Svět se zbláznil – a všichni chtějí místo jednorázového prodeje softwaru pravidelné měsíční poplatky. Od Adobe, Applu nebo Microsoftu se učí také menší firmy. Naštěstí však existují i alternativy, které se drží jednodušších pravidel. Svobodný software se prosazuje proti placené konkurenci méně, než by odpovídalo ceně, často ovšem stojí za vyzkoušení.

Pro sadu kancelářských aplikací LibreOffice to rozhodně platí, a nejen proto, že má výraznou českou stopu. Na řízení vývoje se jako jeden ze členů technické komise podílí Jan Holešovský, který z Prahy pracuje pro britskou společnost Collabora, distributora komerční varianty LibreOffice. 

Celá tato kancelářská sada má za sebou historii dlouhou desítky let, přičemž skoro čtvrt století existuje ve formě open source (otevřený software – OSS). Původně komerční sadu aplikací Star Office uvolnila do komunitního vývoje společnost Sun Microsystems, aby zkomplikovala život Microsoftu.

My jsme vyzkoušeli nejnovější verzi 7.5, která láká mimo jiné na automatické překlady textu s využitím umělé inteligence služby DeepL.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.