V Anglii řeší nepříjemnou situaci s tamní aplikací pro sledování šíření koronavirové infekce. Oficiální aplikace zdravotnické organizace NHS nejdřív posílala "fantomové notifikace" o neexistujících kontaktech, potom zase pro změnu neposílala notifikace, které měla. Důvodem k selhání bylo špatné nastavení parametrů, které měla aplikace sledovat a po jejich dosažení dotyčné uživatele upozornit. To ale není jediný problém, kterému aplikace čelí.
Nepřesné výsledky, které připomínají házení mincí nebo možná ruskou ruletu, jsou vlastní všem aplikacím, které sledují kontakty s nakaženými prostřednictvím Bluetooth signálů. Upozorňují na to profesor informatiky Douglas J. Leith a výzkumník Stephen Farrell z Trinity College v Dublinu, kteří (ne)spolehlivost aplikací ověřili praktickým měřením.
Nesprávné upozorňování, respektive špatné rozpoznání skutečných kontaktů s nemocnými se týká i české eRoušky. Ta totiž vychází, stejně jako řada aplikací pro sledování kontaktů s lidmi nakaženými virem SARS-CoV-2, z Exposure Notification API. To je sada nástrojů od Applu a Googlu, která řeší komunikaci zařízení přes Bluetooth. Na ní postavené aplikace jenom nastavují pravidla pro vyhodnocení kontaktů. Vše vychází z předpokladu, že na základě síly Bluetooth signálu lze vypočítat vzdálenost dvou zařízení, a tedy i uživatelů.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.