Sony nepatří mezi úplné giganty, ale díky velkému zájmu o konzole PlayStation 5 vzbuzují pozornost i hospodářské výsledky této firmy. Ty nakonec přinesly pozitivní čísla pro investory, fanouškům videoher však velkou radost nedělají.

Japonská firma během posledních tří měsíců kalendářního roku 2021 zaznamenala tržby ve výši více než tří bilionů jenů (v přepočtu 569,73 miliardy korun) a celkový zisk 616 miliard jenů, tedy asi 118 miliard korun (výsledky v PDF). Za těmito čísly stojí zejména úspěch nového Spider-Mana, který meziročně zvýšil zisky Sony z filmů o miliardu dolarů. Největší tržby však přinesla platforma PlayStation, jež se momentálně potýká s nedostatkem čipů.

Herní divize Sony loni dodala na trh méně konzolí PlayStation 5 – 3,9 milionu kusů oproti 4,5 milionu ve vánočním čtvrtletí roku 2020. Jde o 13,3procentní pokles, přitom standardní by při přetrvávající poptávce bylo navyšování počtů prodaných zařízení. Tržby herní divize ovšem kvůli omezené dostupnosti konzolí v důsledku čipového hladomoru poklesly meziročně o osm procent. Meziroční propad se dotkl i prodejů her a herního obsahu, hlavně kvůli odložení očekávané hry Horizon Forbidden West. Na obratu Sony se hry podílí 26 procenty.

Finanční výsledky Sony ukazují důležitost herního segmentu ve srovnání s hudebním a filmovým průmyslem
Finanční výsledky Sony ukazují důležitost herního segmentu ve srovnání s hudebním a filmovým průmyslem.
Foto: Otakar Schön

Sony doposud prodalo 17,3 milionu konzolí oproti odhadovaným 12 milionům Xboxů Series X a S. Japonská firma také snížila odhad počtu prodaných konzolí za celý svůj účetní rok 2021, který končí v březnu, ze 14,8 na 11,5 milionu konzolí. V prvních třech měsících roku 2022, kdy má Sony naplánované vydání dvou výrazných titulů, dodá na trh o 1,3 milionu konzolí méně než ve stejném období před rokem. Prakticky se tak nepoměr mezi poptávkou a nabídkou ještě zvýrazní.

Sony v rámci rozhovoru s investory zveřejnilo několik detailů k oznámené akvizici herního studia Bungie za 3,6 miliardy dolarů. Firma opět potvrdila, že hry z dílen tohoto studia budou dostupné i na jiných platformách. Dále firma uvedla, že třetina z uváděné částky představuje odložené platby v závislosti na udržení klíčových zaměstnanců a dalších faktorech.

Divize elektroniky Sony, která prodává televize, sluchátka a další vybavení, zaznamenala meziroční pokles zisku i obratu. Naopak se dařilo odvětví, jež dodává na trh senzory pro fotoaparáty mobilních telefonů.