Skvělých věcí, které vznikly náhodou, není moc. Třeba mikrovlnná trouba existuje díky rozteklé čokoládové tyčince v průběhu experimentů s magnetronem v obří zbrojařské firmě Raytheon. V případě sluchátek RHA CL750 to bylo podobné. Inženýři skotské firmy Reid Heath Audio vyvíjeli nový dynamický měnič pro audiofilská sluchátka CL1, která kombinují dynamický a piezoelektrický měnič. A zjistili, že součástka pro drahá sluchátka může skvěle hrát sama o sobě.
Měnič CL Dynamic po drobné úpravě nabízí extrémní frekvenční rozsah 16–45 000 Hz, navíc v takové kvalitě, že sluchátka nesou zlatočerné logo Hi-Res Audio. A díky překvapivě nízké ceně 3500 korun jde o jednoznačně nejlepší sluchátka s touto nálepkou ve své cenové kategorii.
Protože původ použitého měniče sahá k audiofilským sluchátkům CL1 Ceramic, znamená to také jednu drobnou potíž – i levnější sluchátka se nejlépe cítí ve společnosti sluchátkového zesilovače. Praxe však ukázala, že stačí i kvalitní mobilní telefon, jen musíte ovladač hlasitosti posunout směrem k maximu.
Skotský design z oceli
První sluchátka značky RHA, která jsme testovali loni, zaujala svým zpracováním, jež připomínalo tank. RHA T20i měla netradiční ocelovou skořepinu a masivní kabel s vedením za ušima. Novinka se drží oceli jako konstrukčního materiálu, ale skořepiny s marketingovým označením Aerophonic jsou kompaktnější a sluchátka díky nim v podstatě mizí v uších. Pomáhá k tomu i nové vedení kabelů nahoru za uši, které je poddajnější než u T20i.
Stejně jako T20i mají nová sluchátka masivní kabel, ale v nové podobě. Na první pohled zaujme netradiční splétané provedení, kabely z bezkyslíkaté mědi jsou navíc schované v průhledném plastu. Výsledek působí mírně surovým, přitom luxusním dojmem. A samozřejmě nechybí ani masivní konektor typu jack, v tomto případě se závitem, který zajišťuje dokonalé spojení s adaptérem na jack většího průměru používaný u stolních sluchátkových zesilovačů.
Vysokého standardu se RHA drží i v balení. To je stejně bohaté jako u dvojnásobně drahých T20i. To znamená praktické přepravní pouzdro plné náhradních nástavců. I v tomto případě došlo na tři páry pěnových „špuntů“ Comply, které lépe izolují okolní hluk a pomáhají dosáhnout optimálního zvuku. Jedinou změnou je, že místo v ocelovém držáku, který je součástí balení, jsou nástavce volně ložené v plastových obalech v pouzdru.
Pokud byste ale hledali na kabelu ovládací prvky nebo mikrofon, RHA vás v tomto ohledu zklame, CL 750 jsou Hi-Res sluchátka, nikoliv headset.
Test: Skotsko dalo světu skvělé sušenky, penicilin, golf a vynikající sluchátka RHA T20i - čtěte ZDE
Vyrovnanější zvuk s jiskrou
RHA CL750 se drží typického zvuku značky. To znamená zvukovou křivku označovanou jako U, s mírně zvýrazněnými basy a velmi detailními a výraznými výškami se zvýrazněním kolem hodnoty 5kHz. Proti T20i mají nová sluchátka mnohem vychovanější zvuk. Basy jsou stále přesné a rychlé, ale je jich méně, zvuk působí přirozenějším dojmem, přitom díky schopnosti zahrát i na úrovni sub-basů dokáže dát energii i taneční muzice a hiphopovým skladbám.
CL750 jsem si mohl krátce poslechnout i ve společnosti nejvyššího modelu RHA CL1 Ceramic, a musím říct, že mě výsledek překvapil. Citelně levnější sluchátka totiž měla příjemnější zvuk. CL1 mají výšky až příliš výrazné a jasné, což může způsobovat únavu při poslechu a pro někoho to může být vyloženě nepříjemné. Nižší model CL750, u kterého se i o nejvyšší frekvence stará dynamický měnič, jsou vyrovnanější a vhodnější pro širší rozsah hudebních žánrů.
Sluchátka jsem používal průběžně měsíc, střídal jsem je přitom s nejbližšími konkurenty v podobě o něco levnějších sluchátek Sennheiser Momentum In-Ear, a naopak dražších Echobox Finder X1. Novinka od RHA bez jakýchkoliv problémů přehrávala oba konkurenty. Zvuk byl detailnější a vyváženější, zároveň mnohem vyváženější než u RHA T20i, která jsou výrazně basovější. Vyrovnanější zvuk znamenal, že moje oblíbená alba, jako je Na Radosti Anety Langerové nebo The Girl in the Other Room od Diany Krall, zněla mnohem intimněji než u Sennheiseru nebo T20i.
U skladeb z alba Intense Armina van Buurena bude spoustě lidí více vyhovovat basovější projev konkurentů, ale ani v podání CL750 to nebyla žádná nuda. Nejvíce ale kvality CL650 vynikly při poslechu Ravelova Bolera. Perfektní dynamika, přirozené podání prostoru a separace nástrojů řadí CL 750 do vyšší třídy a zvuk mi přišel lepší i než u dvojnásobně dražších RHA T20i.
Zesilovač jako citelný bonus
Charakteristiku zvuku u sluchátek CL750 ovlivňují vedle samotného měniče další dva faktory. Prvním je izolace a usazení v uchu spojené s výběrem vhodných nástavců. I přes rozmanitou nabídku od výrobce, ze které mi nejvíce seděly obyčejné silikonové nástavce střední velikosti, jsem nakonec zůstal u alternativních pěnových nástavců Crystal Tips od britského startupu Cristalline Audio. Jejich pěnové koncovky jsou měkčí, a tedy pohodlnější než standardní pěnovky Comply.
Druhým faktorem, který určuje charakter zvuku, je použitý zesilovač. Výrobce doporučuje sluchátka používat se sluchátkovým zesilovačem (přímo na krabičce) nebo s kvalitním chytrým telefonem (poznámka na webu). Velmi dobrý zvuk ze sluchátek vytáhnete i s telefonem. Galaxy S8 i LG G6 mají dostatečně výkonný DAC převodník. Speciálně Galaxy S8 v tomto případě boduje. LG do modelu prodávaného v Česku prémiový sluchátkový zesilovač neosadila, což je škoda.
Kromě telefonů jsem sluchátka testoval také s hudebním přehrávačem Sony Walkman NW-A35 a stolním zesilovačem Asus Xonar Essence One. Walkman mě moc nenadchnul, musel jsem jeho hlasitost nastavit nad dvě třetiny. Lepší zvuk nabídl Xonar, který se sluchátky s odporem 150 Ohmů neměl nejmenší problém. Ještě lépe mi sluchátka zněla ze zesilovače MaiA od Pro-Jectu, pro který je sluchátkový výstup také „vedlejšák“, ale hodně příjemný.
V obou případech stolních zesilovačů jde ale o zařízení, která stojí čtyřnásobek ceny sluchátek. Optimální je v tomto případě ignorovat doporučení výrobce, oželet trochu špičkové dynamiky a připojit sluchátka rovnou k telefonu. Absence mikrofonu bude trochu nepříjemná, ale špičkový zvuk za danou cenu to snadno vynahradí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist