O půlnoci ze čtvrtka na pátek se u nás začal prodávat nový iPhone 4. Opět se ale ukazuje, že Česko je na jeho pořízení drahou zemí. V zahraničí jej operátoři prodávají výrazně levněji a více jej i dotují, ačkoli v Česku nový iPhone 4 nabízejí všichni tři operátoři, tudíž by si mohli více konkurovat.

"Naopak ten, kdo má přístroj k prodeji exkluzivně, si může dovolit vyšší dotace, odbyt má zajištěný," oponuje mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Její tvrzení však neobstojí při pohledu na ceny v Británii, kde telefon nabízejí T-Mobile i Vodafone.

V Česku nový iPhone 4 koupí nejlevněji stávající zákazník právě u T-Mobile, musí mít ale měsíční účty přes 2300 korun. Za telefon i s dotací zaplatí 7999 korun. Přitom Němec, který je registrován u německého T-Mobile a platí 1500 měsíčně, uhradí jen sto eur, tedy zhruba 2500 korun. V Británii stačí platit v přepočtu 1830 korun měsíčně a iPhone 4 operátoři přibalí dokonce zdarma.

Telefon nelze plně využít

Lépe dotovaný je iPhone 4 ve všech sousedních zemích. Vysoké ceny v Česku jsou o to překvapivější, neboť iPhone 4 u nás nemůže plně využít všech svých možností, především propojení telefonu s nákupem filmů a hudby, přestože v zahraničí jde o jedno z kouzel přístroje.

Vyšší ceny ale operátoři hájí. "Naše cenová politika u iPhone 4 odráží ceny ostatních telefonů na českém trhu," říká mluvčí Telefónica O2 Blanka Vokounová. "iPhone dotujeme zhruba stejně jako ostatní telefony. Rozdíl oproti jiným zemím je způsoben zvyklostmi na daném trhu," dodává. "Ceny se odvíjejí od cenové politiky výrobce, prodejního potenciálu v dané zemi - a samozřejmě dotační politiky operátorů," upřesňuje Kemrová. Česko je pro Apple malým trhem a telefonů se tu prodají řádově desítky tisíc, proto jsou ceny vyšší.

S jiným vysvětlením přichází Vodafone, který jako jediný nevyžaduje dvouletý úpis a jemuž stačí půlroční závazek. "Je logické, že pokud si operátor zákazníka skrze koupi iPhonu 4 uváže na léta k odběru služeb, vyplatí se mu přístroj dotovat více," vysvětluje mluvčí společnosti Alžběta Weinfurtová.

Apple si kolem svého telefonu dokázal vytvořit zástupy fanoušků. Ti čeští telefon od pátku najdou v prodejnách tuzemských operátorů. Vodafone v noci nabízel slevu všem, kteří přijdou v červeném oblečení. T-Mobile zase nabídl lidem, kteří si přivstanou, snídani. Nový iPhone 4 dostal oproti předchůdci kompaktnější rozměry, plasty nahradila nerezová ocel a nový displej je nejlepší na trhu.

Výhodou zůstává i obchod s aplikacemi, kde lze najít programy od nejnovější hry NHL 2K11 až po aplikaci HN Reader Hospodářských novin. Češi však stále nemají přístup k nákupu hudby nebo filmů.

Nejnižší dotované ceny iPhonu 4 16 GB v ČR i zahraničí (v korunách)


Nedotované ceny špičkových telefonů u českých operátorů (v korunách)