Představte si, že stojíte obklopeni novými počítači, které se ještě ani neprodávají. Nejnovější procesory, 3D displeje bez brýlí, počítače s šasi z plastů, které by jinak skončily v moři… ale polovina lidí se baví o fotovoltaice. 

Zdražení energií ovlivňuje cenu potravin, cenu bydlení i cenu jakékoliv výroby, tedy cenu všeho, od rohlíků po počítače. Na spoustu věcí je šetření krátké, proto jsou lákavé investice do elektráren, ale tím to nekončí. Současná situace dává novou šanci oblasti, která v podstatě vyšuměla.

Chytrá domácnost byla dlouho označení pro drahé hračky, které byly dobré na zábavu, ale reálně nepřinesly zásadní zvýšení kvality života ani úspory spotřeby energií v desítkách procent, kterými se chlubili zejména výrobci chytrých termostatů.

Nastal čas na novou generaci chytrých domácností; ale nemyslím tím novou generaci chytrých hraček od Ikey, která v říjnu začne podporovat standardizovaný protokol Matter. Je spíše čas vrátit se k tomu, co už desítky let dělá průmyslová automatizace. Chytrá domácnost nemá spočívat v „bráně“, na kterou je navěšeno pár chytrých žárovek a bezpečnostní kamera.

Chytrá domácnost začíná kousek vedle elektrického rozvaděče a v ideálním případě umožňuje skutečně ovládat elektroinstalaci v celém domě tak, jak to umí moderní kancelářské budovy. Řídit klimatizaci, vytápění, ohřev vody, to vše tak, abyste energii spotřebovávali, když je jí dost a je levná, a nemuseli o tom přemýšlet. Teprve v takovém případě je možné šetřit a zároveň si užívat větší pohodlí.

Wattrouter pomáhá šetřit energii automatickým zapínáním elektrického boileru nebo vyhřívání bazénu, když je energie více, než dům dokáže využít
Wattrouter pomáhá šetřit energii automatickým zapínáním elektrického bojleru nebo vyhřívání bazénu, když je energie více, než dům dokáže využít.
Foto: Solar Controls

Zatímco „hračkoidní“ chytrá domácnost je doménou velkých firem, jako jsou Apple, Google, Amazon, Samsung a potom třeba Netatmo nebo Fibaro, skutečná domácí automatizace má i české zástupce. Týká se to minimálně věcí kolem fotovoltaických elektráren, kde je velkým pojmem Wattrouter plzeňské firmy Solar Controls nebo A-Z Router pražských A-Z TRADERS, automatizaci se ale věnuje i Jablotron a další firmy.

Taková řešení jsou samozřejmě dražší než chytrá prodlužovačka za tisíc korun (která ovšem může být užitečná), ale návratnost může být rychlá, ovšem hlavně v kombinaci s onou fotovoltaikou. Automatické zapínání ohřevu teplé vody, když svítí sluníčko, totiž náklady na pořízení a instalaci může vrátit během pár měsíců.

Ve výsledku pomůže i ona standardizace díky protokolu Matter, díky kterému by se měla lépe domluvit zařízení chytré domácnosti různých výrobců. Uvidíme za rok dva, jestli se sliby povede naplnit.

Krátce ze světa

Na světě jsou dva miliardové prohlížeče, tedy webové prohlížeče, které používá alespoň miliarda lidí. Jedničkou je Chrome, který měsíčně používají 3,4 miliardy lidí. Dvojka je také jasná – Safari od Applu. Microsoft Edge, který má za sebou potenciálně více než miliardu zařízení, na kterých je instalovaný, používá asi 212 milionů lidí a na Firefox připadá asi 180 milionů uživatelů.

Data s konkrétními čísly místo procentního podílu na trhu zveřejnila společnost Atlas VPN. Do první pětky se ještě vejde prohlížeč Samsung Internet předinstalovaný na telefonech a tabletech Samsungu se 149 miliony zařízeními. Na případě obou vedoucích miliardářů je znát, že o úspěchu rozhodují hlavně mobilní operační systémy a jejich rozšíření. Kdo by to byl řekl.

Google znovu řízne do svých aplikací a změní nabídku komunikačních nástrojů. Po Hangoutech skončí Duo, tedy označení Duo pro videohovory z mobilů. Nově chce Google všechny videokonference provozovat pod značkou Google Meet. Doposud Google provozuje v nějaké formě sedm různých aplikací: Google Hangouts, Google Meet, Google Chat, Google Messages, Google Duo a Google Voice. No, trvalo to deset let, ale snad to firmě vydrží.

