Vánoce jsou svátky, které oslavují spoustu různých věcí. Mají kořeny v pohanském uctívání slunovratu, jsou křesťanskou oslavou zrození Ježíše z Nazaretu, pro někoho jsou svátkem jídla a dárků a pro spoustu lidí časem, který se v klidu tráví u televize. Ideálně u nové obrazovky, protože televize jsou populární vánoční dárek pro celou rodinu.

Koukat se ale na televizi v klasickém slova smyslu je mrhání časem. Nechat si dramaturgy TV vysílání plánovat čas štědrovečerní večeře je strašidelná realita, které je snadné se vyhnout. Stejně jako je snadné se vyhnout zbytečným reklamám a upoutávkám, i když to od června neplatí pro televize rodiny Prima TV – ale i tam se najdou výjimky.

Internetová televize je v roce 2022 jediný rozumný způsob, jak konzumovat televizní obsah.  IPTV proti terestrickému vysílání nabízí vyšší kvalitu obrazu – většina stanic už vysílá ve vysokém rozlišení. V nízkém „standardním“ rozlišení jsou hlavně dětské a hudební kanály. Příjemci bezplatného digitálního vysílání se musí spokojit s mizernou obrazovou kvalitou, v HD vysílá pouze Česká televize. Jde o peníze, za distribuci „vzduchem“ televize platí, zatímco u IPTV provozovatelé platí televizním stanicím.

FTV Prima ale nestačilo, že svůj obsah dostane k milionu domácností bez placení, a letos na IPTV platformách zakázala přetáčení reklam. To přitom patří k největším výhodám „internetové“ televize. Kvůli této změně se letos objektivně snížila kvalita internetových televizí jako celku, i když jen okrajově.  Někde je možné zaplatit si za Primu bez reklam, někde dlouhý blok reklam a self proma nahrazuje jen několik kratších spotů a jinde nezbývá než prostě trpět.

Ukazuje se také, že IPTV zůstává úzce spojené s televizními obrazovkami. I když desítky procent uživatelů mají aplikaci i v telefonu nebo koukají přes webový prohlížeč na PC, objem zhlédnutého obsahu je na velké obrazovce řádově vyšší. „Zhruba polovina zákazníků si občas pustí video na mobilu nebo tabletu, ale v počtu zhlédnutých titulů mají mobilní zařízení podíl jen čtyři procenta,“ uvedl pro HN Ondřej Luštinec, tiskový mluvčí Vodafonu, který televizní služby nabízí díky akvizici kabelové televize UPC.

Mimo zájem provozovatelů jsou bohužel moderní technologie. Rozlišení 4K je vyhrazené pár kanálům, HDR nikdo nenabízí, protože tyto technologie vyžadují velké investice do vybavení televizních štábů i postprodukce.

IPTV operátoři navíc ve srovnání s Netflixem či Disney+ a HBO Max škrtí datový tok. Někteří i 4K obsah zmáčknou do 7 Mbps, tedy do stejného množství dat, v jakém distribuují Full HD obsah. Běžnou realitou je také vysílání obsahu v SD kvalitě i na kanálech s označením HD.

To nejlepší ze současných televizí tak dostanou jen majitelé nových herních konzolí a výkonných PC a předplatitelé streamovacích služeb v čele s Netflixem, které porovnáme v samostatném textu. Množství obsahu v českém jazyce, který je každý den k dispozici v televizním vysílání, ale Netflix jen tak nevyrovná. 

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Kuki TV

Počet programů v základní nabídce (HD): 46 (36)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 160 (102)
Datový tok SD/HD: 1,3/13,5 Mbps
Přetáčení s náhledem: ano
Kapacita nahrávek v základní verzi: nenabízí
Cena základní/nejvyšší nabídky: 190/990 Kč
Předplacené poukazy: nenabízí

Silná stránka: 14 dní zdarma, služba Seriály navíc
Slabá stránka: vyšší cena, nemožnost nahrávat v levné verzi

Kuki TV má moderní vzhled inspirovaný Netflixem
Kuki TV má moderní vzhled inspirovaný Netflixem
Foto: NetBox, snímek obrazovky HN

Kuki TV je v abecedě první, proto s ní začínáme. Uživatelské prostředí Kuki a příplatková služba, která automaticky nahrává seriály a funguje jako takový menší Netflix, má v naší rodině nadšené fanynky. V čistém poměru ceny a výkonu ale Kuki není žádný rekordman, spíše naopak.

Nejlevnější varianta Kuki Menší je okousaná na kost – neumožňuje nahrávání pořadů, pokud se k nim chcete vrátit i po sedmi dnech, po které je možné sledovat pořady v rámci funkce zpětného zhlédnutí. Možnost nahrávat lze dokoupit za 50 korun měsíčně.

Unikátní funkcí Kuki je služba Seriály navíc, která stojí 65 korun měsíčně. Je také dostupná i pro nejlevnější variantu, ale vždy pokrývá pouze kanály, které jsou součástí předplatného. Vyšší verze Kuki M už umožňuje nahrávání a uživatel si může k pevné nabídce 34 kanálů vybrat dalších patnáct podle vlastního uvážení. Verze Kuki M s funkcí Seriály navíc už ale přijde měsíčně na 355 korun, což je dražší než Netflix ve 4K.

Kuki má aplikace pro všechny velké platformy a přihlášení k televizi je možné provést v telefonu nebo na počítači zadáním párovacího kódu. Hlavní uživatelské prostředí je „netflixové“ a líbivé, ale plýtvá místem. Ještě před přehledem televizních stanic a jejich aktuálních pořadů ukazuje aplikace „novinky“,  přístup k „nahraným“ filmům a pohádkám, které firma zpřístupňuje jako vánoční dárek. Potom je řádek „trháků“, tedy nejpopulárnějších a nejlépe hodnocených pořadů, které jsou dostupné v rámci zpětného zhlédnutí. Pak následují nahrávky, řádek se seriály a potom „reklama“ na placenou videotéku, až poté je přehled pořadů.

Kuki TV plýtvá místem
Kuki TV plýtvá místem
Foto: NetBox, snímek obrazovky HN

Vlastně se člověk může divit, co je na té Kuki tak skvělého, když se k televizi dostane až po šesti stisknutích ovladače a uspořádání hlavní obrazovky nelze upravit. K dispozici je pouze přepnutí na prehistorický design, který obsahuje jen přehled programů ve stylu elektronického průvodce v terestrickém vysílání.

Pro nadšence do seriálů vysílaných na českých televizních stanicích je Kuki zajímavá díky už několikrát zmíněné službě Seriály navíc a dobré obrazové kvalitě, jinak je to ale docela drahá legrace.

Lepší TV

Počet programů v základní nabídce (HD): 43 (37)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 144 (117)
Datový tok SD/HD: 1,3/3,6 Mbps
Přetáčení s náhledem: ano
Kapacita nahrávek v základní verzi: 20 pořadů
Cena základní/nejvyšší nabídky: 99/289 Kč
Předplacené poukazy: ano

Silná stránka: nízká cena, předplacené karty, měsíc za korunu
Slabá stránka: pouze jedno zařízení v ceně, nižší datový tok

Lepší.TV  vypadá trochu retro, ale je praktická
Lepší.TV vypadá trochu retro, ale je praktická.
Foto: goNET s.r.o., snímek obrazovky HN

Lepší TV si dlouhodobě drží pozici nejlevnější placené televize na českém trhu se základní nabídkou za necelou stokorunu.  Službu je možné vyzkoušet na deset dní po ověření platební karty, ze které si provozovatel strhne jednu korunu. Základní verze umožňuje nahrát si dvacet pořadů a nabízí zpětné sledování až deset dní, podle pravidel jednotlivých televizních stanic.

