Podklady Jasona Heyese, softwarového architekta Microsoftu, které použil pro přednášku nazvanou Desktop jako služba na konferenci Microsoft Architect Insight Conference 2010, přinesly několik informací o nové generaci operačního systému Windows.

Nejdůležitější je předpokládané datum vydání. Prezentace Jasona Heyese potvrdila očekávané datum 2012 - tři roky od vydání Windows 7. Stejně tak se nepřímo potvrdily spekulace o tom, že nová Windows nabídnou online obchod s aplikacemi. Podobný, jaký funguje na mobilních telefonech a jaký chystá Apple pro novou verzi Mac OS X na léto příštího roku.

Největší část prezentace se věnuje principům fungování nových Windows. I tam se potvrzují dosavadní odhady, podle kterých budou nové Windows systém orientovaný na internetové služby - cloud computing.

Přímo na počítači uživatele se bude spouštět pouze malé a nenáročné jádro operačního systému, které bude využívat datová úložiště i výpočetní výkon vzdálených serverů v datových centrech. Konkrétní části systému a aplikace bude možné získat formou pronájmu za pravidelné poplatky. Podobně fungují aktuální síťové služby Microsoft Business Productivity Online Standard Suite.

Nadšení i kritika nového konceptu Windows je ale zatím předčasná. Microsoft v průběhu vývoje svých klíčových produktů již někokrát výrazně změnil směr a v případně Windows Vista vydání systému několikrát odložil.