Americká společnost Apple ve středu představila v San Francisku nástupce svého tabletu iPad. Nový iPad 2 je dokonce tenčí než iPhone 4 a má dvě kamery. V České republice bude dostupný 25. března.

Přístroj překvapivě uvedl šéf Applu Steve Jobs, který je kvůli blíže nespecifikovaným potížím od ledna na zdravotní dovolené.

Jobse, který má vážné zdravotní problémy přivítal sál mohutným potleskem. "Je to rozhodně dobré překvapení. Investoři vědí, že jeho nemoc je hodně vážná. Je uklidňující vědět, že i na zdravotní dovolené se stále zajímá o firmu," uvedl Channing Smith z firmy Capital Advisors Growth Fund.

Applu se nepodařilo uhlídat tajemství a již během dnešního dne unikly specifikace vybavení nového iPadu. Za únikem stojí Němci, tentokrát v podobě německé pobočky obchodu Amazon, který předčasně zveřejnil nabídku iPadu 2.

 


On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
18:53

18:53 Do zahájení oficiálního představení nového tabletu iPad2 zbývají již jen minuty

18:53

19:01 Vše připraveno k zahájení

V Londýně v BBC centru už se objevil na velkém platně obraz ze San Francisca, kde je všechno připravené k představení iPadu 2 a dalších novinek. V sále zní hudba The Beatles.

19:03

19:03 Steve Jobs vstoupil na podium

"Nějakou dobu jsme na tomto produktu pracovali a nechtěl jsem si to nechat ujít," říká Jobs. "Začínáme iBooks 100 milionů stažených knih. Random house bude nabízet své knihy v iBookstore. Máme tři obchody a 200 milionů uživatelských účtů s kreditkami. Nejvíce na světě."

19:10

19:10 Jobs: ipad je magický

"AppStore vyplatil více než dvě miliardy dolarů vývojářům - to je důvod, proč vývojáři dělají aplikace pro nás," říká Jobs. "Máme již více než 100 milionů prodaných iphonů. IPod, IPhone, iPad - všechny jsou velice úspěšné a tvoří většinu našich příjmů. IPad jsme označili za magický, lidé nám nevěřili, ale je magický."

19:15

19:15 Steve Jobs pokračuje

"Lidem se prý zprvu nezdála cena, ale zeptejte se naší konkurence, jak jsou na tom s cenou. Za devět měsíců jsme prodali 15 milionů tabletů za 9,5 miliardy dolarů jen v roce 2010. 90 procent trhu patří iPadu. Konkurenci jsme zaskočili. Máme už 65 tisíc aplikací přímo pro iPad, jsou skvělé. Máme aplikace i pro business nebo zdravotnictví," dodává.

19:18

19:18 iPad má sloužit také nemocnicím

V sále nyní běží video o iPadu a obchodech Apple, důležité prý je si iPad vyzkoušet. Ukazují iPad v nemocnici, nabízí prý lepší možnost ukázat pacientům, co se s nimi děje.

19:25

19:25 iPad2 je tenčí než iPhone 4

"Většina konkurentů se nerovná iPadu 1, ale my už zde představujeme iPad 2. Jde o kompletně nová návrh, je výrazně rychlejší. Ma dvoujádrový procesor a5," říká Jobs.

"Ještě více jsme se věnovali grafice, ta je 9x rychlejší než v iPadu 1. Bude mít dvě kamery. Fotoaparáty. I přes vyšší výkon však zachováme baterii a cele zařízení bude o 33 procent tenčí. Novy iPad je tenčí než iphone4," pokračuje.

19:30

19:30 K černé variantě přibude také bílá

"V ruce působí úplně jinak. Nová hmotnost je 1,3 libry, tedy o dvě desetiny méně než první model. Ipad 2 bude mít dvě barvy, černou a bílou. Bílá varianta bude dostupná od prvního dne v obchodech. Nový iPad zvládne 10 hodin na jedno nabití," dodává Jobs. Rok 2011 bude podle něj rokem ipadu2.

19:32

19:32 V ČR k dostání již 25. března

V USA se nový tablet dostane na pulty 11. března. V Česku bude k dostání 25. března, stejně jako v západní Evropě.

Tablet bude mít hdmi kabel, který ukáže to, co je na obrazovce ipadu a fungovat bude i při nabíjení.

19:35

19:35 V novém obalu je i integrovaná utěrka prstů

Nový obal pro tablet má překrývat obrazovku a sloužit jako stojánek. Obsahovat bude integrovanou utěrku na otisky prstů a drží na magnetech. Automaticky zapne nebo vypne iPad při manipulaci.

19:39

19:39 Obal bude v kůži a polyuretanu

Obal bude v pěti barvách v kůži a v pěti barvách v polyuretanu. Kožená varianta vyjde na 69 dolarů, umělohmotná 39 dolarů.

19:44

19:44 Na řadu přichází informace o operačním systému iPadu

Zvýšení výkonu má nastat u prohlížeče Safari, Java běží 2x rychleji. iTunes budou mít jiné sdílení a umožní sdílení hudby a videa v domácí síti mezi zařízeními Apple, tzv. "iTunes home sharing".

IPad 2 má lepší podporu funkce AirPlay pro přenos videa a hudby z iOS zařízení na velkou obrazovku prostřednictvím "appletv".

19:46

19:46 Sdílení wifi připojení s iPhonem 4

Nový operační systém nabídne, pouze na iphonu 4, možnost sdílet mobilní připojení přes wifi. Pro iPad přichází aplikace photobooth známá z počítačů Mac, nabízí možnost spousty efektu na portrétních fotografiích.

Pro iPad bude také aplikace FaceTime pro videokonference, nutností je WiFi připojeni k internetu.

19:49

19:49 Jobs představuje nové aplikace

Nový systém bude dostupný ke stažení zdarma od 11. března. Jobs nyní představuje dvě nové aplikace přímo od Apple.

První je iMovie pro iPad, propracovaný  nástroj pro střih videa, využívá větší obrazovku i výkon iPadu pro zpracování HD videa.

Probíhá ukázka používání videoeditoru, pěkně plynulý náhled videa při pohybu prstu po časové ose.

19:55

19:55 ipad2 jako piano nebo varhany

V aplikaci je vylepšená práce se zvukem a možnosti sdílení do online služeb a sociálních sítí. Cena aplikace je 5 dolarů.

Na iPad přijde také aplikace garage band, která nabídne nahrávání 8 zvukových stop včetně kytarových zesilovačů a efektů. Přímo na iPadu je možné hrát na virtuální piano, které se umí zvukově proměnit ve varhany nebo syntetyzátory.

20:03

20:03 Malá hudební sestava

Aplikace vnímá i sílu dotyku a mění podle něj zvuk. K rozpoznání intenzity slouží akcelerometr uvnitř iPadu. Bicí vypadají na iPadu ještě lépe než piano, ze kterého se vešlo jen pár kláves. Na obrazovce je pět bubnů a tři činely.

V aplikaci jsou chytré nástroje bicí, kytara, piano, které mají umožnit zábavu každému díky přednastaveným akordům stačí hlásit struny nebo ťukat na obrazovku a zní to překvapivě dobře.

Dokonce je v aplikaci i ovladač pro automatické hraní s různými úrovněmi automatiky. V tomto režimu jde i nahrávat.

20:05

20:05 Chytré nástroje za 4,99 dolarů

Prezentace aplikace skončila poslechem písničky složené s pomocí chytrých nástrojů, neuměli to hůře než popová rádia. Podle Jobse je program použitelný i pro opravdovou práci. Dostupný bude od 11. března za cenu 4,99 dolarů.

20:11

20:11 Běží další video, rok 2011 - rok iPadu 2

Shrnutí dnešního večera? Apple neztratil nic ze svého náskoku před konkurencí. Velkým překvapením je zvýšení grafického vykonu, kouzelně vypadá nový kryt displeje. Pro česke zákazníky je milým překvapením, že na iPad 2 nebudou muset čekat a že nebude dražší než iPad 1. Applu se tak nejspíše povede nalákat i současné majitele původního iPadu.

Cena začíná na 499 dolarech za základní model, v ČR to je asi 12 tisíc Kč.

obal slouží také jako stojánek

20:21

20:21 Představení je u konce, celý přenos byl z iPadu

Jobs zakončil prezentaci tím, že nemá smysl mluvit o výkonu a specifikacích, důležité je snadné používání, snadnější než na PC.

"Jsem přesvědčenj, že máme silnou pozici na trhu a že si ji dokážeme udržet," dodává Jobs a loučí se s námi. Celý přenos byl z iPadu.