Při zahájení pátého ročníku výstavy o domácí zábavě Home Cinema Praha 2009 to ve čtvrtek sdělil předseda asociace Blu-ray forum.cz Pavel Borowiec. Na konci roku 2008 mělo LCD nebo plazmový televizor více než milion českých domácností.

Tempo růstu prodeje plazmových a LCD televizorů by mělo letos po předchozím strmém růstu poněkud zvolnit. Zatímco loni se počet prodaných televizorů meziročně zvýšil o 226 tisíc na 620 tisíc, tak letos se počet prodaných televizorů s vysokým rozlišením obrazu podle odhadu asociace zvýší o dalších 90 tisíc na 710 tisíc.

Naopak prodej klasických televizních přijímačů v posledních letech v Česku prudce klesá. Zatímco ještě v roce 2004 jich bylo prodáno 596 tisíc a LCD či plazmových přístrojů jen 16 tisíc, tak loni to už bylo pouze 215 tisíc. LCD a plazmových přístrojů si lidé v roce 2008 pořídili 620 tisíc. "Během posledních pěti let každý rok obměnilo televizor 16 až 20 procent domácností," podotkl Borowiec.

Rostoucí obliba LCD a plazmových televizorů s vysokým rozlišením obrazu souvisí především s výrazným poklesem jejich ceny, zahájením digitálního televizního vysílání a moderním formátem videa s vysokým rozlišením obrazu Blu-ray. Formát je nástupcem klasického DVD, díky několikanásobné kapacitě se na něj vejdou filmy ve vysokém rozlišení obrazu. K tomu je ale nutné vlastnit i přehrávač a televizor schopný toto vysoké rozlišení zobrazit.
Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru