Nové značky mají při vstupu na trh dvě možnosti, jak zaujmout. Mohou být buď lepší než konkurence, nebo musí být levnější. Ti nejlepší vyzyvatelé pak dokážou oboje - nabídnou vyšší kvalitu nebo hezčí design než konkurence a k tomu ohromí cenou.

TCL se něco podobného povedlo u televizorů. Model X10 i novější a levnější QLED televizor C715 jsou hodně povedené. Ne dokonalé nebo vyloženě revoluční, ale pro Samsung i LG je to silná a sebevědomá konkurence. Vstup firmy do světa mobilních telefonů je podobně sebevědomý.

Vlajková loď firmy TCL 10 Pro je elegantní, má čtyři zadní fotoaparáty bez výstupku a sází na vlastní OLED obrazovku i hodně upravený Android, který má slíbené hned dva updaty. Z aktuální verze 10 se má dostat na Android 12. Zdá se ale, že se někde cestou stala chyba. Vnitřní výbava není špatná, ale cena... s tou bude muset TCL něco udělat, jinak se Samsung a Xiaomi neubrání záchvatu smíchu.

Udělat hezký telefon, který nevypadá jako všechny ostatní na trhu, je těžké. Samsung kvůli tomu upustil od zahnutých hran displeje u své hlavní řady telefonů. Huawei zkouší stále nové barevné kombinace a netradiční orientaci fotoaparátů, Xiaomi se soustředí raději na cenu a Apple se drží své vlastní představy, i když to znamená velký výřez v displeji i velké rámečky všude kolem.

TCL 10 Pro je elegantní telefon, který míří příliš vysoko

TCL to zkusilo jinak. Vzalo si loňské rozvržení fotoaparátů i zahnuté okraje displeje od Samsungu, ale přidalo diody blesku na obě strany foťáků. Vedle vypínacího tlačítka na pravém boku přidalo také tlačítko na levé straně - to vyvolává Google Asistenta, ne Bixbiho jako u Galaxy S10. Zůstal i konektor pro tradiční sluchátka. Nechybí ani hrátky s odlesky světla. Testovaný stříbrný model není pestrobarevně měňavý, ale pod světlem ukazuje světlejší spodní část, která lépe odráží okolní světlo.

Výsledek není nakonec tak originální, ale v kontextu letošních telefonů působí výrazně a povedeně, je to prostě tenký a hezký telefon. Výrobce nicméně rezignoval na vlastnosti, které odlišují špičku od střední třídy. Chybí tak odolnost proti vodě nebo bezdrátové nabíjení. 

Zajímavým designovým prvkem je šuplík na dvě SIM, respektive na jednu telefonní a jednu paměťovou kartu - je hluboký a vyžaduje dlouhé "píchátko". To je samozřejmě v balení, ale pokud ho ztratíte, může nastat problém, žádný jiný nástroj na výměnu SIM z mé rozsáhlé sbírky šuplík z telefonu nevydoloval. Není to nutně chyba, jen mi to přišlo překvapivé.

Displej působivý i kompromisní

Paradoxně nejméně povedený je telefon na straně, kde má chloubu značky. TCL sice patří k největším výrobcům televizních displejů, firma ale ještě neovládla technologii výroby "prostřelených" displejů, jaké mají Samsungy nebo telefony od Huaweie/Honoru už druhý rokem. TCL tento nedostatek opticky dorovnává trochu skrytou možností rozsvítit okraje obrazovky při příchodu nových zpráv.

Okraj obrazovky tak nahrazuje notifikační diodu - je to efektní a nepřehlédnutelné. Krom toho telefon disponuje i režimem stále aktivní obrazovky, pokud si ho uživatel zapne. Na ní jsou potom vidět ikonky aplikací, které mají pro uživatele nějaké oznámení.

V aktivním režimu displej TCL 10 Pro dokáže rozhodně zaujmout. Podobně jako u televizí se TCL snaží vylepšit obraz tak, aby se líbil většině. Je v tom výrazně agresivnější než Samsung, to znamená, že obrazový purista nebude úplně nadšený. Podobně jako u jiných výrobců je možné obrazovku upravit podle přání uživatelů, takže barvy mohou odpovídat realitě, ale dá to dost práce. Hlavně to znamená nutnost vypnout funkci NXT Vision, která má být hlavním lákadlem telefonu. TCL v tomto režimu nabízí možnost dynamické úpravy jasu a kontrastu, aby i běžný obsah vypadal jako video v HDR formátu. TCL nicméně nabízí i reálné HDR ve formátu HDR10 a má certifikaci od Netflixu, takže Zaklínač i další stovky titulů mohou nabídnout pěkný obrazový zážitek.

TCL 10 Pro je elegantní telefon, který míří příliš vysoko

Další nadstandardní funkcí v rámci NXT Vision je úprava teploty barev podle okolního světla, jako to umí Apple. Škoda že nejde spojit "standardní" nastavení barev, které nabízí věrné podání barevných odstínů s touto automatickou úpravou teploty barev. Osobně jsem raději oželel přídavné funkce a užíval si displej v podobě, ve které jej většina uživatelů neuvidí, protože výchozí nastavení nezmění.

Ostatní parametry displeje už nijak nepřekvapí. Obrazovka má úhlopříčku 6,47" (16,4 mm) a rozlišení je typické Full HD+, tedy 1080 x 2340 bodů. To je stále přijatelně jemné a vlastně není horší než u telefonů za více peněz, které sice mají QHD+ rozlišení, ale kvůli úspoře baterie pracují také s jen Full HD obrazem.

Trochu zklamáním je maximální jas displeje, ten se nedostane přes 400 nitů, což je méně než polovina toho, co umí třeba Galaxy S20+. U telefonu, který se cenou řadí do vyšší střední třídy, ale nelze chtít zázraky. V létě na sluníčku je holt nutné se s telefonem schovat do stínu a sledovat venku video na Netflixu nebude ten nejlepší zážitek. Hlavně v tmavých scénách, kterých je třeba seriál The Last Kigdom plný, není venku na obrazovce vidět skoro nic. Kdo by se ale na lesní mýtině koukal ve slunném létě na Netflix.

Chyba na rozhraní ceny a výbavy

TCL použilo slušný displej, jako bonus do obrazovky schovalo i čtečku otisků prstů, ale zbytek výbavy je zarážející. Kombinace 6 GB operační paměti, 128 GB úložiště a procesoru Snapdragon z řady 6xx není nijak neobvyklá, ale takovou kombinaci nabízí i samotné TCL za nějakých šest tisíc korun u modelu Plex. TCL 10 Pro ale stojí dvakrát tolik - 11 990 korun. Ano, v tomto modelu je nejmodernější "šestkový" čip 675, ale to je tak všechno a výkon telefonu tak neodpovídá jeho ceně. Vlastně to působí jako žert.

Na TCL 10 Pro jsem ani nepouštěl žádný testovací software, stačilo telefon používat. V běžném provozu to díky kapacitě operační paměti jde, ale spouštění aplikací, práce s fotografiemi, nedej bože hraní, tam to všude drhne. U telefonu za sedm, možná i osm tisíc korun by se to dalo odpustit, AMOLED displeje nejsou v kombinaci s takovou paměťovou výbavou obvyklé, ale za cenu kolem 12 tisíc korun lze koupit mnohem lépe vybavené telefony i s OLED obrazovkou. Přitom by stačilo použít rychlejší Snapdragon 730 a byla by to vyrovnaná bitva se Samsungem A71, Xiaomi Mi Note 10 nebo Realme X2 Pro. Takhle TCL vlastně vzdalo boj o dobrý poměr cena/výkon úplně předem. Za 13 tisíc korun se dokonce dá koupit i Samsung Galaxy S10e, který má špičkový výkon a unikátní kompaktní design. A pokud jde o displej, a ne o výkon, stojí za zvážení i Samsung M21, který má Full HD AMOLED displej za 6400 korun.

Dobrou zprávou pro Plex je jen podpora NFC plateb s Google Pay, ale to je v této cenové kategorii také dávno standard. Baterie je nadstandardní. S pět a půl hodiny aktivní obrazovkou vydržel telefon více než 16hodinový pracovní den s připojenými Bluetooth sluchátky a sledováním videa na Netflixu. Nechybí ani rychlé nabíjení, ale není to výkon nějak zásadně vybočující z toho, co je dostupné na trhu.