Apple chystá konferenci WWDC, na které má představit upravený operační systém pro iPady nebo funkci stále aktivního displeje pro iPhony. Nejvíce se ale čeká na nové Macy s čipy z vlastních dílen Applu. Kromě toho však Apple také bojuje proti odborům.

Aby zaměstnance rozptýlil od snahy o organizaci, zvyšuje platy, dodává kávovary a zlepšuje podmínky pro vypisování směn tak, aby mezi pracovními směnami měli zaměstnanci alespoň 12 hodin volna místo stávajících deseti a alespoň jeden vyhrazený víkendový volný den za půl roku. Odbory jsou v USA postrachem korporací, ale zase je takhle vidět, že bez hrozby regulace a organizovaného vyjednávání nemají zaměstnanci moc silnou pozici.

AMD hlásí další úspěchy. Kromě světa normálních počítačů slaví také mezi superpočítači. Čipy AMD pohání pět z deseti nejrychlejších superpočítačů na světě včetně toho zcela nejrychlejšího, který navíc jako první oficiálně překonal hranici zpracování jednoho Exaflopu (1 trilion, případně 1 000 000 000 000 000 000 operací) za sekundu v testu Linpac. Superpočítač Frontier má skoro devět milionů výpočetních jader s architekturou AMD EPYC a po vyladění by měl dosáhnout krátkodobě na výkon až dva Exaflopy za sekundu. 

Meta se dočká konkurence pro své systémy virtuální reality pravděpodobně na jaře. PlayStation VR2 od Sony se má podle analytika Ming-Chi Kua začít masově vyrábět v druhé polovině roku. Firma už začala představovat hry pro svou novou platformu, která bude úzce spojená s PlayStation 5.

Sony využije populární herní značky, jako je Horizon, a VR funkce chce přidávat i do titulů, které budou primárně určené ke hraní na obyčejných obrazovkách. V případě první generace PlayStation VR se tento koncept osvědčil. Novinka má navíc být jednodušší – bude stačit jeden kabel – a systém slibuje i lepší vizuální kvalitu a výrazně přesnější ovládání.

U her ještě můžeme zůstat. Pozornost si zaslouží hned dva české projekty. FixFox, ve kterém mladá liščí opravářka Vix ztroskotaná na neznámé planetě opravuje, co je potřeba, aby se mohla vrátit domů. Titul se spoustou dialogů a hříček vyšel bez podpory češtiny a to chce autor Jaroslav Meloun změnit. Nejspíše bude shánět peníze přes crowdsourcing. Držíme palce a chystáme recenzi.

Další český titul, 1428: Shadows over Silesia, také připravuje sólo vývojář Petr Kubíček a blíží se k cíli. V tuto chvíli už je na Steamu demoverze a hra má také režim pro nevidomé hráče. Stíny nad Slezskem jsou zasazené do českých reálií, hlavními hrdiny jsou husitský hejtman Hynek a johanitský rytíř Lothar. Zasazení do středověku připomíná Kingdom Come, ale hra má zcela jiný grafický i herní styl, autor fandí fantasy. Hra se dočká i fyzické „sběratelské“ verze od Xzone s kopií pražského groše, mapou, vystřihovánkou a dalšími drobnostmi.

 Z naší zahrádky

Na Techu jsme měli týden plný kvalitního zvuku. Začali jsme testem nového soundbaru Sonos Ray, který je kompaktnější a levnější než stávající Sonos Beam druhé generace. Výrobce dokázal z malého objemu dostat pěkné basy, ale hodí se jen do menších místností. 

Nekompromisní jsou naopak sluchátka Sony WH -1000XM5, která kombinují dobře laděný zvuk s nejlepším rušením okolního hluku na trhu. Novinka má i nějaké temnější stránky, ale nabízíme i mnohem levnější alternativu. 

Nakonec odemykáme aktuální text o problematice mikrotransakcí ve hrách. Velké firmy zneužívají výzkum v oblasti psychologie, aby z lidí, zejména z dětí, vytahaly miliardy dolarů. České úřady se o to aktivně nezajímají, nechávají to na Evropské komisi. Není to veselé čtení. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist