V redakci se nám sešly dvě videokonferenční kamerky a luxusní mikrofon značky Blue, která patří relativně nově pod Logitech. To byl dobrý způsob zařízení nejen otestovat, ale rovnou je postavit proti sobě a porovnat, co zákazník dostane za docela dost peněz a naopak co dostane, když vsadí na neznámou levnější značku.

Dell poslal na test jednu z mála kamerek, které podporují funkci Windows Hello, a dokážou tak přihlásit uživatele k počítači jen tím, že ho zapnou. To je skvělá věc, kterou by mělo jednoznačně mít více počítačů. Blue Yeti X je na tom podobně. Není to obyčejný mikrofon, ale pravděpodobně ten nejlepší mikrofon, který můžete zapojit do USB portu, a mikrofon, se kterým může být největší zábava.

Dell UltraSharp Webcam, Blue Yeti X a CAM60S od značky Visixa v jednom testu
Dell UltraSharp Webcam, Blue Yeti X a Cam60S od značky Visixa v jednom testu.
Foto: Otakar Schön

Kontrast elitní dvojice tvoří kamerka Visixa Cam60S, která obsahuje nejen mikrofon (má hned čtyři), ale také reproduktor, takže promění v konferenční zařízení i starý desktop, který jím nedisponuje.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Webová kamerka Dell UltraSharp vypadá netradičně, má tvar válce místo obvyklého kvádru, který je k uživateli delší stranou. Tady tvar zařízení diktuje kulatý objektiv namířený na uživatele. Kamerka má vlastně dvě části – samotný válec s optikou a elekronikou a stojánek, který lze použít na stole nebo zapřený o okraj monitoru, což bude asi typičtější použití.

Kamerka má odpojitelný kabel s klasickým USB-A konektorem na jedné a USB-C na druhé straně. USB-C konec má netradiční zakončení s plastovým kvádrem, který kabel vede do nitra válečku s kamerou, aby samotný konektor lícoval se zástrčkou uvnitř. Jiný kabel se ale dá použít také, jen to chce trochu trpělivosti a opatrnosti při kompletaci. Stojánek i tělo kamerky tolik opatrnosti nepotřebují – jsou z kovu a působí bytelným dojmem. Šikovnou drobností je magnetická krytka objektivu, kterou lze při používání kamerky přicvaknout na zadní stranu. Hliník, který tvoří tělo kamerky, pomáhá s odvodem tepla – elektronika uvnitř kovového válečku evidentně docela tvrdě pracuje a zahřívá se.

Test webkamer Dell UltraSharp 4K a Visixa CAM60S a mikrofonu Blue Yeti X

Kamerka v základním režimu funguje i bez instalace softwaru, nicméně Windows k instalaci vyzvou a uživatel pak v aplikaci Dell může nastavit parametry obrazu a zvolit si režim snímání. Na výběr je možnost zapnout inteligentní sledování hlavy v záběru a automatické ostření. Sledování pohybu mluvčího je vázané na rozlišení – funguje v HD a Full HD režimu, ve 4K už ho využít nejde. U Full HD a HD videa lze také změnit snímkovou frekvenci ze základních 30 snímků za sekundu na 60 snímků nebo na 24 snímků za sekundu.

Dell UltraSharp Webcam, Blue Yeti X a CAM60S od značky Visixa v jednom testu
Ovládací software od Dellu je přehledný, chybí mu jen integrované rozmazávání pozadí, ale to zvládnou komunikační aplikace nebo třeba GeForce Experience od Nvidie.
Foto: Otakar Schön

První verze se hodí pro vložení záznamu z kamery do videí z her, které běží v 60 snímcích za sekundu, 24 snímků za sekundu pak odpovídá filmovému standardu. 4K rozlišení je samozřejmě dostupné pouze při připojení k počítači s pomocí konektoru se standardem USB 3.0 (modrý proužek uvnitř konektoru), ale to by dnes neměl být problém.

Možností nastavení je více, omezit lze i zorný úhel, který je v maximu 90°. Další varianty jsou 78°, pokud nechcete mít v záběru i sousedy, a 65° pro příležitosti, kdy chcete mít v záběru pouze svou tvář, a ne pozadí. Já jsem několik segmentů z video srovnání musel přetočit, protože jsem nechal v záběru zmuchlanou utěrku z mikrovláken – myslel jsem si, že je dost stranou, ale nebyla.

