Letošní ročník vývojářské konference Apple WWDC se obešel bez velkých překvapení a bombastických oznámení. Ani iPhony, ani počítače Mac nedostanou žádnou přelomovou funkci. Místo toho Apple musel udělat radost stovkám milionů uživatelů, kteří nemají nejnovější iPhone. Chystaný iOS 12 na jejich zařízeních poběží výrazně lépe než ten stávající.

Nejvýraznější zprávou dne je optimalizace mobilního operačního systému a důraz na výkon a efektivitu. Apple slibuje přibližně o polovinu rychlejší reakce systému iOS 12 na tři roky starém iPhonu 6S.

Možná tím Apple chce napravit pošramocenou pověst po debaklu s utajeným zpomalováním starších zařízení kvůli poklesu kapacity baterie, ale pro uživatele je to skvělá zpráva.

Apple si dopřál i zasloužený útok na Google, když připomenul, že 81 procent uživatelů iPhonů má nejnovější software, zatímco u Googlu je to pouze 6 procent. Rozdílný přístup k aktualizacím stvrdil Apple oznámením, že iOS 12 dostanou všechna zařízení, na kterých dnes funguje iOS 11, tedy i pět let starý iPhone 5S.

Novinky v iOS 12 a MacOS Mojave

O čem už Apple nemluvil, je důvod, proč letos představil málo nových funkcí a výrazných změn – podle šuškandy ze zákulisí je to reakce na velké chyby, které měl iOS 10 a iOS 11 v prvních týdnech po vydání. Apple už nechce opakovat stejnou chybu a raději omezil rozsah aktualizací a soustředil se na opravy a testování svého softwaru. Apple nicméně umí i malé změny vydávat za velké, a tak ukázal desítky vylepšení v iOS, MacOS i systémech pro své hodinky a multimediální systém Apple TV.

 

iOS 12

Hlavní zprávou o iOS 12 je fakt, že bude dostupný pro stejná zařízení jako iOS 11, Apple tak poskytuje softwarovou podporu i pro pět let stará zařízení, což je téměř neuvěřitelné. Obzvláště to vynikne při srovnání s Androidem od Googlu. Nejenže Google nemá kontrolu nad aktualizacemi pro 99,99 procenta zařízení se svým operačním systémem, ale ani sám nenabízí aktualizace pro svá starší zařízení. Android P už nebude ani pro Nexus 6P, starý necelé tři roky.

Novinky v iOS 12 a MacOS Mojave

Výkon a optimalizace

Základem nového iOS je optimalizovaný kód, který se nejvíce projeví na starších zařízeních, která v předchozích letech po aktualizaci spíše zpomalovala, v některých případech i záměrně. Letos Apple naopak zrychlí, a to v některých případech až o 70 procent – to se týká například rychlosti spouštění fotoaparátu. Aplikace se mají spouštět až o 40 procent rychleji a čekání na to, až se objeví klávesnice, bude poloviční.

Seskupené notifikace

Upozornění systému i aplikací na iOS bylo dlouho horší než v Androidu. Letos se situace ještě více narovná. Apple přidal seskupování notifikací z jedné aplikace a také přímo ze zamčené obrazovky umožní nastavit způsob zobrazení pro notifikace ze stejné obrazovky. 

Novinky v iOS 12 a MacOS Mojave

Čas s telefonem

Velký prostor věnoval Apple funkci nazvané Screen Time. Jde v podstatě o kopii toho, co před pár týdny ukázal Google na své vývojářské konferenci Google I/O. iOS 12 umožní uživatelům sledovat, kolik času tráví v různých aplikacích, umožní nastavit časové limity pro konkrétní aplikace a stejnou možnost dá i rodičům pro telefony a tablety svých dětí v rámci rodinné skupiny.

Rozšířená realita

Schopnost promítat na záběry z kamery virtuální objekty není u telefonů nic nového, ale loňské představení technologie ARKit přineslo výrazné zlepšení kvality rozšířené reality v mobilech. Letos Apple jen trochu vylepšil to, co už umí, a přidal novou aplikaci Měření, která umí měřit vzdálenosti a velikost objektů. Tím Apple neudělal radost spoustě aplikací, které totéž nabízejí od loňského roku.

Nejvýraznější vylepšení ARKitu spočívá v možnosti sdílet stejnou rozšířenou realitu s jinými uživateli, jako to umí Microsoft Hololens. Apple tuto možnost ukázal ve spojení s Legem, které chystá novou herní aplikaci. Ta propojí reálné stavebnice s virtuálními objekty a přidá hravé úkoly až pro čtyři hráče najednou. Navzdory snaze Applu i Googlu ale rozšířená realita zatím revoluci nezpůsobila.

Novinky v iOS 12 a MacOS Mojave

Fotky podle Googlu

Apple se už několik let snaží dohnat Google v kvalitě práce s fotografiemi, letos to vypadá zatím na největší pokrok. Apple do aplikace Fotky přidá funkce, na které jsou zvyklí právě uživatelé Google Photos – automatický výběr zajímavých fotografií, připomenutí starších fotografií, vyhledávání podle místa, události a lidí na snímcích. Aplikace bude také vybízet ke sdílení fotografií s přáteli s tím, že následně vyzve přátele, kteří mají fotografie ze stejného času a místa, aby je sdíleli nazpátek.