Firma nabízí také možnost koupit předplatné jako dárek v podobě poukazů na tři, šest nebo dvanáct měsíců pro nejvyšší a střední nabídku nebo na šest či dvanáct měsíců pro základní variantu služby. Jde o vhodnou variantu i pro konzervativní uživatele, kteří nechtějí automaticky obnovované předplatné, které by třeba zapomněli zrušit.

Lepší TV nabízí aplikace pro všechna myslitelná zařízení včetně levných značek televizí, jako je Grundig, Orava nebo Hyundai. V nabídce má firma i vlastní set-top-box za 1899 korun. Nepříjemné ovšem je, že aplikace pro televize nenabízí možnost přihlášení s využitím PC nebo mobilu, u složitějších hesel je to nepraktické.

Lepší.TV  vypadá trochu retro, ale je praktická
Lepší.TV vypadá trochu retro, ale je praktická.
Foto: goNET s.r.o., snímek obrazovky HN

Poněkud strohá aplikace s retrodesignem kombinujícím tmavé pozadí s bílými a oranžovými prvky je přehledná. Při spuštění nabízí úvodní obrazovku s náhledy aktuálních pořadů poslední sledované stanice a čtyř dalších stanic, možnost pokračovat ve sledování posledního puštěného pořadu a přehled nejsledovanějších titulů. Nechybí ani informace o počasí a jmeninách pro daný den. Příjemné je množství informací o pořadech dostupných přímo při přehrávání a zobrazení dalších dílů sledovaného seriálu, i když například různé řady běží na odlišných kanálech. Rozložení hlavní obrazovky si lze snadno upravit podle potřeby.

Pořady lze přetáčet s hrubým náhledem v časové ose, takže lze snadno přeskočit reklamy a self promo. V případě Primy ovšem reklamy přeskakovat nejde, pokud nezaplatíte 59 korun měsíčně ke svému tarifu. Příplatek je potřeba také za sledování na větším počtu zařízení. Najednou nejde sledovat ani na televizi a mobilu, jedno zařízení je jedno zařízení. Zvýšení limitu na tři zařízení souběžně stojí 99 korun měsíčně.

Lepší.TV  vypadá trochu retro, ale je praktická
Lepší.TV vypadá trochu retro, ale je praktická.
Foto: goNET s.r.o., snímek obrazovky HN

Kvalita obrazu je lepší než u terestrického vysílání, ale firma na datovém toku šetří a v přímém porovnání s konkurencí to je vidět. Na druhou stranu Lepší.TV nabízí čtyři programy v rozlišení 4K, bohužel jen v nejvyšším tarifu. Love Nature 4K má hezké obrázky přírody, NASA TV vesmíru a Extasy 4K Platinum nabízí nejvyšší kvalitu obrazu u erotiky.

Nabídka programů je „standardní“, což znamená slabší pokrytí sportů, kde si část prémiových sportů pro sebe utrhli spolupracující O2 a Telly.  Nejlevnější nabídka se omezuje v podstatě na programy šířené přes terestrické vysílání a na jediné souběžně aktivní zařízení ale vzhledem k nízké ceně je to v pořádku.

O2 TV (ještě po staru)

Počet programů v základní nabídce (HD): 39 (12)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 138 (69)
Datový tok SD/HD: 3,5/7 Mbps
Přetáčení s náhledem: nenabízí
Kapacita nahrávek v základní verzi: 100 hodin
Cena základní/nejvyšší nabídky: v ceně internetu/799 Kč
Předplacené poukazy: pouze sport

Silná stránka: sportovní obsah, slevy ve spojení s jinými službami O2
Slabá stránka: čekání na novou platformu

O2TV se brzy mírně promění, operátor chce zlepšit spolehlivost
O2 TV se brzy mírně promění, operátor chce zlepšit spolehlivost.
Foto: O2, snímek obrazovky HN

O2 TV je největší a nejúspěšnější IPTV služba na českém trhu. Počet uživatelů se blíží 600 tisícům. Základní verzi služby s označením O2 TV Modrá mají všichni zákazníci, kteří si od O2 pořídili fixní připojení k internetu. Hlavním motorem růstu je přesto důraz na sportovní přenosy s exkluzivním obsahem v podobě kanálů O2 TV Sport a nověji také Premier Sport ve spolupráci s Telly (dříve DigiTV).

