Podle výzkumu analytické firmy IDC a společnosti Appceleraror věnuje tvorbě aplikací pro iPhone svůj čas 92 procent z více než dvou tisíc vývojářů, kteří se studie zúčastnili. Na druhém místě se o pozornost vývojářů dělí tablet iPad od Apple, na kterém fungují i běžné aplikace pro iPhone, a platforma Android, která pokrývá široké spektrum mobilních telefonů. Těmto zařízením se věnuje 87 procent oslovených vývojářů.

Na výsluní se rychle dostávají také tablety s operačním systémem Android , a to díky úsilí velkých výrobců jako je Samsung, HTC nebo Motorola. O vývoj aplikací pro tato zařízení jeví zájem 74 procent vývojářů, o 12 procent více než v září.

Největším trendem mezi vývojáři mobilních aplikací je cloud computing - využívání počítačové kapacity v datových centrech na internetu. Služby cloud computingu plánuje ve svých produktech využívat 87 procent tvůrců aplikací.Zájem o tuto možnost vzrostl od loňského září o 23 procentních bodů.
 
Mimo hlavní proud
Mimo prioritu většiny oslovených vývojářů jsou méně rozšířené platformy, jako jsou telefony BlackBerry od kanadského RIM a nový operační systém pro mobilní zařízení od Microsoftu Windows Phone 7. Na ústupu je Symbian, který je úzce spojený s mobilními telefony Nokia.

Pro telefony BlackBerry spojené zejména s firemním použitím chce vyvíjet aplikace 38 procent oslovených vývojářů. Pro Microsoft je dobrá zpráva, že pro Windows Phone 7, který je na trhu od října, chce letos nabízet aplikace pouze o dvě procenta méně vývojářů.

Relativně velkou podporu vývojářů má i tablet PlayBook od RIM, pro který chce aplikace nabídnout 28 procent oslovených vývojářů. Další očekávaný tablet od HP s operačním systémem WebOS zaujal 16 procent tvůrců aplikací, o tři procenta více než telefony se stejným operačním systémem.

Operační systém Symbian je na třetím místě od konce se 12 procenty, za ním je pouze 9 procent zájemců o vývoj aplikací pro elektronickou čtečku Kindle a systém Meego, za kterým stojí Nokia. O systém, v jehož budoucnost Nokia věří, má zájem 6 procent vývojářů.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa moderních technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru