Největší internetová firma na světě se omluvila za údajnou chybu. Uživatelé telefonů s nejnovější verzí operačního systému Android si všimli, že si jejich mobil minulý týden sám změnil nastavení spotřeby energie na úspornou variantu.

Google přiznal, že za náhlou změnu nastavení může experiment, který měl otestovat funkce pro snížení spotřeby telefonu uvnitř firmy. Společnost ale omylem aktivovala změny u části běžných uživatelů telefonů Pixel od Googlu či Essential PH-1, Nokia 7 Plus nebo OnePlus 6, které už také mají k dispozici Android 9 Pie.

Změna nastavení spotřeby na úsporný režim pro uživatele znamenala jen malé omezení v podobě případně zmeškaných méně důležitých notifikací nebo přerušení záznamu informací o poloze zařízení. Zároveň se ale potvrdilo, že Google může bez vědomí uživatele na dálku změnit nastavení jeho telefonu.

Incident s nepovedeným experimentem může pro Google znamenat ztrátu důvěry části uživatelů a posílit argumenty Applu, který vyzdvihuje důležitost soukromí uživatelů na svých zařízeních s operačním systémem iOS. Apple však do zařízení svých uživatelů v minulosti také zasahoval. Nejvýraznější problém zákazníci Applu zaznamenali poté, co firma bez upozornění omezila aktualizací operačního systému výkon starších telefonů. Oficiálním důvodem byla snaha předejít restartům zařízení způsobeným slabou baterií. Apple kvůli tomuto kroku čelí hromadné žalobě a jako dočasnou náhradu nabízel levnou výměnu baterií. 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru