Chytrá domácnost nemusí být jen způsob, jak prodávat předražené žárovky a LED světýlka ovládaná mobilem. Zejména ve spojení s fotovoltaikou jde o skvělý způsob, jak zrychlit návratnost investice a zpříjemnit si bydlení.

Už déle než rok v HN můžete sledovat provoz „redakční“ fotovoltaiky s daty ze systému chytré domácnosti Home Assistant. Bezplatný (a svobodný) systém, který se domluví se stovkami různých zařízení od levných z AliExpressu až po klimatizace od Samsungu, není pro každého. Začít s ním ale nikdy nebylo snazší. Vlastně stačí jen zapojit do sítě krabičku Home Assistant Green.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Způsobů, jak zprovoznit systém Home Assistant, je spousta. Může běžet jako virtuální počítač ve Windows nebo na Macu, může běžet na starém osobním počítači, skvěle si rozumí s mikropočítači Raspberry Pi či Odroid, lze ho spustit jako aplikaci na novějších systémech NAS… Nejsnazší je ale nasazení Home Assistanta na zařízení Home Assistant Green.

To je způsob, který jsem zvolil po malé rodinné „tragédii“. Devět let starý minipočítač Acer Revo One, na kterém jsem původně zprovoznil Home Assistanta po pořízení fotovoltaiky, dosloužil. Jako dýchavičný stařík zvládl více než rok nepřetržitého provozu, ale to bylo jeho maximum, začal se přehřívat a odešel. Bohužel s sebou vzal i USB disk, na kterém byl systém HA.

 

Devět let starý Acer Revo One, původní server pro Home Assistanta s připojenou branou SkyConnect pro zařízení Zigbee a Thread
Devět let starý Acer Revo One, původní server pro Home Assistanta s připojenou branou SkyConnect pro zařízení Zigbee a Thread
Foto: Otakar Schön

Bez přehledného displeje, který ukazuje v obýváku stav baterie, aktuální spotřebu a výrobu elektřiny na střeše, už doma být nemůžeme. Takže jsem měl dvě možnosti: koupit jiný starší miniaturní desktop (HA potřebuje ethernetový port, s wi-fi si nerozumí ani jako virtuální stroj ve Windows), nebo zkusit relativní novinku představenou loni v listopadu – chytrou krabičku Home Assistant Green.

Chytrá domácnost na dlani

Vzhledem k rychlosti dodání i příznivé ceně 2499 korun, která odpovídá americké ceně 99 dolarů (bez daně), jsem zvolil HA Green. Výrobcem malé krabičky s předinstalovaným systémem Home Assistant je společnost Nabu Casa, za kterou stojí zakladatelé projektu Home Assistant. Nabu Casa provozuje (volitelnou) placenou službu Home Assistant Cloud, která usnadňuje používání systému mimo domácí wi-fi. Z výnosů této služby i prodeje hardwaru HA Green a HA Yellow (výkonnější verze pro pokročilejší uživatele prodávaná jako „skládačka“) pak Nabu Casa financuje vývoj Home Assistanta.

Home Assistant Green - chytrá domácnost v malé krabičce
Home Assistant Green – chytrá domácnost v malé krabičce
Foto: Otakar Schön

Nabu Casa reagovala na to, že se mikropočítače Raspberry Pi daly obtížně sehnat, i na to, že část uživatelů chce zařízení jen zapnout a používat bez nutnosti ručně instalovat operační systém. Výsledkem je minipočítač srovnatelný s Raspberry Pi 4, s vyšším výkonem, určený pouze pro běh Home Assistanta.

HA Green zaujme už designem a zpracováním. Minipočítač je schovaný v průhledném plastovém pouzdru, spodní část je hliníková a funguje jako velký pasivní chladič. Osobně se mi design hodně líbí, včetně „děrovaného“ loga na horním krytu. HA Green ale nemusí být na očích, dá se snadno schovat a vejde se i do dlaně. Oficiální rozměry 11,2 x 11,2 x 3,2 cm je nutné ještě navýšit o prostor na konektory napájení, ethernetu a na případné doplňky, jako je SkyConnect, USB modul pro připojení chytrých zařízení prostřednictvím protokolů Zigbee a Thread.

