iPhony jsou populární, ale u nás se lépe prodávají levnější telefony, ty od Samsungu. Galaxy A52 a 52s loni ovládla žebříčky prodejů i vyhlašování cen pro nejlepší telefony v poměru ceny a výkonu. Firma ve čtvrtek ukázala nástupce v podobě Galaxy A53 5G a ještě levnějšího modelu A33 5G.

Samsung i u nižší řady telefonů vsadil na příslib dlouhé softwarové podpory. Galaxy A53 bude mít pět generací Androidu – Android 12 a potom čtyři roční upgrady. Pět let od zahájení prodeje bude dostávat i bezpečnostní aktualizace, stejně jako vlajková řada Galaxy S22. Ve světě Androidu to nemá obdobu.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Galaxy A53 5G má za úkol odrazit Xiaomi, Realme, Vivo a další čínské telefony v oblasti vyšší střední třídy. Půjde i přímo proti iPhonu SE 2022. Základní model se 6 GB operační paměti a 128GB úložištěm bude stát 11 499 korun, zajímavější je ale varianta s 8 GB RAM a dvounásobným úložištěm za 12 999 korun. Nejlevnější iPhone SE se 64 GB prostoru pro data přitom stojí 12 490 korun, varianta se 128 GB přijde na čtrnáct tisíc a verze se 256 GB stojí sedmnáct tisíc korun.

Galaxy A53 5G a Galaxy A33 5G od Samsungu slibují lepší fotografie a až pět let bez starostí o zabezpečení mobilu
Galaxy A53 5G a Galaxy A33 5G od Samsungu slibují lepší fotografie a až pět let bez starostí o zabezpečení mobilu.
Foto: Otakar Schön

Samsung má oproti iPhonu výrazně slabší procesor, sází na nový čip Exynos 1280 vyráběný 5nm technologií. Ten nepřináší dramatické zlepšení výkonu oproti loňskému modelu Galaxy A52s a používá stejnou architekturu jako loňský Snapdragon 778G. Samsung to ale dohání zbytkem výbavy.

Hlavním lákadlem je velký Super AMOLED displej s úhlopříčkou 6,5“, rozlišením FullHD+, 120Hz obnovovací frekvencí a vysokým jasem 800 nitů. Selfie kamerka je umístěna v kulatém „průstřelu“ a kolem displeje jsou po třech stranách minimální rámečky. Displej chrání Gorilla Glass 5 a stejně jako loni je telefon odolný vůči prachu a vodě podle standardu IP67, tedy na úrovni vlajkových lodí. Displej má120Hz obnovovací frekvenci nastavenou už z výroby, což je také posun dopředu. Když telefon takovou věc podporuje, uživatel ji nemusí hledat někde v nastavení. 

Design telefonu jasně odkazuje na Galaxy S22 a působí elegantně. Platí to i pro zvolené barvy – bílou a černou doplňuje meruňková a světle modrá. Vizuální dojem jen trochu kazí hrany. Dobrou zprávou je, že Samsung použil kovový rám, ale přechod mezi ním a zbytkem telefonu není tak hladký jako u Galaxy S22 nebo tak geometricky přísný jako u iPhonů. Ale zase se dobře drží v ruce, což jsme si mohli na hodinku vyzkoušet, leč bez připojení telefonu k internetu nebo spouštění testů výkonu s odkazem na to, že telefony ještě nemají finální verzi firmwaru.

Galaxy A53 5G a Galaxy A33 5G od Samsungu slibují lepší fotografie a až pět let bez starostí o zabezpečení mobilu
Galaxy A53 5G a Galaxy A33 5G od Samsungu slibují lepší fotografie a až pět let bez starostí o zabezpečení mobilu.
Foto: Otakar Schön

Stejné omezení při představení telefonů platilo i pro fotoaparáty, které jako hlavní zlepšení slibují optickou stabilizaci obrazu a lepší noční fotografie. V loňském roce se Samsungu povedlo nabídnout u áčkové řady lepší fotoaparáty než konkurenci ve stejné cenové kategorii, letos ale Samsung může mít situaci obtížnější. Ostatní firmy i ve střední cenové kategorii totiž sází na nové povedené snímače s rozlišením 50 Mpx od Sony. Samsung A53 se drží 64Mpx hlavního snímače a doplňuje ho o 12Mpx snímač za ultraširokým objektivem, 5Mpx snímačem pro snímání hloubky prostoru, a navíc má i 5Mpx makro.