Fotoaparáty s makrem a videokamerou do tmy

Vedle displeje by mohlo TCL 10 Pro lákat ještě na fotografickou výbavu. Nabídka čtyř objektivů vzadu vypadá impozantně, ale to je bohužel také jen zdání a pro mě asi největší zklamání z telefonu. Výrobce na webu slibuje hory s horákama i ve tmě, ale výsledky jsou smutné. Ano, v dobrém světle telefon pořídí na hlavní 64Mpx snímač slušné obrázky, ale ne vždy. V archivu mám spoustu povedených portrétů, které nafotila vlčata na táboře, ale kvůli GDPR je nemohu ukazovat. Lidi zblízka ale TCL fotí nejlépe. U snímků krajiny je to horší se zachováním detailů, horší, než je standard, je také dynamický rozsah snímků. 

Snímek z TCL 10 Pro
Snímek z TCL 10 Pro
Foto: Jonáš "Vrzy" Vrzáček

Druhý objektiv je ultraširoký a vyznačuje se všemi obvyklými neduhy - má nižší rozlišení a viditelné zkreslení na okrajích. I tak je ultraširoký fotoaparát užitečný, popřípadě s ním může být zábava, ale není to nic, co by telefonu za 12 tisíc pomohlo vyniknout ve srovnání s konkurencí.

Další dva objektivy by pro mě za mě mohly zmizet. TCL nemá zoom, jen digitální, který při desetinásobném přiblížení nabízí místo fotografií olejomalby. Bylo by mnohem lepší, kdyby telefon prostě ukázal jako maximum 2x zvětšení, které je ještě použitelné. Makro v podání TCL má rozlišení 5Mpx, ale stále potřebuje spoustu světla a není moc praktické, většinou je snazší a lepší vyfotit objekt normálně a pak snímek oříznout. No a poslední objektiv slouží k očnímu natáčení videa.

Pro mladé uživatele, kteří chtějí v létě točit řádění u Mácháče, to možná bude zajímavé, mě to neoslovilo. Samotné focení v noci ovšem nedoporučuji, výsledky jsou podobně tristní jako u nedávno testovaného Honoru 9X a třeba již zmíněný Samsung M21 s téměř poloviční cenou porazí TCL 10 Pro bez sebemenší námahy, a má i lepší výdrž.

Je vlastně jedno, jestli telefon umí udělat i hezké snímky za dobrého světla a jakž tak použitelné selfie. Je jedno i to, že má spoustu softwarových vychytávek a možnost natáčet zpomalené video, což extrémně baví malé děti. Ostatně většinu snímků ve fotogalerii pořídil malý skaut, který si řádění s fotomobilem užíval. Na trhu jsou za stejnou cenu mnohem kvalitnější fotomobily, které zároveň nabídnou citelně vyšší výkon. Ano, jsme zase u Honoru 20 Pro, který konkurenci straší více než rok a je takovou krásnou labutí písní značky, kterou chtějí TCL a Realme jako nováčci na trhu nahradit. Ostatně i Realme fotí lépe a má citelně lepší výbavu, jen s LCD obrazovkou, což je naprosto jedno. Jen samotný fakt, že má telefon OLED panel totiž ze špatného telefonu neudělá skvělý.

A nepomůže ani software. Příslib dvou nových verzí Androidů je lákavý, ale uprostřed července má telefon květnové aktualizace. Osobně se mi sice na upravený Android podle TCL zvykalo lépe než na Xiaomi MIUI, ale to není až taková pochvala. TCL například mění řazení aplikací v "šuplíku", rovná je podle kategorií. Jde to změnit, stejně jako jde změnit ovládání systému z virtuálních tlačítek na dotyková gesta, ale uživatel si to musí najít. Tak či tak jde o věc zvyku, ale nikoliv o argument, proč koupit TCL 10 Pro za 12 tisíc korun. Je mi líto. U televizí umí TCL dělat kompromisy, které je snadné přijmout, u telefonů se to bude muset teprve naučit, jinak mu konkurence nedá prostor.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist