Krásný dobrý den vám přeji. Mohl to být i krásný týden plný dobrých výsledků technologických firem, tedy s výjimkou Facebooku, který ztratil čtvrtinu své hodnoty. Prima ale nic takového nechce – a všem dala jasně najevo, že svět internetové televize není tak prima místo. Prosadila si, že se v jejích pořadech nebudou smět přeskakovat reklamy.

O záměru Primy se vědělo dopředu, upozorňovali jsme na něj i v našem srovnání IPTV služeb. Ovšem nikdo netušil, že to skončí vyřazením Primy z nabídky O2TV – což vyplývá z oznámení O2. V praxi se nejspíše obě firmy dohodnou na nějakém kompromisu, který bude výhodný pro ně, méně už pro diváka. A to naláká Novu a další provozovatele televizního vysílání k podobným krokům.

Tím ale přehlídka hrůz nekončí. Prima totiž zaslala výhrůžný dopis novináři Juraji Koišovi ze serveru TVKOMPAS.cz, který ve své zprávě konstatoval, že průměrný divák si může najít cesty, jak reklamu v televizi obejít. Například tím, že bude stahovat filmy a seriály z nelegálních úložišť, případně si je nahraje na nezávislý rekordér a pak reklamy přeskočí bez zásahu operátora IPTV.

Primě se zdá, že tento text může poškodit její zájmy a navádět lidi k nezákonnému jednání.  Pokud autor text nestáhne, varuje jej advokátka FTV Prima, že nechá jeho konání prošetřit orgány činnými v trestním řízení. To je chování, které směřuje k potlačení svobody slova a útočí i na samotnou podstatu novinářské práce. Nemluvě o tom, že argumenty paní advokátky jsou mimo, protože česká legislativa dává spotřebitelům právo k pořízení kopie autorských děl pro vlastní potřebu. Trestné je pouze jejich šíření, případně stahování počítačových programů, pro které ovšem platí jiná pravidla.

V praxi tak občan ČR může na území republiky třeba z Ulož.to stahovat, co chce, naprosto beztrestně. Není to správné, ale je to legální. Jiná věc je, že provozovatelé serverů jako Ulož.to nebo streamovacích webů s nelegálním obsahem na porušování autorských práv vydělávají slušné peníze a je velmi těžké je postihnout, protože za „uživatelský“ obsah nenesou zodpovědnost. To jsou věci, které by paní advokátka měla řešit, ne článek, který logicky dojde k závěru, že pokud člověk nebude moct přeskočit dvacetiminutovou záplavu reklamy a selfproma, stáhne si raději s denním zpožděním očištěnou verzi na webu či na torrentech – nebo třeba časem z decentralizovaného Webu3, kdyby na něj náhodou došlo.

Odpověď autora původního článku je jednoznačná. Ostatně text článku, který Primě tak vadí, je stále online, a to navzdory ultimátu, které vypršelo 2. února 2022 o půlnoci.

Příští krok Primy zřejmě bude spočívat v nájezdech ozbrojenců na domácnosti, jejichž členové nelegálně během reklamy přepínají program nebo odcházejí za jinými neodkladnými činnostmi. Zdá se vám to bizarní? Dává to ovšem asi podobný smysl jako aktuální konání jejích zástupců.

Jablečné výpalné

Chcete podobně ošklivou zprávu od svého oblíbeného výrobce „jablíčkových“ telefonů? Apple po rekordních hospodářských výsledcích s ročním ziskem přes 100 miliard dolarů oznámil, že vývojářům seznamovacích aplikací v Nizozemsku, kteří budou používat jiné platební brány, než je ta od Applu, bude účtovat 27procentní poplatek. To je o tři procenta méně, než kolik si technologický gigant v nejhorším případě fakturuje v rámci Apple Pay.

Apple k povolení alternativních plateb nutí regulátoři – kromě Nizozemska už mají podobnou legislativu například v Koreji. Obr z Cupertina se však peněz nechce vzdát, přišel proto se svými správními poplatky. Bude zajímavé sledovat, zda tento krok bude regulátorům vyhovovat, spíše to ale vypadá na prodloužení boje o každý dolar. Apple alespoň z částky, ze které chce 27 procent, odpočítal DPH a reálné náklady na zpracování platby, což je nesmírně šlechetné. Stejný přístup ostatně zvolil i Google, ovšem stěží jej lze označit jinak než jako snahu nakrmit vlka a nechat kozu celou. Zákazníkům takový přístup totiž levnější služby nepřinese.

Krátké zprávy

Pokud máte rádi Twitter, tak se brzy dočkáte – kromě šestihranných avatarů lidí, kteří se chtějí chlubit drahou investicí do digitálního umění v podobě NFT – možnosti hlasovat o kvalitě odpovědí na tweety. Počet palců dolů bude neveřejný a Twitter informaci použije k rozhodování o tom, jaké odpovědi na příspěvky ve své sociální síti bude zobrazovat. Nápad je to jistě hezký, ale lepší by bylo mít palce dolů veřejné. Třeba Redditu se to osvědčilo, i když je jasné, že tento princip slouží hlavně k „likvidaci“ názorů menšinových ve vztahu k původnímu příspěvku. 

Chtělo by to nějaké dobré zprávy, a tak můžeme nabídnout například to, že český Sigfox stále standardně funguje, i když jeho francouzská stejnojmenná varianta, která vyvinula alternativu k mobilní sítí pro internet věcí, požádala o ochranu před věřiteli. „Jako český IoT operátor působíme zcela nezávisle na našem francouzském technologickém partnerovi. Provoz chytré sítě v Česku a služby, které poskytujeme našim klientům, budou i nadále fungovat bez jakýchkoliv omezení,“ uvedl pro HN Jan Soukal, generální ředitel společnosti Sigfox Česká republika.

Český bezpečný router Turris, který k open source systému OpenWrt přidává vlastní bezpečnostní funkce pro sledování pokusů o hackerské útoky, loni zaznamenal zvýšení prodejů na dvouapůlnásobek kusů prodaných v roce 2020. Zvýšil se i počet uživatelů, kteří se do sítě Sentinel, která útočníky lapá, zapojil. Za Turrisem stojí CZ.NIC – a letos se chce s bezpečnými routery prosadit i v USA. My jen věříme, že brzy nabídnou verzi s podporou novějších standardů Wi-Fi – tedy Wi-Fi 6, nebo ještě lépe Wi-FI 6E.

O Seznamu a jeho boji s Googlem, ve kterém jde o miliardy, psali dokonce v New York Times. Seznamu držíme palce, díky jeho síle se Google dlouho o české uživatele staral obzvláště pečlivě. Jen s Google Asistentem to jde pomalu.

Z naší zahrádky

Blíží se představení telefonů řady Galaxy S od Samsungu i nová generace iPhonů SE. V tomto kontextu jsme se podívali na fenomén předobjednávek a důvody, proč se letos včasná objednávka vyplatí

Pokud přemýšlíte, na co se dívat, když Prima neumožní přetáčet reklamy, můžete se začít těšit na HBO Max, které přijde už v březnu, a navíc s příjemnou cenovou nabídkou. V létě pak dorazí i Disney+. Odemčeno.

Od pondělí do pátku v naší rubrice Tech vyšlo osm článků, většinou analýzy výsledků velkých technologických firem, ale našli jsme si čas i na recenzi pěkného počítačového monitoru s rozlišením 4K, podporou HDR efektů a světýlky okolo.