První notebook Acer s OLED obrazovkou je skoro důvod k oslavám. Až na pár výjimek totiž notebooky od Aceru, zejména ty levnější, berou obrazovky jako méně důležitou součást výbavy. Obyčejné panely s matným povrchem mají sloužit na cestách, a hlavně odolávat odleskům.  

Swift 3 Evo OLED to mění. Obrazovka je v centru dění a definuje celý notebook. Pro Acer je to velká změna, která přichází poté, co si Asus na OLED obrazovkách vylepšil pověst a Dell i HP se také chytly nového trendu. Když máte kvalitní a poutavou obrazovku, která je stále vidět, stačí už nepokazit to ostatní.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Zvenku se Acer drží v podstatě svého standardu – hliníková slitina a tělo, které není úplně nejtenčí, ale zase pojme výkonnější součástky. Není to typický ultrabook, ale dobře vybavený pracovní notebook, který se se 14" obrazovkou vejde do 1,4 kilogramu. A také se vejde do programu Intel Evo, který je vlastně nástupcem kategorie ultrabooků a slibuje solidní výkon, aktuální procesory a „celodenní“ výdrž baterie.

Svým způsobem je Swift 3 tak trochu tank, působí extrémně pevně. Do těla se vešly dva klasické konektory standardu USB 3.2 a dva modernější USB-C s podporou technologie Thunderbolt 4 i plnohodnotný HDMI výstup. Zároveň Swift 3 patří k malému zlomku notebooků, které pro otevření chtějí dvě ruce. Někdo by to mohl mít za slabinu, podle mě to ale spíše znamená, že kostra notebooku nadstandardně chrání křehký OLED panel.

Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev
Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev.
Foto: Otakar Schön

Lesk a dokonalý kontrast

Trochu elegance Acer přidává odlišným odstínem šedé na víku displeje a vnitřku šasi. Rámeček kolem obrazovky je tenký na všech stranách a matně černý. Naopak samotný displej je černý jako půlnoc v tunelu.  A lesklý jako… zkrátka hodně lesklý. Drtivá většina notebooků od Aceru určených pro pracovní využití má matné LCD panely, které nezáří barvami, ale dobře se na nich pracuje i mimo zatemněné místnosti. Venku nebo naproti oknu stačí i podprůměrný jas, když se okolní světlo nezrcadlí v tenké vrstvě skla před obrazovkou.

Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev
Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev.
Foto: Otakar Schön

OLED panel v novém Swiftu je jiný, matné OLED panely existují jen ve snech milovníků dokonalého kontrastu. Lesklé obrazovky ale měly u notebooků vždycky dost fanoušků a tady dostávají alespoň parádní protiváhu vůči otravným odleskům. Displej Swiftu 3 OLED je jednoduše vynikající. Nespokojil se ani s Full HD rozlišením, které by na 14" vypadalo stále dobře, ale zvolil dražší a lepší panel s poměrem stran 16 : 10 a rozlišením 2880 × 1800 bodů s podporou 90 Hz obnovovací frekvence, aby se na notebooku lépe hrál Counter-Strike nebo jiné méně náročné hry, u kterých je rychlejší odezva přínosem.

Barvy jsou věrné, v balení jsem nenašel kalibrační protokol, ale klidně by tam mohl být. Po vybalení a proměření ukazoval software Calman 2022 hodnotu těsně pod DeltaE 2, která je hranicí uznávanou jako „dokonalá“, respektive lidským okem neodhalitelná odchylka od ideálu. I jas je na notebook s OLED panelem nadstandardní. Bez problémů se dostane nad hranici 400 nitů, které inzeruje výrobce. Spíše by Acer mohl slibovat 450 nitů – s naměřenými 439 nity by byl blíže než ke čtyřstovce. No a o kontrastu je zbytečné mluvit – dokonalá černá zaručuje kontrast dokonalý.

Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev
Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev.
Foto: Otakar Schön

Jen je škoda, že HDR režim zobrazení si uživatel musí zapnout ručně, ale to je chyba Windows, ne Aceru. Alespoň že Acer zajistil opatrný přístup k OLED obrazovce ve správě napájení – aby chránil displej před případným vypalováním, má notebook nastavené krátké limity ponechání displeje v aktivním stavu, když se počítač nepoužívá. A když si uživatel nastaví dlouhou prodlevu před uspáním, spustí se po čase spořič obrazovky, což je funkce Windows, kterou jsem neviděl už tak deset let. Mezi prvky pro ochranu displeje je také automatické skrývání hlavního panelu Windows, které navíc uvolní další prostor pro pracovní aplikace. 