Ovládací software od Dellu je přehledný, chybí mu jen integrované rozmazávání pozadí, ale to zvládnou komunikační aplikace nebo třeba GeForce Experience od Nvidie
Ovládací software od Dellu je přehledný, chybí mu jen integrované rozmazávání pozadí, ale to zvládnou komunikační aplikace nebo třeba GeForce Experience od Nvidie.
Foto: Otakar Schön

Kamerka v praxi funguje perfektně. 4K video není nic neobvyklého, v praxi ho většina služeb stejně nevyužije, ale sledování pohybu řečníka je skvělá věc. A to nejen pokud máte před počítačem dost místa a trochu se hýbete. Široký záběr zase usnadňuje hybridní komunikaci, když je před kamerkou více lidí. Podpora HDR pak znamená lepší kvalitu videa v různých světelných podmínkách, prostě jako kamera je Dell UltraSharp 4K webcam parádní stroj.

Hlavní důvod, proč jsem se na testování kamerky od Dellu těšil, je ale podpora funkce Windows Hello. Kromě klasického RGB senzoru je součástí kamerky také infračervený senzor, který Windows umí využít k rozpoznání uživatele a jeho automatickému přihlášení k systému Windows. Podle mě je škoda, že Microsoft netlačí výrobce monitorů a notebooků k tomu, aby tuto technologii integrovali.

Windows Hello je radost používat, s kamerkou je to jako magie, který historicky předběhla i Face ID od Applu
Windows Hello je radost používat, s kamerkou je to jako magie, která historicky předběhla i Face ID od Applu.
Foto: Otakar Schön

Takhle jsem si ji užíval v kamerce, která stojí 4690 korun, což je odpovídající cena i za obyčejnou kamerku se 4K rozlišením a automatickým rámováním obličeje. Pro domácí uživatele je to ale docela drahý luxus, ve firmách, kde je bezpečnost důležitá, je taková drobná investice snadno obhajitelná – čím méně se musí uživatel s přihlášením trápit, tím častěji používá funkce uzamčení obrazovky.

Zásadní nedostatek podle mě má kamerka od Dellu v tom, že nemá integrovaný mikrofon. Netuším, co k tomu výrobce vedlo, ale možná počítá s tím, že všichni mají k počítači připojená sluchátka s mikrofonem. Ve firemním prostředí to není neobvyklé – aby se lidé navzájem nerušili, používají sluchátka a headsety. V komunikačních centrech to platí dvojnásob, headset je základní pracovní nástroj, přesto by bylo hezké mít alespoň nouzový mikrofon přímo v kamerce. Ještě lepší variantou je však pořídit si ke špičkové kamerce špičkový mikrofon. A ten jsme otestovali taky.

Blue Yeti X se zpožděním, ale bez výhrad

Shodou okolností se kamerka od Dellu sešla s mikrofonem od Logitechu, který před třemi lety koupil společnost Blue. Yeti je ve světě internetového videa pojem, ale za existenci kvalitních mikrofonů s USB připojením vděčíme Applu. Ten se zasadil o to, aby společnost Blue začala vedle profesionálních mikrofonů vyrábět mikrofon s USB připojením k počítači. Apple totiž potřeboval dostupný kvalitní mikrofon, který by šlo snadno používat s hudební aplikací GarageBand. Tak vznikl Snowball o velikosti tenisáku, tedy sněhové koule.

Dědictví high-end studiových mikrofonů převzaly i dražší modely s označením Yeti a Yeti X. „Iksko“ proti svému předchůdci přináší vylepšení v oblasti designu a ovládání – interní elektronika zůstala podle všeho stejná včetně samotného snímače, který umí pracovat ve čtyřech režimech podle toho, z jakého směru snímá zvuky. Tlačítko na zádech mikrofonu cykluje mezi čtyřmi variantami pro nahrávání stereo a mono zvuku, všesměrového snímání a nahrávání rozhovorů, tedy se snímáním ve dvou úzkých výsecích prostoru přímo proti sobě.

Yeti X je robustní a není levný. Malé diody kolem ovladače ale fungují i jako ukazatel hlasitosti okolního prostředí. Blikají i do rytmu hudby
Yeti X je robustní a není levný. Malé diody kolem ovladače ale fungují i jako ukazatel hlasitosti okolního prostředí. Blikají i do rytmu hudby. Standardně ale upozorňují na intenzitu záznamu.
Foto: Otakar Schön

Blue do světa počítačů přinesl revoluci v podobě kvalitního USB mikrofonu, a i když v téhle kategorii zařízení už má spoustu levnější konkurence, drží si Blue pozice i v prodejnosti. Kvalitní nahrávku hlasu totiž pozná většina lidí snadno, lidské uši jsou na vnímání lidského hlasu tak nějak naladěné.

