U příležitosti svátku audiofilů, který připadá na 2. října a slaví se od roku 2016, jsme připomenuli jeden z nejrozsáhlejších textů v historii rubriky Tech věnovaný právě kvalitnímu zvuku.
V každé garáži a kuchyni bylo vždycky rádio, obývací pokoje zdobily hi-fi věže a děti měly alespoň walkmana nebo magneťák. Jestli příchod mobilních telefonů, těch chytrých obzvlášť, něco zničil, byla to kultura spojená s hudbou. Zdatným společníkem mobilům přitom byl rozvoj tenkých LCD televizí, u kterých dostal design přednost před prostorem pro reprosoustavy.
Zvrátit vývoj zpátky je nemožné, ale i díky většímu zájmu o sluchátka a ochotě uživatelů investovat tisíce do bezdrátových modelů a lepších chytrých reprosoustav se objevuje prostor pro renesanci. Kvalitní audio nemusí stát moc a jen máloco má takový vliv na náladu a na požitek i ze sledování televize nebo hraní her. Jen si musíte dát pozor, abyste místo hudby nezačali poslouchat to, jak zní váš nový vymazlený hi-fi systém, který jste po kouscích skládali celý rok jako autor článku.
Ke kvalitnímu poslechu hudby stačí poměrně málo. I ve světě hi-fi jsou nutně potřeba jen tři věci – zesilovač, reprosoustavy a zdroj zvuku. To je ve výsledku jen jeden prvek navíc ve srovnání s poslechem hudby na Bluetooth reproduktorech nebo ve sluchátkách. Nesmí se tedy zapomenout ještě na propojovací kabely. Někdy jsou v ceně, někdy si prodejci dělají z lidí legraci, ale k tomu se dostaneme, jsou nejméně důležité.
Důležité naopak je, jak takový hi-fi systém zapadne do domácnosti. Kompaktní systémy umí být nenápadné, ale nemívají nejlepší zvuk. A jen málokdo je ochotný vyhradit poslechu hudby samostatnou místnost, takže jsou nutné kompromisy. Design byl u věcí do domácnosti důležitý vždycky, jinak by už pralidé nezdobili užitné domácí předměty. Rozhodně se vyplatí do výběru zapojit partnera – těžko vám pak může vyčítat něco, co sám vybíral.
Reprosoustavy jsou král
O zvuku ze všeho nejvíce rozhodují samotné reprosoustavy. Zavedené poučky říkají, že na ně by si měl člověk vyčlenit polovinu toho, co chce utratit za celý systém. Pokud chcete kupovat nové zboží, tak by to mělo být ještě více, ale tenhle text není o výběru levného hi-fi na Alze nebo v Mallu. Klasické hi-fi zažilo největší rozmach v sedmdesátých letech a vysoký standard si drželo ještě alespoň dalších deset let. To dává obrovský prostor pro výběr.
Nejprve je ale nutné zjistit, co vlastně hledat. Do malých místností stačí regálové menší reprosoustavy, velký prostor si poradí se sloupovými reprosoustavami, ale tohle pravidlo není přesné. I v malé místnosti mohou skvěle hrát reprosoustavy s velkým objemem ozvučnice, jen se musí vejít, což může být třeba problém po stranách televize.
Čistě prakticky s ohledem na prostor je dobré přemýšlet o tom, jakou konstrukci mají reprosoustavy mít. Není potřeba inženýrský kurz, stačí jen vědět, že když musí být reprosoustavy u zdi, je lepší, když mají uzavřenou konstrukci (bez vyústění bassreflexu), nebo s basreflexem mířícím dopředu. Odrazy zvuku z basového portu by totiž mohly zvuk zkreslovat a způsobit přehnané dunění. Dá se s tím bojovat (někteří výrobci dnes třeba do balení přidávají molitanové ucpávky, které bassreflex zkrotí), ale je lepší uvážit to předem.
Pak už je ring volný. Nejlepší je, když si člověk vybere značku, ke které má nějaký vztah, pomáhá to výběr zúžit, ale nemusí to být cesta ke špičkovému zvuku. Třeba pěkně vypadající reprosoustavy Technics mají většinou dost slabý zvuk a přitom relativně vysoké ceny. Ani Sony moc reprosoustavy neumělo a třeba majestátní systémy "Colosseum" sice vypadají hezky, ale hrají plonkově.
Potom stačí stanovit si cenovou hranici a začít prohlížet inzeráty nebo ještě lépe se nejprve podívat na staré katalogy nebo na informace o historii dané značky, kde se často zmiňují úspěšné modely.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.