Osobně mi nakonec na displeji chyběla jen dotyková vrstva. Ovládání notebooku prsty není zdaleka tak populární, jak sliboval Microsoft s tablety Surface, a vlastně ani tak, jak sliboval Steve Jobs s iPady, ale když už má být obrazovka lesklá, dotykové ovládání by bylo příjemný bonus. Občas je, „chca nechca“, praktičtější a rychlejší.

Klávesnice a touchpad k ovládání nakonec stačí, touchpad je přesný, klávesnice dává při psaní odezvu hmatově i jemným cvaknutím, jen podsvícení by mohlo být výraznější. Příjemnou drobností je potom tlačítko vypínače s integrovanou čtečkou otisků prstů, která je praktičtější než čtečka vedle touchpadu, již má většina notebooků od Aceru.

Evoluce podle Intelu

Označení Evo na nálepce pod klávesnicí říká, že Acer u nového Swiftu s OLED obrazovkou splnil požadavky na zařízení do programu Evo. V první řadě to znamená přítomnost dvanácté generace mobilních procesorů Core, konkrétně výkonnější varianty procesoru Core i5 12500H, které má 12 procesorových jader schopných zpracovat celkem 16 souběžných úloh. Standardní spotřeba procesoru je do 45 W, v maximální krátkodobé zátěži může vzrůst na dvojnásobek. Swift patří také mezi první stroje, které mají integrovanou podporu wi-fi 6E s možností komunikace v pásmu 6 GHz.

Procesor doplňuje standardní kombinace 16 GB operační paměti a 512GB SSD úložiště, což bohatě stačí na kancelářskou práci a v testu PCMark 10 to znamená výsledek 5333 bodů, lepší než 55 procent všech testovaných strojů. Není to samozřejmě rekordní hodnota, není to ani na nejvýkonnější tenký notebook na trhu, ale to ani nemusí. Acer má v nabídce i draží a výkonnější varianty, testovaný model má ale nejlepší poměr ceny a výkonu – stojí 27 990 korun. To je u Aceru obvyklá částka za „lepší“ pracovní notebook a proti starším modelům i levnějším současníkům cenu snadno obhájí díky vysoce nadstandardní obrazovce.

Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev
Acer Swift 3 OLED má krásnou 14" obrazovku s vysokým jasem i rozlišením a vynikajícím podáním barev.
Foto: Otakar Schön

Výdrž úplně nadstandardní není – OLED obrazovky jsou žravější než LCD, zvlášť když přidáte vyšší rozlišení. V praxi se ale na Swiftu 3 s OLED obrazovkou dá třeba sedm hodin sledovat video nebo šest hodin pracovat s připojením k internetu s jasem na půlku a připojením k internetu – ve standardním režimu. Na slibovaných 10 hodin se dostat dá, když snížíte rozlišení obrazovky i její obnovovací frekvenci, vypnete bezdrátové sítě… ale to by bylo bláznovství. To už je snazší vzít si s sebou k notebooku výkonnou powerbanku nebo nabíječku.

Trochu zvláštní je nakonec napájení notebooku. Swift 3 samozřejmě podporuje plnohodnotný Thunderbolt včetně napájení konektorem USB-C. Acer ale v rámci využití dostupných zásob k notebooku přibalil klasickou „cihlu“ s oddělitelným kabelem do zásuvky a pevně přidělaným kabelem s USB-C koncovkou. Konkurence má pro napájení přes USB-C většinou kompaktnější a lehčí napájecí adaptéry. Recyklace starších nabíječek je ale popravdě skutečný ekologický krok, což je rozdíl třeba oproti výrobcům telefonů, kteří pod praporem ekologie nabíječky z krabiček s telefony odstranili a prodávají je zvlášť.

Nakonec je tu ještě tradiční upozornění na nešvary v podobě Windows 11 se zbytečnou nabídkou bezpečnostního softwaru Norton, marketingové nabídky Dropboxu (pro nové uživatele může být roční zvýšení kapacity zajímavé) a dalšího plevele. Firma to alespoň vyvažuje tím, že přidává třetí rok záruky, nutná je ale registrace na webu výrobce.