Internetová společnost Google představila projekt webové televize Google TV, který vyvinula ve spolupráci s japonským elektronickým koncernem Sony a americkým výrobcem čipů Intel. Systém je nejnovějším pokusem propojit surfování po webu se sledováním televizních kanálů.

Google si od projektu slibuje získání přímého přístupu na atraktivní trh televizní reklamy s ročními tržbami kolem 70 miliard dolarů (1,44 bilionu Kč). Firma by na něm chtěla uplatnit své internetové reklamní aktivity, které jí loni vynesly na příjmech téměř 24 miliard dolarů.

Google chce pomocí nového systému naplnit vizi ukotvit internet v obývacích pokojích a udělat z televizorů velké monitory pro surfování na webu. Sony bude vyrábět pro celý projekt televizory, které budou vybaveny mikroprocesory Intelu. Google zajistí software jako operační systém Android a webový prohlížeč Chrome. Speciální dálková ovládání a bezdrátové klávesnice dodá firma Logitech.

O přeměnu televizorů na portály pro přístup k internetu se v posledním desetiletí snažila řada jiných společností v čele s firmami Microsoft a Apple, avšak u spotřebitelů to zatím příliš velký úspěch nemělo. Google s partnery vyjádřil přesvědčení, že vyvinuli systém, v němž bude internetová televize jednoduchá a lákavá.


Na prezentaci v San Francisku zástupci firmy předváděli, jak bude nový systém fungovat. Na obrazovce televizoru po aktivaci vyskočí okénko vyhledávače Google a uživatel bude pomocí speciálního zařízení přes něj moci vyhledávat a surfovat zároveň na televizních kanálech i na internetu. Vyhledávat bude možné i pomocí hlasu.

Hybridy mezi televizí a internetem však zřejmě budou omezovány rychlostí a kapacitou přenosu. To naznačila již prezentace, kde měli inženýři Googlu s nastartováním systému problémy a museli požádat přítomné, aby vypnuli své mobilní přístroje, které v sále vyčerpávaly velkou část přenosových kapacit.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru