Když ven uniknou interní informace o tom, že se chováte jako prasátka, je nenulová šance, že se situace zlepší. Nemluvím teď o informačních systémech či jiném dění v Ústřední vojenské nemocnici, ale o Facebooku. I když se největší sociální síť potácí od průšvihu k průšvihu, je stále největší na světě a i v Česku ji používá drtivá většina dospělých. No a ve Facebooku se dějí věci. 

Po nedávném výpadku a odhalení identity bývalé zaměstnankyně, která upozornila na rozpory mezi veřejným vystupováním představitelů Facebooku a interními daty, Facebook oznámil, že začne lidem ukazovat více příspěvků od přátel a méně politicky zaměřených příspěvků.

Mluvčí Facebooku tuto plánovanou změnu podal v televizním pořadu Meet the Press jako reakci na zpětnou vazbu od uživatelů, ale co jiného má také dělat, přece nebude říkat pravdu. Zvláště když krátce poté v pořadu State of the Union na CNN uvedl, že Facebook zavede nové mechanismy chránící mladé uživatele před obsahem, který by pro ně mohl být nevhodný. Facebook už dříve oznámil, že odložil snahu vytvořit Instagram pro děti. Zprávy hovoří i o tom, že Facebook zastavil vývoj nových produktů do ukončení analýzy toho, zda jsou v souladu s požadavky veřejného mínění.

Další „měsíce plánovanou změnou“ je přesunutí části interní komunikace do uzavřených diskusních fór, ke kterým většina firmy nebude mít přístup. Facebook to vysvětluje tím, že „úniky informací snižují efektivitu a morálku týmů, které se potýkají s výzvami pramenícími z provozu platformy pro miliardy lidí“. Ale jak už víme, bez úniků informací o nepravostech by veřejnost byla často slepá a nešťastná.

K informování o Facebooku bych měl ještě v zájmu objektivity a plného doznání přidat, že Economia se přihlásila do programu Facebooku, který pro firmu znamená možnost získat milion korun na digitální marketing. Redakcí se to netýká, ale full disclosure je full disclosure. Nějaké peníze má Economia i od Googlu. Ale o tom v tomto kontextu žádné dobré zprávy nemáme, snad jen to, že 19. října oficiálně představí Pixel 6, o kterém už asi všechno uteklo předem a jediná drobná nejistota se týká toho, jak výkonný bude nový procesor vyrobený pro Google na míru. A tak ne, ona utekla i tahle informace, a naštěstí to není tak zlé, jak to původně vypadalo.

Samsung na příští týden také plánuje tiskovou konferenci. Podle příspěvku na Twitteru to vypadá, že místo očekávaného nástupce povedené Galaxy S20 FE ukáže jen novou generaci uživatelského prostředí OneUI, které staví na Androidu 12 a nabídne automatické úpravy operačního systému a aplikací podle zvolené tapety. Nové telefony se podle šeptandy odkládají kvůli nedostatku čipů – a když je procesorů málo, nemá cenu je dávat do nového, levnějšího telefonu.

Překvapení si pak schovává jen Apple, už v pondělí 18. října v sedm večer odhalí „velké věci“. Spekuluje se o nových MacBoocích Pro, ale je tu naděje i na něco nečekaného – nový Mac mini, iMac nebo iMac Pro… Variant je spousta a zatím nic přesného neuteklo, což ale může znamenat také to, že se velké věci nechystají. Určitě ale Apple jako vždy přitáhne největší pozornost. Peníze a pocit exkluzivity táhnou, navíc grafici Applu umí vyrobit profesionálně fantastické prezentace.

Tento týden se už nějaké zajímavé novinky představily. Bowers & Wilkins oživil značku Zeppelin. Nový Zeppelin navazuje na legendární dockovací reprosoustavu pro iPady a iPhony tvarem i laděním zvuku, ale zbavuje se fyzických konektorů a drátů – s okolím komunikuje bezdrátově prostřednictvím AirPlay, Spotify Connect a Bluetooth s kodekem AptX Adaptive. Kromě toho přes wi-fi nabídne přístup k dalším hudebním službám skrze vlastní aplikaci B&W Music.

B&W Zeppelin v provedení Pearl Grey
B&W Zeppelin v provedení Pearl Grey
Foto: Bowers & Wilkins

To, že chybí podpora funkce Chromecast, je ale nepříjemné pro uživatele YouTube Music. Nový Zeppelin se chlubí pěti měniči – basový uprostřed, po stranách vždy pár širokopásmového reproduktoru a výškového, takže by reprosoustava měla nabídnout i rozlišení stereo prostoru. Cena 799 eur odpovídá více než dvaceti tisícům korun, což je citelně vyšší cena než například u Sonos Five, ale pokud v B&W něco hodně nepokazí, bude Zeppelin za ty peníze stát.