Yeti X je velký a masivní mikrofon ve velké krabici – velikost neurčuje ani tak stojánek přimontovaný rovnou k mikrofonu, nemá o moc větší půdorys než samotný mikrofon. Stojánek lze odmontovat a využít závit na spodní straně mikrofonu (schovaný pod gumovým těsněním) a napíchnout mikrofon na stativ nebo pohyblivé rameno, ke kterému se pak dá přidat ještě třeba filtr. Vespodu je také zdířka pro sluchátka, pokud chcete používat odposlech.

Nejvíc se Yeti X od svých kolegů liší softwarem, který umožňuje nastavit kvalitu hlasu v různých stylech, a navíc přidává efekty, jako je hlas upravený héliem či robotický hlas bez nutnosti hrát si se zvukem při editaci v Audacity. Majitelé klávesnic od Logitechu mohou mezi nastavením zvuku přepínat s pomocí maker vytvořených v aplikaci G Hub, která ovládá i mikrofon. Ve videu se efektům a nastavení zvuku věnujeme docela dlouho a „čipmunk s héliem“ je prostě legrační.

Ovládací aplikace od Logitechu funguje spolehlivě i ve Windows 11 a nabízí spoustu možností úpravy zvuku v reálném čase
Ovládací aplikace od Logitechu funguje spolehlivě i ve Windows 11 a nabízí spoustu možností úpravy zvuku v reálném čase.
Foto: Otakar Schön

Celkově je to podobné jako s kamerkou od Dellu. Pro práci je to fantastický nástroj s odpovídající a nepřestřelenou cenou, pro většinu lidí je to ale hůře obhajitelný výdaj. No, i tady se mi bude stýskat. Jedinou chybou, tedy spíše chybějící funkcí, je možnost použít Yetiho jako měřicí mikrofon, k tomu by stačilo, kdyby výrobce uvolnil kalibrační soubory, ale on je nemá, s Yetim se počítá jen jako s nástrojem pro nahrávání hlasu.

Zvládne podle všeho i zpěv, ale hudební nástroje podle hudebníků nezaznamená ideálně. I tak to ale pro začínající kapely vůbec nemusí být špatný start, čímž se vlastně i Yeti X vrací ke kořenům spojeným s nahrávací aplikací od Applu.

Visixa na startu

Nové značky vznikají dvěma způsoby. Buď si šikovní inženýři řeknou, že začnou vyrábět něco nového a skvělého, jako v případě mikrofonů Blue, nebo si šikovní obchodníci řeknou, že najdou slušné produkty a prodají je dostatečně levně, aby na tom vydělali. Oba principy podnikání jsou validní, ale jeden častěji vede k produktům, které člověka ohromí. Visixa jako značka, za kterou stojí Praha Music Center, je nejspíše reakcí na jarní nedostatek webkamer na trhu. Vymyká se však tím, že obsahuje i reproduktor, což není u webkamerek obvyklé.

Dell UltraSharp Webcam, Blue Yeti X a CAM60S od značky Visixa v jednom testu
Visixa obsahuje i reproduktor, což není u webkamerek obvyklé.
Foto: Otakar Schön

Provozní vlastnosti Full HD kamerky nikoho nepřekvapí. Milým detailem je jen magnetický kryt objektivu, který lze odsunout nad objektiv a jakžtakž tam drží. Zpracování kamerky od Dellu je ale na úplně jiné úrovni, stejně jako kvalita obrazu i zvuku. Na existenci kamerky horší, než je UltraSharp Webcam od Dellu, by nebylo nic špatného, horších je asi tak 99,99 procenta webových kamerek na trhu, tady ale nesedí cena. 2299 korun je hodně, za tu cenu se dá koupit Full HD webkamerka i od Logitechu, dokonce hned dva modely. No, kvalita videa i zvuku je vidět na záznamu, v nouzi by to asi stačilo, ale raději se podívejte jinde.

Test webkamer Dell UltraSharp 4K a Visixa CAM60S a mikrofonu Blue Yeti X