Memoji jako od Samsungu

Pokud jste se smáli animoji od Samsungu, možná byste měli přestat. Apple představil totéž. Kromě nových animoji, které navíc poznají vyplazený jazyk, firma ukázala také memoji, animované postavičky, které mají připomínat majitele telefonu. Proti Samsungu Apple neskenuje tvář uživatele, ale umožňuje vybrat z předpřipravených tváří s celou řadou možností úpravy vlasů a příslušenství, podobně jako třeba u postaviček Nintendo Mii. Kromě toho Apple přidal do fotoaparátů v komunikačních aplikacích filtry – chce, aby iPhone používalo co nejvíce dětí a teenagerů, kteří pak značce zůstanou věrní ideálně celý život. A asi to funguje.

Novinky v iOS 12 a MacOS Mojave

Hromadný videochat

Facetime je mezi uživateli iPhonů populární a funguje. Chyběla mu ale  možnost zapojit do komunikace více než dva lidi. To se v září změní, a to dramaticky. Applu se podařilo do jedné konverzace nacpat 32 hlav, navíc si elegantně poradil se zobrazením připojených uživatelů. Nejdůležitější kontakty mají místo v hlavní části obrazovky, zbytek je v pruhu dole. Facetime navíc vždy zvětší čtverec s hlavou uživatele, který právě hovoří. A všichni mohou mít místo obličeje své memoji i s nasazeným filtrem.

Chytřejší Siri

Asistentka Siri byla sice první, ale už dlouho je nejhloupější. I to chce Apple změnit – umožní Siri propojit s libovolnou aplikací. Kromě toho dá uživatelům možnost snadno si sestavit vlastní seznamy akcí, které má Siri provést po zadání libovolného hlasového příkazu. Vypadá to mnohem použitelněji než takzvané rutiny v Google Asistentu. Pro české uživatele to ale nic neznamená, Siri v češtině není a nejspíše ještě nějakou dobu nebude.

Google Mapy a Waze

Apple nepřímo přiznal porážku v oblasti mapových aplikací a navigace, když oznámil dostupnost mapových aplikací třetích stran v režimu Car Play. Není to velké překvapení, ale vidět na obrazovce aplikace od úhlavního nepřítele Applu bylo překvapivé.

MacOS Mojave

Od Applu se už alespoň dva roky čeká, kdy po některých funkcích z iOS přinese na počítače i aplikace pro iOS. To se nestalo. Nebo jen napůl. Apple při představení MacOS Mojave oznámil, že vývojářům umožní přenos aplikací z mobilního operačního systému na počítače příští rok. Už nyní jsou ale vidět výsledky práce, kterou Apple v tomto ohledu dělá – nové aplikace Akcie nebo Zprávy jsou totiž přenesené z iOS. Ostatní novinky už tak výrazné nebyly.
Novinky v iOS 12 a MacOS Mojave
 
Nejviditelnější změnou je příchod nočního, respektive tmavého režimu a ten nebyl překvapením. Před konferencí WWDC totiž unikla Applu testovací verze nového systému. Tmavé zobrazení zavedl Apple u iOS, na MacOS také vypadá pěkně, ale bude méně praktické kvůli lesklému povrchu obrazovky MacBooků i iMaců.
 
Nové je také automatické uklízení nepořádku na pracovní ploše počítače – MacOS soubory poskládá do složek podle typu obsahu – dokumenty zvlášť, PDF soubory zvlášť, fotky zvlášť… Je to drobnost, ale dává smysl.
 
Totéž platí i pro nová upozornění na snahu webových stránek sledovat pohyb uživatele po internetu. Apple si na důrazu na soukromí svých uživatelů zakládá, ale vydávat aktualizace webového prohlížeče jako součást nového OS, je stejně divné, jako v případě Windows 10.
 
Apple také změnil práci se snímky obrazovky a umožní rychlé úpravy souborů přímo ve Finderu (správci souborů), pokračuje tak vylepšování asi nejlepší funkce MacOS, Správce souborů ve Windows tak šikovný není.

WatchOS 5

Apple Watch dostanou na podzim také nový operační systém, už pátý, ale bez výrazných novinek. Apple nabídne možnost vyzvat přátele na souboj v plnění fitness úkolů, hodinky poznají samy, že uživatel sportuje (to umí Samsung už dlouho) a kromě toho se hodinky naučí sledovat také výdej energie při józe. Pro běžce bude zajímavý „tepomat“, který upozorní na odchylky od zvolené rychlosti běhu, při běhání možná potěší i podpora podcastů. Vypadá to spíše jako desetinkový update, ale na tom nezáleží, Apple si drží pozici největšího výrobce chytrých hodinek s obrovským náskokem, takže se nemusí tolik snažit.

 tvOS 12

 
Nové verze softwaru se dočkají i majitelé multimediálního přehrávače AppleTV. V USA možná ocení přidání sportovních přenosů nebo podporu zvuku ve formátu Dolby Atmos, ale jinak nová verze přináší hlavně automatické přihlášení uživatelů a nové spořiče obrazovky s fotkami od NASA,