Home Assistant Green - chytrá domácnost v malé krabičce
Home Assistant Green – chytrá domácnost v malé krabičce
Foto: Otakar Schön

Zařízení má na zadní straně napájecí konektor, dva USB konektory, HDMI výstup, vypínač a slot na microSD paměťové karty. Napájecí adaptér v balení má klasický válcový konektor, nikoliv USB-C, což je trochu nemoderní, ale nejspíše to pomohlo snížit prodejní cenu. USB portů by mohlo být obecně více, ale to platí hlavně pro hodně náročné uživatele, stejně jako možná výtka, že Home Assistant Green nenabízí možnost montáže ve vertikální poloze. To se ale dá snadno vyřešit s pomocí 3D tiskárny nebo třeba s pilkou a kouskem překližky. Většina lidí však bude spokojená s položením krabičky někam vedle routeru.

Vnitřní výbava systému zahrnuje čtyřjádrový procesor Rockchip RK3566, 4 GB operační paměti a 32GB eMMC disk, na kterém je předinstalovaný Home Assistant. Spotřeba celého systému je extrémně nízká – standardně se pohybuje kolem 1,5 W, chytrá zásuvka Shelly Plug S jako maximum ukázala odběr 4,1 W. V balení je ještě rychlý průvodce nastavením a milá drobnost v podobě nálepky s logem projektu HA.

Home Assistant Green - chytrá domácnost v malé krabičce
Home Assistant Green – chytrá domácnost v malé krabičce
Foto: Otakar Schön

Cena Home Assistanta je 2499 korun a ve srovnání s Raspberry Pi 4 je na první pohled přibližně o tisíc korun vyšší. To je ale jen zdání, za tu cenu nabízí Raspberry pouze osazenou desku, bez krabičky, zdroje a paměti.  Komplet stojí přibližně stejně jako Home Assistant Green.

V běhu za pár minut

Prvotní zprovoznění systému Home Assistant na zařízení od Nabu Casa je triviální – stačí připojit ethernet a napájecí kabel a do mobilu si stáhnout aplikaci Home Assistant. Jde to i bez mobilní aplikace – stačí chvíli počkat a do webového prohlížeče zadat adresu http://homeassistant.local:8123/. Mobilní aplikaci si běžící „server“ najde sám a pak stačí jen vytvořit uživatelské jméno a heslo, nastavit polohu domácnosti a vybrat si, jestli budete chtít s autory systému sdílet nějaké anonymní informace o svém systému. Já jsem dovolil základní analytiku a odesílání zpráv o chybách. Výchozí nastavení je ovšem prázdné, jak to má být.

Na další obrazovce už je vidět informace o tom, jaká chytrá zařízení systém našel ve vaší síti. Od zapojení HA Green do sítě k této obrazovce trvalo zprovoznění Home Assistenta přesně deset minut. Na domácí obrazovce systému / ovládacím panelu Home Assistant rovnou rozmístí karty rozpoznaných zařízení – v mém případě ukazoval ovládací prvky reprosoustav Sonos a Chromecastu Audio, informace o počasí z internetu, možnost zapnout televizi s Android TV a také stav baterie telefonu Galaxy S24 Ultra, ze kterého jsem systém nastavoval.

Nastavení systému Home Assistant Green
Nastavení systému Home Assistant Green
Foto: Otakar Schön

Mít běžícího Home Assistanta za deset minut je samozřejmě skvělé. Při prvním pokusu s minipočítačem od Aceru před více než rokem jsem strávil možná hodinu přípravou softwaru, hledáním správného nastavení BIOS počítače, u kterého nikdo nepočítal s tím, že by na něm chtěl někdo spouštět de facto linuxovou distribuci. Navíc jsem musel ještě přinést monitor a klávesnici.

