlená nutnost neustálého připojení k internetu přitom Xboxu zásadně uškodila ještě před uvedením původního modelu Xboxu One na trh.

Xbox One S All-Digital Edition zatím není oficiálně představený produkt, ale o jeho existenci má informace z ověřených zdrojů celá řada zahraničních médií, jako první o chystaném Xboxu bez blu-ray mechaniky informoval už v listopadu Brad Sams ze serveru Thurrott.com.  Nyní podrobnosti o plánovaném zahájení prodeje Xboxu s kódovým označením Maverick přinesl server Windowscentral.com.

Microsoft údajně začne přijímat předobjednávky nového levnějšího a kompaktnějšího Xboxu v polovině dubna a počátkem května doručí první kusy zákazníkům. Stejně jako u výkonnější verze Xboxu One X se Microsoft údajně poučil z nepovedeného startu původní konzole a nabídne novinku ve stejném období globálně.

Odstranění optické mechaniky umožní snížit cenu hned na několika úrovních – primárně jde o samotnou cenu blu-ray mechaniky. Microsoft zároveň nebude muset platit licenční poplatky z každého prodaného kusu konzolí (v řádu desítek až stovek korun) ani z prodaných kopií her, které Microsoft vydává na optických discích. Předpokládané zmenšení rozměrů Xboxu One S bez mechaniky pak sníží i náklady na skladování či přepravu.

Použití blu-ray disků v Xboxech mimochodem malými částkami pomáhalo i Sony - část licenčních poplatků z každého prodaného Xboxu One šla do účetnictví výrobce konkurenčních konzolí PlayStation. Sony se spolu Panasonikem, Pioneerem nebo Samsungem na vývoji tohoto formátu výrazně podílelo a patří mu přibližně čtvrtina patentů spojených s technologií blu-ray.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Kdy bude Xbox One S All-Digital Edition dostupný i v Evropě?
  • Co uživatelé Xboxu One S bez optických disků ztratí?
  • Jaké inovace se dají čekat u další generace konzolí?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se