Hodnocení O2 TV před Vánoci 2022 je trochu nešťastné,  firma už má připravenou novou generaci své internetové televize. Set-top-box s předinstalovanou novinkou se bohužel zaseknul někde po cestě, a tak jsme testovali primárně televizní aplikaci pro Samsung a webovou verzi.

Druhou nepříjemností pro O2 je fakt, že mistrovství světa v kopané dalo vyniknout hlavní slabině stávající platformy O2 TV. Pokud běží masově oblíbený sport, kvalita uživatelského zážitku klesá spolu s kvalitou a plynulostí obrazu, protože dochází k přetížení serverů. Pokles kvality obrazu je patrný i během večerní špičky. Není neobvyklé, že se obraz na chvilku zastaví, což samozřejmě není příjemné.

O2 přitom má ideální výchozí pozici, protěže jsem k internetu připojený přes xDSL od této firmy. Linka je reálně schopná dosahovat rychlosti stahování 180 Mbps, takže by O2TV měla letět jako z praku.

O2TV se brzy mírně promění, operátor chce zlepšit spolehlivost
O2 TV se brzy mírně promění, operátor chce zlepšit spolehlivost.
Foto: O2, snímek obrazovky HN

Přesně tenhle problém má nová platforma odstranit – s nárazovým nárůstem zájmu pomůže cloud. O2 si místo vlastních serverů pro novou verzi O2 TV pronajímá výpočetní výkon v rámci Amazon Web Services. Další slabinu v podobě absence náhledu při přetáčení pořadů zatím nová generace neřeší, je to v plánu na příští rok. 

O2 také neumožňuje přetáčet reklamy na stanicích z rodiny FTV Prima, spor obou firem o přeskakování reklam byl dlouhý a tvrdý a v podstatě ho vyhrála Prima. Bohužel. Ani nová generace nepřinese změnu. Zato O2 ještě rozšíří už tak velkorysý limit 100 hodin nahrávek i u základní verze služby. 

Počet nahraných pořadů bude omezený jen tím, kolik jich televize odvysílají za třicet dní – po třiceti dnech se nahrávky automaticky mažou. Zatím ale nevíme, jestli nová verze umožní jednodušší přihlášení s použitím mobilu nebo počítače, verze pro televize vyžaduje ruční zadání hesla na dálkovém ovladači.

O2TV se brzy mírně promění, operátor chce zlepšit spolehlivost
O2TV se brzy mírně promění, operátor chce zlepšit spolehlivost.
Foto: O2, snímek obrazovky HN

I přes nedostatky je O2 TV nejrozšířenější zaslouženě, protože (jak říkáme v HN), obsah rozhoduje. O2 má největší nabídku sportovních přenosů v Česku – naši fotbalovou i hokejovou ligu, Ligu mistrů, Bundesligu, La Ligu, Serii A, NFL, UFC, ATP Tour – a na to ulovila obrovskou masu gaučových sportovců. Fanoušci jsou ochotní za televizní zábavu platit, i když jsou sportovní balíčky dražší. Minimum pro sledování prémiových sportů je varianta O2 TV Stříbrná za 499 korun měsíčně (349 na první dva měsíce).

O2 nabízí možnost pořídit si O2 TV Sport i bez automatického prodlužování předplatného, buď na 30, nebo 90 dní s cenou 299 (bez klasických stanic) nebo 799 korun za verzi s běžnými televizními programy. Teď před Vánoci tuto variantu O2 propaguje i jako vhodný dárek.

Skylink Live TV

Počet programů v základní nabídce (HD): 44 (32)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 75 (55)
Datový tok SD/HD: 2,4/4 Mbps
Přetáčení s náhledem: nenabízí
Kapacita nahrávek v základní verzi: nenabízí
Cena základní/nejvyšší nabídky: 149 Kč / 399 Kč
Předplacené poukazy: ano

Silná stránka: Spojení se satelitní TV, Premier League
Slabá stránka: Absence nahrávání 

Internetová televize od Skylinku je příjemný bonus k satelitu
Internetová televize od Skylinku je příjemný bonus k satelitu.
Foto: Skylink

Satelitní televize má doby největších žní dávno za sebou, a tak se Skylink rozhodl nabídnout i televizi přes internet, a dokonce produkovat i vlastní pořady. Na službě Skylink Live TV je nejlepší, že jde o bezplatný doplněk pro předplatitele satelitních služeb. Ve výsledku tak je možné za jedny peníze sledovat televizi přes satelit na jedné obrazovce a na druhé přes internet.

Skylink ovšem nabízí svou internetovou televizi i bez satelitu a umožňuje zákazníkům pořídit si také předplacené poukazy na 3, 6 a 12 měsíců – jako dárek nebo pro případ, že nechcete automaticky obnovované předplatné.

Internetová televize od Skylinku je příjemný bonus k satelitu
Internetová televize od Skylinku je příjemný bonus k satelitu.
Foto: Skylink

Samotná aplikace a funkce Skylink Live TV nepatří mezi špičku, ale zároveň v něčem překonávají i větší O2 TV. Například nabízí možnost vytvoření uživatelských profilů a umožňuje pohodlnější přihlášení k uživatelskému účtu prostřednictvím QR kódu, který lze naskenovat z mobilní aplikace. Bohužel se mi ale aplikace během používání také sama odhlásila, což pohodlí uživatele úplně nezlepšuje. Nejvýraznější slabinou je však absence nahrávání pořadů.

Nabídka programů má ale lákadlo v podobě Premier League. Tu lze v ČR sledovat jen na kanálu Canal+ Sport CZ, který nabízí pouze Skylink a T-Mobile. Skylink také prodává na fanoušky zaměřený předplacený balíček internetové televize nazvaný CANAL+ SPORT, ve kterém je kromě všech zápasů Premier League sada 37 základních programů s cenou 189 korun za měsíc. Technická kvalita obrazu není optimální, ale přehrávání funguje spolehlivě, nebo alespoň spolehlivěji než u O2 TV.

Internetová televize od Skylinku je příjemný bonus k satelitu
Ochrana proti kopírování skrývá přehrávaný obsah, u seriálů ale Skylink šikovně ukazuje další díly.
Foto: Skylink

Při pohledu na konkurenci dává Skylink Live TV smysl hlavně v případě, že máte satelitní televizi od Skylinku a internetovou televizi získáte jako bonus. A pak jsou tu samozřejmě nadšení fanoušci ostrovního fotbalu...

Sledování TV

Počet programů v základní nabídce (HD): 122 (90)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 194 (136)
Datový tok SD/HD: 1,5/5 Mbps
Přetáčení s náhledem: ano
Kapacita nahrávek v základní verzi: 25 hodin
Cena základní/nejvyšší nabídky: 199/799 Kč
Předplacené poukazy: ano

Silná stránka: propracovaná aplikace
Slabá stránka: absence prémiových sportů 

Sledování TV má propracovanou aplikaci pro chytré televize i PC a mobily
Sledování TV má propracovanou aplikaci pro chytré televize i PC a mobily.
Foto: sledovanitv.cz, snímek obrazovky HN

Sledování TV hraje dvojí hru. Na jedné straně prodává vlastní televizní službu, která se jmenuje SledovaniTV. Zároveň stejná společnost nabízí technologickou platformu pro poskytování internetové televize pro další firmy – a prodává ji i do zahraničí. Nejen na Slovensko, ale také do Polska, Chorvatska i mimo evropský kontinent. Jen v Česku na platformě Sledování TV nabízí IPTV služby několik set lokálních poskytovatelů internetu.  

Velký důraz na technologii kolem internetové televize se projevuje v množství změn, které firma za poslední rok udělala. Sledování TV například nabízí i v základní verzi alespoň jeden kanál v rozlišení UltraHD/4K, v předvánočním týdnu služba přidala ve webové verzi rozšířené informace o pořadech a automatické doporučování podobných titulů.

Sledování TV má propracovanou aplikaci pro chytré televize i PC a mobily
Sledování TV má propracovanou aplikaci pro chytré televize i PC a mobily.
Foto: Sledovanitv.cz, snímek obrazovky HN

Aplikace se snaží dynamicky upravovat nabídku na hlavní stránce podle toho, co uživatel sleduje. Jako první zobrazuje často pouštěné televizní kanály a rozkoukané pořady. Pak má pruh s označením „vybráno pro vás“, který vybírá pořady podobné tomu, co už divák viděl. Naštěstí stejně jako u Kuki, Lepší TV nebo Skylinku nabízí Sledování TV uživatelské profily. Jen musíte vysvětlit rodině, že se má každý přihlásit k tomu svému, jinak se budou Záchranáři z hor křížit s MasterChefem, Brucem Leem a Kouzelnou beruškou s černým kocourem.

Sledování TV nabízí také nejvíce obsahu v rozlišení 4K, a to i v základním balíčku za 199 korun. Nejde o filmové trháky nebo o sport ve špičkovém rozlišení, ve 4K je dostupná NASA TV UHD a dokumentární Love Nature 4K. Kromě toho pak Sledování TV má i vlastní 4K smyčky se záběry z Mumlavských vodopádů, z pláže, z korálového útesu (možná v akváriu) nebo kočičího domku. Tyto kanály mohou sloužit jako hezký podkres atmosféry v místnosti a zároveň pomáhají nafouknout počet nabízených kanálů v základním balíčku. Zákazník alespoň uvidí, co by mu vyšší rozlišení přineslo. 

Sledování TV má propracovanou aplikaci pro chytré televize i PC a mobily
Sledování TV má propracovanou aplikaci pro chytré televize i PC a mobily.
Foto: Sledovanitv.cz, snímek obrazovky HN

Jediné, co Sledování TV chybí, jsou prémiové sportovní kanály, jaké má O2 TV a Telly. I pro přístup k Nova Sportu je potřeba nejdražší balíček Premium za 800 korun, nebo příplatkový Balíček sportovní za 189 korun. O devadesát korun více pak stojí kombinovaný příplatkový balíček sportu a erotiky Sport+.

Ve výsledku je základní balíček Sledování TV za 199 korun ten nejlepší způsob, jak se sledováním televize přes internet začít. Kombinace kvalitních aplikací, rozumné ceny a podpory všech myslitelných platforem je přesvědčivá.  Navíc je možné si službu vyzkoušet první měsíc za korunu.

Telly

Počet programů v základní nabídce (HD): 64 (38)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 121 (78)
Datový tok SD/HD: 1,8/7 mbps
Přetáčení s náhledem: ano
Kapacita nahrávek v základní verzi: 100 hodin
Cena základní/nejvyšší nabídky: 250/650 Kč
Předplacené poukazy: připravuje

Silná stránka: sportovní kanály
Slabá stránka: nepraktické ovládání

Telly nabízí prémiové sporty, aplikace má méně přehledné
Telly nabízí prémiové sporty, aplikace má méně přehledné.
Foto: Lama Energy, snímek obrazovky HN

Původní DigiTV se podobně jako Skylink proměnila v provozovatele satelitní a internetové televize. Kromě toho zastřešující společnost Lama Energy Group nabízí také připojení k internetu a mobilní služby. Pod značkou Telly se firmě povedlo vytvořit moderní internetovou  službu, která napravila pověst satelitní DigiTV a dnes těží i ze spolupráce s O2, se kterým produkuje dvojici kanálů Premier Sport.

Telly nabízí možnost vyzkoušet si služby na měsíc za korunu a během Vánoc nabízí základní balíček na tři měsíce s plnou programovou výbavou dražších balíčků. Vyšší balíčky poskytuje na tři měsíce od objednání za 250 korun, až poté zvýší cenu na 450 a 650 korun. Uživatele si firma ověřuje jednak přes platební kartu, jednak zasláním SMS s kódem na číslo mobilního telefonu.  

Telly nabízí prémiové sporty, aplikace má méně přehledné
Telly nabízí prémiové sporty, aplikace má méně přehledné.
Foto: Lama Energy, snímek obrazovky HN

Aplikace pro televizi umožňuje přihlášení prostřednictvím párovacího kódu, který se zadává do mobilu nebo na počítači, což bylo příjemné. Jinak aplikace Telly na chytrých televizích nepůsobí moc povedeným dojmem. Při puštění rovnou začíná hrát. Nepouští poslední sledovaný pořad, dokonce nepouští ani televizní stanici, která byla puštěná naposledy. Možná jde jen o chybu specifickou pro televize Samsung, ale dělo se to konzistentně.

Další zvláštnost aplikace spočívá v tom, že na její hlavní obrazovku se nedá dostat tlačítkem zpět, to vyvolá nabídku přepnutí na živé vysílání dané TV stanice. „Domů“ se dá dostat pouze sedmi stisky ovladače přechodem na hamburgerové menu (v aplikaci pro TV od Samsungu).  Na počítači nebo mobilu je ovládání mnohem logičtější. Předpokládám, že se na to dá zvyknout, ale při testování osmi televizních služeb vedle sebe Telly působila v tomto ohledu nejhůře.

Telly nabízí prémiové sporty, aplikace má méně přehledné
Telly nabízí prémiové sporty, aplikace má méně přehledné.
Foto: Lama Energy, snímek obrazovky HN

Pro sportovní fanoušky může být Telly zajímavá, ale při porovnání nabídky to vypadá, že O2 TV má sportů více díky svým vlastním kanálům O2 Sport. Telly má ovšem méně problémů s přetížením.

T-Mobile TV Go

Počet programů v základní nabídce (HD): 90 (45)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 150 (80)
Datový tok SD/HD: 2,6/5 Mbps
Přetáčení s náhledem: nenabízí
Kapacita nahrávek v základní verzi: 60 hodin
Cena základní/nejvyšší nabídky: 399/899 Kč
Předplacené poukazy: Nenabízí

Silná stránka: Eurosport 4K
Slabá stránka: vyšší cena

T-Mobile TV nabízí sport i v rozlišení 4K
T-Mobile TV nabízí sport i v rozlišení 4K.
Foto: T-Mobile

Nabídka internetové televize od T-Mobilu vypadá na první pohled nezajímavě, protože nejlevnější nabízený tarif stojí 399 korun. Ve skutečnosti je to trochu složitější a nabídka T-Mobilu není k zahození. Přímé srovnání s konkurencí nyní T-Mobile komplikuje tím, že u nejlevnějšího balíčku uvádí i bonusové kanály poskytované jako „vánoční dárek“. I bez toho má však T-Mobile v základu například Eurosport 1 HD a 2 HD, Disney Channel.

Skutečným lákadlem je sportovní nabídka Tarifu M nebo samostatného sportovního balíčku, který T-Mobile nabízí za 149 korun. V něm je obsažený Premier Sport 1 HD, Nova Sport 1 a 2 a Eurosport 1 HD, 2 HD, a hlavně pilotní provoz Eurosportu v rozlišení 4K. Sportům vysoké rozlišení nesmírně sluší a koukat se na alpské lyžování nebo biatlon ve 4K je rozhodně příjemný zážitek.

T-Mobile TV nabízí sport i v rozlišení 4K
T-Mobile TV nabízí sport i v rozlišení 4K.
Foto: T-Mobile

Platí to i ve chvíli, kdy obraz není v nativním 4K rozlišení nebo nemá tak velký datový tok jako 4K na Netflixu. Ve srovnání s HD programy je obraz viditelně ostřejší a detailnější.

Se samotnou aplikací od T-Mobilu je to trochu horší – neumí se přihlásit s využitím PC nebo telefonu. Heslo a uživatelské jméno přijdou po registraci služby prostřednictvím SMS, ne mailem, což u mobilního operátora tak trochu dává smysl, ale není to tak jednoduché, jako když si webová aplikace vygeneruje heslo a sama ho uloží pro budoucí použití.

T-Mobile TV nabízí sport i v rozlišení 4K
T-Mobile TV nabízí sport i v rozlišení 4K.
Foto: T-Mobile

Aplikace funguje stabilně a možná schválně se spouští v režimu přehrávání videa z posledního puštěného televizního kanálu na celou obrazovku. Proti Telly ale po stisku tlačítka zpět ukáže na horní straně obrazovky ovládací lištu s přechodem na hlavní obrazovku, vyhledávání nebo televizní program. Na ovládání je nutné si zvyknout, nebo spíše si ho osvojit. V přímém srovnání je logičtější a šikovnější než Telly. Kdybych žil sportem, balíček Sport za 159 korun by mě lákal.

Vodafone TV

Počet programů v základní nabídce (HD): 60 (49)
Počet programů v nejlepší nabídce (HD): 145 (110)
Datový tok SD/HD: 2,5/6 Mbps
Přetáčení s náhledem: ano
Kapacita nahrávek v základní verzi: 100 hodin
Cena základní/nejvyšší nabídky: 229 (80)/829 (531) Kč
Předplacené poukazy: nenabízí

Silná stránka: výhodnější ceny s internetem
Slabá stránka: zatím aplikace pouze pro Android TV

Vodafone nabízí svou televizi hlavně ve spojení se set top boxem, aplikace potřebují vylepšit
Foto: Vodafone, snímek obrazovky HN

Vodafone nabízí internetovou televizi díky akvizici společnosti UPC, dříve nejsilnějšího provozovatele kabelového internetu a televize v Česku. Podobně jako provozovatelé satelitního vysílání se musely přizpůsobit i kabelovky a Vodafone TV je výsledek.

Televize od Vodafonu je úzce spojená se set-top-boxem, bez něj Vodafone ani nechce službu prodávat, zato nabízí hned dvě varianty chytré krabičky, které se liší hlavně tím, že ta dražší se umí připojit přes wi-fi, a nepotřebuje tak ethernetový kabel.

Vodafone nabízí svou televizi hlavně ve spojení se set top boxem, aplikace potřebují vylepšit
Vodafone nabízí svou televizi hlavně ve spojení se set-top-boxem, aplikace potřebují vylepšit.
Foto: Otakar Schön

Pozitivní je, že set-top-box podporuje nejen vlastní IPTV službu od Vodafonu, ale také populární aplikace, jako je Netflix, HBO Max nebo Prime Video. Televizní vysílání ovšem hraje hlavní roli. V nabídce programů chybí exkluzivní obsah, jaký má T-Mobile v podobě Eurosportu s rozlišením 4K, takže je jasné, že Vodafone míří primárně na své stávající zákazníky, kteří od červeného operátora mají internetové připojení. Jim firma nabízí citelně výhodnější ceny.

Základní balíček Klasik je za 80 korun rozhodně zajímavější než za 230. K ceně televize od Vodafonu je ale nutné u televizí, které nemají operační systém Android, ještě připočítat 70 nebo 120 korun za set-top-box.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.