Samsung samozřejmě, jako všichni, slibuje softwarová kouzla s využitím umělé inteligence včetně možnosti upravovat portréty po pořízení snímků, největší zlepšení má ale přinést noční režim, který umí spojit až 12 záběrů do jednoho.

Na softwaru záleží, což Samsung ukazuje už nějakou dobu, ale v případě A53 překvapil tím, že u relativně dostupného telefonu nabízí stejnou úroveň podpory jako u vlajkových modelů. Oficiální příslib je vydat čtyři nové verze Androidu a pět let od zahájení prodeje vydávat softwarové aktualizace. Ano, Apple dokáže udržovat telefony aktuální ještě o trochu déle, ale mezi Androidy Samsung nabízí více než sám Google pro telefony Pixel. Přitom tím Samsung i Apple riskují, že uživatelé budou starý telefon používat déle.

Vlastně jde o největší ekologický posun, mnohem větší než to, že v balení s telefony nebude nabíječka. Dobrou zprávou přitom je, že Samsung 25W nabíječku prodává za 299 korun. Ano, A53 podporuje nabíjení touto rychlostí, a ne, nemá podporu bezdrátového nabíjení. 5000mAh baterie zas tak moc rychlé nabíjení nepotřebuje, méně náročným uživatelům vydrží dva dny a všem ostatním bude stačit nabíjet pomalu přes noc klidně z USB portu notebooku.

Levnější A33 5G s většími kompromisy

Samsung překvapivě neukázal Galaxy A73 jako nejvyšší model ze střední třídy, na který se čekalo. Nejspíše by příliš konkuroval Galaxy S21 FE, nebo dokonce novým vlajkovým lodím. Do Česka tak zamíří ještě levnější A33 5G. Výbava tohoto telefonu za 8999 korun se liší, ale procesor je stejný jako u A53, stejná je úroveň ochrany proti vodě i proti nárazům, stejná je dokonce i kapacita operační paměti a úložiště – tedy je stejná jako u levnější varianty A53, 6 GB RAM, 128 GB prostoru pro data.

Největší rozdíl je v displeji. Oba jsou Super AMOLED, oba mají vysoký jas a FullHD+ rozlišení, ale A33 má místo malého kroužku vyříznutého v displeji dvojnásobně velký „zásek“ ve tvaru písmene U, telefon také podporuje „jen“ 90Hz obnovovací frekvenci. Oba telefony jsou stejně velké, ale A33 5G má větší rámečky, a tak je displej na úhlopříčce o 2,5 mm menší. Skoro to není vidět, ale vidět je výrazně větší brada pod obrazovkou.

Liší se také foto výbava, A33 má horší snímače – hlavní má 48 Mpx, ultraširoký fotoaparát má k dispozici jen 8 Mpx a zbylé dva, senzor hloubky prostoru a makro, jsou jen do počtu se 2 Mpx. Levnější telefon má také kratší dobu softwarové podpory – o rok méně než A53, což je ale pořád nadstandardní nabídka.

Liší se také pobídka k nákupu – A33 se bude prodávat tak, jak je, k A53 Samsung přidá během prvního měsíce prodeje zdarma sluchátka Galaxy Buds Live, která podle všeho zůstala firmě na skladech. To ale nemusí být úplně špatná nabídka pro uživatele, kteří ještě bezdrátová sluchátka nemají. Hlavně platí, že kdo si telefon neobjedná předem, bude na něj dlouho čekat. A52 a S52s byly nedostatkovým zbožím, protože zájem převyšoval nabídku, a u nového modelu se dá čekat podobný vývoj. Samsung ostatně i u Galaxy S22 hlásí téměř zdvojnásobení prodejů oproti loňským modelům.