Intel má zpoždění s vývojem skutečné nové generace procesorů, a tak hlavně ladí stávající technologie. Výsledkem jsou procesory s vyšším počtem jader a vyšší provozní frekvencí. Podle výrobce jsou o dvacet procent rychlejší než jejich předchůdci. První stroj, který nám slib Intelu umožnil ověřit, začal prodávat Asus pod názvem TUF Gaming FX504.

Označení TUF má hned dva významy, jednak evokuje výslovností [taf] právě slovo "drsný", jednak jde o zkratku "The Ultimate Force" – maximální síla. U notebooku za necelých 26 tisíc korun to není úplně popisné. Asus se soustředil spíše na zajímavý poměr ceny a výkonu než na "ultimátní" výkon. O to více ale potěší třeba klávesnice, jež vydrží i 20 milionů úhozů, nebo chlazení, ve kterém se nedrží prach.

Hlavní neznámou nadstandardně odolného notebooku není displej, výdrž baterie nebo grafický čip od Nvidie, ale právě nový procesor. Čipy s kódovým označením Coffee Lake mohou být automaticky sympatické každému, kdo trpí závislostí na kofeinu. Hezké jméno ale nic neznamená, důležitější jsou výsledky. A ty si Intel zase trochu přibarvil, což není chyba testovaného laptopu.

Stá variace na černou a červenou

Svého času byly všechny počítače béžové. Stádní trvání na jedné barvě je výrobcům PC vlastní. Vedle šedého plastu a stříbřitého hliníku ovládá svět počítačů kombinace červené a černé, která na dálku prozrazuje herní stroje. Asus se tomuto trendu nevymyká. Model TUF FX504 patří k tenčím herním notebookům, zavřený má na výšku 2,5 centimetru. A váží dva a čtvrt kilogramu a je samozřejmě černý s červeným logem Asus na víku displeje, červeným pruhem po hranách a červeně podsvícenou klávesnicí.

Víko displeje zdobí "sportovní" prolisy, které se opakují také po otevření víka displeje – kolem klávesnice. Červené grafické prvky zdobí i touchpad bez tlačítek. S prolisy pak ladí netradiční tvar mezerníku, který je z pravé strany jakoby vyříznutý. Netradiční je také umístění směrových šipek, ty jsou posunuté pod hlavní linii klávesnice. Z pohledu hráčů je možné ještě vytknout krátkou klávesu Shift, která je ve hrách docela důležitá.

Jinak je ale klávesnice velmi dobrá. Jednotlivá tlačítka mají jistý stisk a měla by vydržet miliony a miliony úhozů. Psaní není tak pohodlné jako na kvalitní mechanické klávesnici, ale proti klávesnicím u tenkých notebooků je na velmi dobré úrovni. A i červené podsvícení je lepší než žádné.

Z konstrukčního pohledu si Asus zaslouží pochvalu za umístění všech konektorů na levou stranu počítače – na pravé tak nic nepřekáží při používání myši. Nabídka konektorů ale nijak nenadchne. K dispozici je HDMI výstup, ethernetový konektor, trojice USB portů a konektor pro sluchátka. To je všechno. Úplně chybí moderní konektor USB Type-C, i když ten se v praxi mimo mobilní telefony prosazuje hodně pomalu.

Snaha o vytvoření tenkého a snadno přenosného počítače se projevuje absencí servisních dvířek na spodní straně notebooku. Paměť či úložiště je možné vyměnit pouze po sejmutí spodního krytu počítače. Je to asi věc, která většině zákazníků chybět nebude, ale dříve šlo o samozřejmost.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Nakolik Intel splnil sliby o výrazném zvýšení výkonu nových čipů?
  • Jak notebook od Asusu dopadl v závěrečném hodnocení všech prvků?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se