Bylo jenom otázkou času, která z velkých technologických firem hodí ručník do ringu a pod jakou záminkou naruší aureolu ochrany soukromí. Nakonec to byl Apple a záminka je nejklasičtější možná: bezpečnost dětí.

End to end (E2E) šifrování je postup, kdy se zpráva zašifruje na zařízení odesílatele a dešifruje na zařízení příjemce. Kdokoliv mezi nimi, mobilní operátor, poskytovatel k připojení k internetu, provozovatel služby pro zasílání zpráv atd., není principiálně schopen dešifrovat obsah komunikace. Neví, co přenáší. Jedná se o jediný způsob, jak zachovat opravdovou důvěrnost vzájemné komunikace.

E2E je ovšem tak trochu nechtěné dítě. Hodí se uživatelům, samozřejmě, ale komu by na nich záleželo? Nemožnost číst cizí zprávy leží už dlouho v žaludku bezpečnostním složkám všeho druhu všude na světě a snaží se tedy bezpečnost komunikačních aplikací všemožně oslabovat nebo je rovnou zakázat. Záminkou bývá obvykle boj proti terorismu, ačkoliv nic nenasvědčuje tomu, že by teroristé skutečně kvalitní E2E šifrování používali.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se