B&W Zeppelin pod mřížkou schovává pět měničů
B&W Zeppelin pod mřížkou schovává pět měničů
Foto: Bowers & Wilkins

A pokud ne, pořád je tu varianta koupit z druhé ruky ještě legendárnější Bowers & Wilkins DM601 S2 a k nim třeba starší zesilovač Yamaha (moje oblíbená kombinace) nebo třeba moderní digitální MaiA od Pro-Jectu. S cenou se dostanete hluboko pod dvacet tisíc a hrát to bude skvěle.

S opatrností budu sledovat a snad i testovat také další produktovou novinku – VR systém Flow od HTC. To se rozhodlo, že kromě špičkového systému pro PC a solidního byznysového bezdrátového VR bude prodávat i zařízení pro méně náročné uživatele, kterým klasické VR moc nevyhovuje. Flow jsou více brýle než helma a k provozu jim stačí mobilní telefon a powerbanka, ze které se brýle napájí. 10000 mAh stačí na několik hodin sledování videa na virtuálním filmovém plátně nebo na hraní jednoduchých her či prožívání řízené meditace ve virtuálním provozu.

Vive Flow má sloužit jako virtuální kino, které se poradí se speciálními aplikacemi. Slibuje i meditační programy
Vive Flow má sloužit jako virtuální kino, které se poradí se speciálními aplikacemi. Slibuje i meditační programy
Foto: HTC

Slabinou Flow je, že i s cenou převyšující cenu Oculu Quest, není v ceně ovladač, systém se ovládá pohyby mobilního telefonu a to znamená, že na něm nebude fungovat většina stávajících VR aplikací. A mít na nose soukromé kino za 14 tisíc korun je docela drahá legrace. HTC ještě může překvapit nabídkou aplikací či služeb a kvalitou obrazu, ale tomu asi věří jen největší fanoušci značky. Mimochodem Facebook, který svůj headset Oculus Quest dotuje, chystá také nový "odlehčený" hardware, zatím na něj láká na sociálních sítích. 

Připomenout si v tomto kontextu zaslouží také fakt, že jedinou firmou, která Facebooku dokázala konkurovat v ceně, prodejích i nabídce VR her, je Sony s PlayStation VR. Sony pro své fanoušky zajistilo pět set titulů včetně těch nejlepších v čele s Beat Saber a Job Simulatorem. S příchodem nové konzole se čeká na druhou generaci headsetu od Sony, ale po pěti letech s tím prvním se Sony nemá za co stydět. Podle dostupných dat bylo PSVR dlouho nejprodávanějším VR headsetem.

Nakonec Asus začal v Česku prodávat nové notebooky s OLED panely. Základní ultrabook s 8 GB RAM a 512GB úložištěm stojí 20 tisíc, což je překvapivě nízká částka, až se tomu nechce věřit. Ale jeden kousek už dorazil na test, takže to asi bude pravda. Jen v rámci redakčního testu asi nezjistíme, jak je to s vypalováním obrazu, které je zrovna v případě PC se statickými grafickými prvky ve Windows docela rizikové.

OLED panely slibují jasnější obraz a výraznější barvy, nutným zlem je ale lesklý povrch
OLED panely slibují jasnější obraz a výraznější barvy, nutným zlem je ale lesklý povrch
Foto: AsusTek Computer

Z naší zahrádky

Na Techu jsme se podívali trochu netradičně na spotřebu elektroniky, kterou většinou moc neřešíme. Logika totiž říká, že velké obrazovky a výkonnější stroje budou spotřebovávat více energie. Ušetřit se ale dá i bez toho, že by člověk prodal PlayStation 5 a nahradil ho knížkou.

U recenzí jsme se věnovali doplňkům k počítači. Vertikální myš je pro spoustu lidí cizí a nepřátelsky vypadající objekt, v praxi ale jde o věc, kterou by lidé trávící u PC hodně času měli zvážit. Dobrou zprávou je, že ergonomická vertikální myš dnes stojí stejně jako myš obyčejná.

Tento týden odemykáme trojtest, kterému vládne webkamerka od Dellu, jež nabízí jako příjemný bonus automatické přihlašování k Windows díky podpoře funkce Windows Hello. Kromě toho jsme se podívali i na levnější webkameru nové české značky a na legendární mikrofon Yeti X, nechybí ani videa z kamer a zvuk z mikrofonu včetně nabízených efektů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist