Nemáte rádi malého zeleného mimozemšťana? Vaše smůla. Jeden z nejlepších počítačů letošního roku vznikl v marketingových odděleních Nvidie a obchodu Alza.cz. Little Monster Reloaded Lvl 3 je druhou generací počítače pro náročné hráče postaveného na procesoru Intel a grafické kartě od Nvidia.

Kromě Nvidie je hlavní hvězdou MSI. Tchajwanská firma dodala základní desku i grafickou kartu. Obojí patří k nadprůměru díky výborné výbavě základní desky a tichému chlazení grafické karty. Firma se chlubí i dlouhou životností díky kvalitním elektrosoučástkám. Celý herní komplet pak stojí 38 tisíc korun.

To není málo, ale odpovídá to tomu, co dostanete. „Příšerka“ od Alzy ostatně uspěla jako druhý nejlepší počítač, který letos prošel redakcí.

Bude se líbit Může vadit

Vysoký výkon
Tichý chod
Kapacita SSD úložiště

Aktualizace Windows a ovladačů
Absence čtečky SD karet

Nová generace hraní

I když jsem zastánce hraní na konzolích nové generace, herním počítačům se nedá upřít jedna věc. Pokud máte dobře vyladěný, dostatečně výkonný (a drahý) stroj, užijete si hry v podobě, o které se majitelům konzolí může jenom zdát. Skutečně next-gen hraní s vysokým rozlišením a opravdu detailní grafikou totiž relativně slabý hardware Xboxu One ani PlayStationu 4 prostě nezvládne.

Testovaný počítač si proti tomu s klidem poradí s moderními hrami v QHD rozlišení 2560 × 1440 s nejvyšším nastavením detailů, a pokud oželíte některé grafické efekty, zahrajete si většinu titulů i ve 4K, což má něco do sebe. Zvláště když ceny 4K monitorů dorovnaly ceny QHD displejů, byť nemusejí mít tak dobré pozorovací úhly nebo dokonalé podání barev.

Decentní design

Little Monster Reloaded Lvl 3 staví na stejné skříni jako „loňské“ modely první generace. Skříň Bitfenix Prodigy je relativně kompaktní a má na obou stranách madla, která lze použít ke snadnějšímu přenášení. I když jsou tyto prvky z pružného plastu FyberFlex, a pokud do počítače strčíte, zakývá se, jsou odolné a počítač za ně můžete bez problémů nosit.

Kompaktní rozměry skříně nebrání použití výkonných komponent, což je možné i díky novým výrobním technologiím Nvidie, díky kterým je nová generace karet menší a úspornější, takže nepotřebuje obrovské chladiče a třiceticentimetrovou desku.

Design skříně se od běžné produkce liší airbrushem inspirovaným logem Nvidie na obou bočnicích. Jde o decentní prvek, podle mě mnohem příjemnější, než by bylo třeba podsvícené logo na bočnici. Neonové světlo „tuningových“ strojů mi přijde obtěžující, zejména při hraní v noci.

Zdroj ve skříni je „zvlášť“. Alza s Nvidií zvolily Cooler Master G450M. Zdroj není nijak předimenzovaný, ale díky úspornosti použité grafické karty nehrozí, že by nezvládal a docházelo k výkyvům napájení nebo jiným problémům.

Velký výkon, odpovídající cena

Little Monster Reloaded Lvl 3 není extrémní počítač, v testech jsme měli i dvakrát dražší PC a na zakázku si můžete nechat složit PC třeba za 150 tisíc korun. Místo toho jde o špičkově vybavený stroj, který má ještě přijatelnou cenu, pokud dvě průměrné měsíční výplaty pokládáte za přijatelnou cenu za počítač.

Vysoký výkon vychází z dobře zvolených komponent. Nejdůležitější je u herního počítače jednoznačně grafická karta. Tu dodalo MSI v podobě MSI GTX 970 GAMING 4G se 4 GB operační paměti a s tichým chladičem TwinFrozr. Karta staví na vynikajícím čipu GeForce GTX 970 od Nvidie a má skvělý poměr cena/výkon, ale hlavně poměr výkon/spotřeba. Karty od AMD vycházejí často levněji, ale více topí, mají výrazně větší spotřebu a jsou hlučnější.

Karta od MSi má standardní nabídku výstupů včetně DisplayPortu a patří k ní i software pro přetaktování a také kupon na stažení jedné ze tří her od Ubisoftu: The Crew, Assassin’s Creed: Unity nebo Far Cry 4. The Crew mi nepřijde jako dobrá volba, ale Far Cry 4 i hašašín nabídnou zábavu na hodně dlouho.

MSI GTX 970
Ani procesor Core i5 od Intelu není absolutní špička, ta patří extrémním edicím Core i7, ale jako brzda Core i5-4690K rozhodně nepůsobí. O jeho chlazení se stará „vodník“ Cooler Master Seidon 120M, který k ceně počítače přidává 1650 korun, ale zajišťuje tichý běh s maximální hladinou hluku 40 dB. V běžném provozu i při hraní s tichým zvukem z monitoru není počítač v podstatě slyšet, neruší ani uprostřed noci. K procesoru nabízí Intel herní balíček se hrou Grid: Autosport a výhody do hry World of Tanks.

Důležitá je i základní deska – MSI Z97I AC je zajímavá hlavně tím, že na sobě má kvalitní sluchátkový výstup a wi-fi adaptér s podporou 5GHz sítí, kterou jsem nakonec z pohodlnosti používal místo ethernetu. Za zmínku nakonec stojí i přítomnost DVD vypalovačky, i když bych osobně raději viděl integrovanou čtečku karet.

Výsledky benchmarků jsou jasné. Po mírném přetaktování grafické karty se mi povedlo překonat bájnou hranici 10 000 bodů v 3DMarku v testu Fire Strike. PCMark 8 ukázal pěkných 5097 bodů v akcelerované verzi testu. Zajímavé bylo srovnání loňského Lvl 3 a letošního modelu. V Bioshocku Infinite měl o 10 tisíc levnější počítač 5106 bodů v 3DMarku a 81,6 snímků za sekundu v Bioshocku. Při stejném nastavení překonal nový model dvojnásobně svého předchůdce v 3DMarku a Bioshock zvládá v průměrných 171 snímcích za sekundu ve Full HD rozlišení a „very high“ detailech.

Nejvíce jsem počítač otestoval hraním Dragon Age: Inquisition, což je nová hra postavená na enginu Frostbite 3, který pohání hlavně střílečku Battlefield 4. Frostbite 3 je poměrně náročný na výkon počítače, ale Little Monster Reloaded Lvl 3 (hrozné jméno, když ho píšete 10x) zvládl Dragon Age v rozlišení 2560x1440 s nastavením detailů na ultra s frekvencí mezi 40 a 50 snímky za sekundu. Optimálních 60 snímků za sekundu šlo dosáhnout snížením úrovně grafických efektů, ale i na nejvyšší nastavení byla hra plynulá a příjemně hratelná.

Dost paměti na cokoli

Procesor a grafickou kartu doplňuje  dostatek operační paměti nejen na hry, ale i na náročné modelování ve 3D nebo práci s obrovskými obrázky – 16 GB ve dvou 8GB modulech Crucial DDR3 1600MHz CL9 Ballistix Sport. Na trhu jsou i rychlejší paměti, třeba Kingston HyperX Fury Black s taktem 1866 MHz, ale benchmarky ukazují, že vyšší takt pamětí nemá zásadní vliv na výkon, takže je to vlastně jedno, a výrobce ušetřil cca 300 korun v koncových cenách.

Zásadní vliv na používání počítače má naopak nasazení SSD úložiště jako systémového disku. Alza/Nvidia zvolila 240GB úložiště Crucial, tedy stejnou značku jako u pamětí. V tomto případě nejde o nejlepší možné řešení. Disk má citelně pomalejší zápis ve srovnání s konkurencí s cenou jen o málo vyšší, maxima jsou 500 MB/s čtení, 250 MB/s zápis, konkurence umí jít i u zápisu přes 500 MB/s. Ale to v praxi nebudete moc potřebovat, takové rychlosti nenabízí ani stahování z internetu, ani kopírování z Blu-ray či ze síťových disků.

Crucial Ballistix
Dosahované výsledky disku podle programu AS SSD Benchmark odpovídají papírovým parametrům a hlavně v praxi je počítač svižný, startuje během několika sekund a disk není slyšet, takže si není na co stěžovat.

Největší pochvalu si přitom zaslouží zvolená velikost. 240 GB je dost nejen na pohodlné umístění systému a Office, ale také na minimálně dvě tři nové velké hry – třeba Dragon Age Inquisition zabírá 24 GB a po instalaci DA: Inquisition, Bioshocku Infinite, alpha verze Kingdom Come Deliverance a Sniper Elite 3 a Office 365, 3DMarku a PCMarku mi na disku zbývalo 72 GB místa.

Další data lze umístit na 2TB pevný disk WD Green, který není nijak závratně rychlý (naměřených 139 MB/s čtení, 111 MB/s zápis), ale je tichý, takže zase žádné výhrady, a to ani vůči kapacitě. Dva terabajty jsou hodně prostoru, a to i pro náruživé „vychytávače“ slev na Steamu.

Pokud vám v přehledu výbavy něco chybí, dávali jste správně pozor. Počítač se prodává bez “bižuterie”, myš a klávesnici si hráči mají zvolit sami. To je možná málo intuitivní, ale logické. U takto drahé sestavy se dá předpokládat, že si budoucí majitel vybere ovládací zařízení podle svých preferencí.

Windows 8.1 bez dotyku

Součástí počítače je operační systém Windows 8.1. Protože jsem měl k počítači připojený nedotykový QHD monitor, natavil jsem systém tak, aby se po startu objevovala hned pracovní plocha a při stisku tlačítka Windows vyskakovala jen nabídka aplikací. S tímto nastavením by Windows 8.1 neměly vadit ani konzervativním hráčům.

Přínos Windows 8.1 v rychlejším startu i odezvě systému je větší než nutnost si zvyknout na trochu jiné ovládání a špatnou pověst Windows 8. Stejně jako u všech počítačů s Windows za poslední dobu mi vadily zdlouhavé aktualizace vyžadující několik restartů. To je věc, která vždycky dokáže zkazit radost, zvláště u takhle drahé věci. Člověk by očekával, že dostane zařízení, jež je absolutně vyladěné a plně funkční hned po prvním startu. Alespoň drobnou útěchou je fakt, že v ceně počítače je OEM licence Windows 8.1 bez jakéhokoli balastu.

V tomto případě ještě přibývá nutnost zvlášť aktualizovat ovladače grafické karty a také ovladače spojené se samotným systémem – software k procesoru, grafické kartě (nabízela nový firmware) nebo bezdrátovému adaptéru je nutné stahovat přes aktualizační nástroj od MSI. Ten alespoň funguje, Windows Update odpovídající ovladače k naprosto standardnímu hardwaru jednoduše nemá. Ale dá se předpokládat, že PC hráči tohle dobře znají a nepřijde jim to ani moc divné.  

 

PCMark 8: 5 097

3DMark Fire Strike: 9 603 (10 235 s bezpečným přetaktováním)

Bioshock Infinite (VeryHigh):  171 FPS


Procesor:
Intel Core i5-4690K
Operační paměť: 16 GB
Úložiště: 240 GB SSD, 2 TB HDD (7200 otáček)
Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G
Rozměry: 250 × 404 × 359 mm
Hmotnost: 8 Kg
Cena: 37 990 Kč s DPH

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist