Při sledování filmů, hraní a v neposlední řadě při práci stále platí, že větší obrazovka je lepší obrazovka. Na velké ploše už ale standardní rozlišení Full HD nestačí, zvlášť očím zvyklým na stejné rozlišení na desetinové ploše mobilního telefonu. Ideální moment pro pořízení monitoru se 4K rozlišením.

Nejlevnější modely se prodávají za cenu kolem sedmi tisíc korun a vedle čtyřnásobného počtu obrazových bodů nabízejí ještě další prvky navíc ve srovnání s těmi nejlevnějšími Full HD modely. Standardem je v této kategorii například podpora funkce FreeSync, která zpříjemňuje hraní a připojit tak lze více zařízení najednou. Na test jsme získali typického zástupce levných 4K monitorů od firmy BenQ.

Model s označením EL2870U má úhlopříčku 28" (71 cm), matný povrch, "standardní" maximální jas kolem 300 nitů a jednoduchý design. Od svých konkurentů se však liší deklarovanou podporou funkce HDR - monitor umí zobrazit desetibitovou barevnou paletu, tedy miliardu barevných odstínů místo necelých 17 milionů u obrazovek s osmibitovou barevnou hloubkou.

Podporu HDR oznamuje monitor malým logem HDR v pravém dolním rohu rámečku, vedle je další piktogram, který upozorňuje na schopnost monitoru automaticky upravovat jas a barevnost na základě informací ze senzoru okolního osvětlení. Obě funkce lze přitom používat souběžně.

BenQ EL2870U

Největší kompromis hned na očích

Levné monitory mohou mít spoustu slabých míst, to hlavní je všem společné a nezměnilo se od prvních LCD panelů s pevným stojanem. Monitor jednou sestavíte, zašroubujete a tím v podstatě možnosti končí. Chybí výškové nastavení, u monitoru je možné změnit pouze náklon v rozsahu 20 stupňů, pět dopředu a patnáct dozadu. Nemá smysl říkat, že u takového monitoru chybí funkce Pivot, protože prostá výška obrazu v režimu na výšku by znamenala nepříjemnou bolest krku už po pár minutách používání.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak velké kompromisy musí uživatel udělat u "nejlevnějších" 4K monitorů?
  • Jak uspěl v testu typický představitel od firmy BenQ, který slibuje i herní funkce?
  • Jaká funkce testovaný kousek odlišuje od konkurence i levnějších Full HD monitorů?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se