Prvotním spuštěním a registrací pár zařízení, které Home Assistant umí sám nastavit, zábava teprve začíná. Home Assistant se umí domluvit s více než tisícovkou různých značek zařízení. Tuto podporu je ale nutné aktivovat. I to je snadné – stačí v nastavení Home Assistenta zvolit „Zařízení a služby“ a kliknout na ikonu Přidat integraci, vyhledat název výrobce a vybrat si z nabízených položek. Jde to i přes web, stačí vyhledat výrobce na stránkách projektu Home Assistant a kliknout na ikonu Add Integration to my🏠.

Nastavení systému Home Assistant Green
Nastavení systému Home Assistant Green
Foto: Otakar Schön

Moje první přidaná integrace byla logicky Goodwe, tedy naší domácí fotovoltaiky. Přidání vyžaduje kromě pár kliknutí také informaci o IP adrese střídače v lokální síti, která se dá zjistit z ovládací aplikace routeru.

Další krok k tomu, aby se v systému ukazovaly správné informace, je vyplnění záložky energie, kde je potřeba zadat odpovídající senzory. U položky spotřeba ze sítě je to senzor Meter Total Energy (Import), u vracení energie do sítě položka Meter Total Energy (Export), v položce solární panely je potřeba vybrat senzor Total PV Generation a pak zdroj dat pro nabíjení a vybíjení baterie.

Když tohle uživatel zvládne, dostane v ovládacím panelu Energie pěkné grafy výroby, spotřeby a přetoků energie zpět do sítě. Home Assistant k tomu nabízí také informace o podílu zelené energie z distribuční sítě díky webové službě Electricity Maps.

Uživatelské prostředí systému Home Assistant
Uživatelské prostředí systému Home Assistant
Foto: Home Assistant

K tomu jsem si ještě vytvořil nové karty, které v přehledné grafice ukazují aktuální spotřebu domu, aktuální výrobu elektřiny a stav baterie. I s pauzou na večeři jsem měl hotovo za hodinu od prvního spuštění Home Assistanta i s přidáním dalších zařízení a vytvořením prvních jednoduchých automatizací pro zapínání LED osvětlení se soumrakem a jeho vypnutí po půlnoci či vypnutí LED světýlek v dětském pokoji ve 23:00.

Uživatelské prostředí systému Home Assistant
Uživatelské prostředí systému Home Assistant
Foto: Home Assistant

Nutné je přitom dodat, že tyto kroky, stejně jako přidávání dalších zařízení a vytvoření přehledných ovládacích panelů vyžadují od uživatele trochu snahy, experimentování a případně studia.  Home Assistant je i po deseti letech vývoje „geekovský“ projekt, který nabízí obrovské možnosti nastavení a automatizace, ale navzdory kompletní české lokalizaci není úplně intuitivní. Na druhou stranu existuje i aktivní česká komunita na Facebooku i na webu. To je ale věc na delší debatu a případně samostatný článek o tom, jak s Home Assistantem doma začít. Pro účely tohoto textu stačí jen zhodnotit to, jak funguje Home Assistant Green.

A on funguje. Popravdě jsem se trochu obával, zda malá krabička bude mít dostatek výkonu, ale ve srovnání s deset let starým PC, byť s 8 GB RAM a SSD diskem, je HA Green rychlejší, úplně tichý, třetinový co do velikosti a má řádově nižší spotřebu. I po instalaci třiceti integrací a několika doplňků zabírá celý Home Assistant jen 16 procent z 32 GB dostupného prostoru (systém lze v budoucnosti přesunout i na externí USB disk) a procesor se v zátěži při přidávání nových zařízení a jejich konfiguraci dostal maximálně na 50 procent vytížení.

Home Assistant Green - chytrá domácnost v malé krabičce
Home Assistant Green – chytrá domácnost v malé krabičce
Foto: Otakar Schön

Pokud by v budoucnosti fungovat přestal, už budu připravený. U původní instalace jsem úplně ignoroval možnost zálohování systému, protože jsem trouba. Nyní jsem si do Home Assistanta přidal doplněk, který automaticky zálohuje celý systém na Google Drive. Kdyby HA Green přestal fungovat, na novém stroji místo vytvoření nové domácnosti jen zvolím možnost obnovit ze zálohy a bude během deseti minut od spuštění přístroje všechno zpět – zařízení, automatizace i vizualizace dat z různých zařízení.  

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.